מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

בייביסנס – האם זה נחוץ?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 2/10/2014
בייביסנס – האם זה נחוץ?

מכשירים לניטור נשימה הם מוצר השנוי במחלוקת, שלא כל המומחים וההורים ממליצים לרכוש אותו. בואו להכיר את יתרונותיהם וחסרונותיהם של כל הבייביסנסים למיניהם

ברוב המקרים, מוצרי תינוקות מיועדים לגרום הנאה לתינוקות או להקל על ההורים את מלאכת הגידול שלהם – אבל יש מוצר אחד שמטרתו היא מניעת מקרי מוות מיותרים, ושבמקרי חירום עשוי להציל חיים: בייביסנס.

 
ראשית, כדאי לציין ש"בייביסנס" הוא למעשה שם של מותג ספציפי (כשם שבעבר הקרוב כל מכשיר סלולארי כונה בפינו "פלאפון" ובעבר הרחוק כל מקרר נקרא "פריג'ידר"). ישנם סוגים רבים של מכשירים למעקב אחר נשימתו של התינוק ולהתראה כשזו נפסקת או יורדת לקצב איטי במיוחד, דבר המעיד על סכנה מוחשית. לכאורה, לא אמור להיות בית שיש בו תינוק שלא יהיה בו גם מכשיר מעקב שכזה, אולם – כמו עם מוצרי תינוקות רבים אחרים – גם ה"בייביסנס" שנוי במחלוקת ויש לא מעט מומחים המתנגדים בתוקף להכנסתו לחדר התינוקות.
 
 
בייביסנס – החסרונות
 
בעבר, גידלו הורים את צאצאיהם בלי מוצרי תינוקות משוכללים ותוך הסתמכות על חושיהם הטבעיים. הבייביסנס ושאר המותגים בקטגוריית מכשירי המעקב אחרי נשימת התינוקות - "מכבים" את האינסטינקטים של ההורים, שסומכים על הקופסה הקטנה ועל החיישנים המחוברים למיטת התינוק. מאחר שכמו כל מכשיר, גם לבייביסנסים למיניהם עדיין אין 100 אחוזי הצלחה, וכנראה גם לא יהיו, הרי שבסופו של דבר הם עלולים לא רק שלא למלא את ייעודם אלא גם למנוע מההורים למלא את ייעודם הם, ערנות מוחלטת (גם במהלך השינה, כאינסטינקט) לכל אירוע חריג אצל התינוק – זהו הטיעון העיקרי של המתנגדים למוצרי תינוקות מהקטגוריה הנ"ל (תוך שהם מתעלמים מהעובדה שאמנם בעבר ילדים גודלו ללא טכנולוגיות משוכללות, אך תמותת התינוקות הייתה גבוהה משמעותית מזו שבימינו).
 
נימוק נוסף כנגד הבייביסנס ודומיו הוא אזעקות השווא, המעלות את מפלס החרדה אצל ההורים ועלולות ליצור אווירת בהלה ולחץ בבית.

טיעון נוסף, ומשמעותי מעט יותר (שהרי ממילא הורות, ובפרט לתינוקות, כרוכה בחששות ולחצים מסביב לשעון), הוא הסכנה שמוצרי תינוקות המתריעים בעת הפסקת נשימה עלולים לגרום לזלזול בהנחיות הבטיחות – לא להשכיב תינוק על הבטן ללא השגחה, לא לעשן בתוך הבית, לשמור על חדר מאוורר, להשאיר במיטה מינימום צעצועים ובטח לא כאלה שעלולים לחנוק את התינוק ולוותר על שמיכות כבדות ומחניקות.

 
בייביסנס – היתרונות
 
מוצרי תינוקות רבים נועדו לתרום להתפתחות התינוקות במישור הקוגניטיבי והמוטורי – לבייביסנסים תרומה אדירה במישור הרגשי, שכן הם מקלים על ההורים להעביר את התינוק לחדר משלו (מהלך שמשפר גם את איכות חייהם של ההורים...) 
 
יתרון נוסף הוא ההנעה ללימוד החייאה: מחקרים הוכיחו שרכישת מכשיר לניטור נשימה מגדילה משמעותית את הסיכוי כי ההורים יעברו קורס החייאה, דבר שמומלץ בחום לכל הורה ובכלל לכל אדם, והכי חשוב – אנחנו מוקפים מוצרי תינוקות שאמורים לשפר את איכות חיי התינוק והמשפחה. מכשיר לניטור נשימה עשוי להציל חיים, ודי בתינוק אחד שחייו ניצלו בזכות מכשיר שכזה כדי להצדיק התקנתו בכל מיטת תינוק שהיא. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן