מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

צעצועי עץ לעומת צעצועי פלסטיק - הגישה האנתרופוסופית

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/3/2015
צעצועי עץ לעומת צעצועי פלסטיק - הגישה האנתרופוסופית

כאשר רוכשים צעצועים לילדים יש כמה דברים שחשוב לדעת על ההבדל בין צעצועי עץ לצעצועי פלסטיק, גם מבחינת ההיבט האקולוגי והבריאותי וגם מבחינת ההיבט ההתפתחותי

כהורים, אנחנו רוצים ליצור את התנאים האופטימליים עבור הילדים שלנו. לכן, כאשר אנחנו ניגשים לקנות צעצועים או לעצב חדרי תינוקות, חשוב לבחון את ההבדלים בין משחקי עץ לצעצועי פלסטיק, בין רהיטים מעץ מלא לעומת עץ תעשייתי ועוד. יש לקחת בחשבון את ההיבט ההתפתחותי, את ההיבט הבריאותי - בטיחותי וכמו כן את ההיבט האקולוגי. בהקשר של הצעצועים, מעניין לבדוק מה יש לומר לגישה האנתרופוסופית לומר בעניין.

 
הגישה האנתרופוסופית
 
מטרת החינוך האנתרופוסופי היא להעניק לילד כלים כך שיוכל לממש את הפוטנציאל שלו ולתמוך בו כך שיגדל להיות אדם חופשי, בעל בטחון עצמי ושלם עם עצמו. לפי הגישה האנתרופוסופית, הילדות מחולקת לשלושה שלבי התפתחות, כאשר השלב הראשון הוא מגיל 0 עד 7. בשלב זה הדגש אינו צריך להיות על למידה קוגניטיבית. הילד חוקר ולומד את הסביבה באמצעות תנועה וחושים, והמשחק צריך להיות בהתאם לכך: פעילות שמעודדת תנועה ומפתחת את ההיבט הפיזי, מעודדת שימוש בחושים ופיתוח של הדמיון. דברים אלו ישמשו כבסיס ללמידה הקוגניטיבית שתבוא בהמשך, אחרי גיל שבע.
 
תפקיד הצעצועים לסייע לילדים ללמוד על העולם הסובב אותם ולפתח את הדמיון. צעצועים ברוח האנתרופוסופיה יהיו צעצועים העשויים מחומרים טבעיים - קוביות עץ, בובות מבד רך ועוד.

לשימוש בחומרים טבעיים יש כמה יתרונות: החומר נעים למגע ולכן מזמין את הילד להשתמש להשתמש בחוש המישוש, החומר ידידותי לסביבה ולמשתמש - אינו מכיל חומרים רעילים העלולים להזיק לבריאות הילד, אינו גורם לזיהום סביבתי ונעשה שימוש במשאבים מקומיים ובעלי יכולת התחדשות. מאפיין נוסף של צעצועים ברוח האנתרופוסופיה הוא העיצוב המינימליסטי, לדוגמה בובות ללא תווי פנים או צעצוע מעץ שמעוצב בפשטות. המיעוט בפרטים משאיר מקום לדמיון של הילד. אותה קוביית עץ יכולה פעם אחת להיות מכונית ופעם אחרת להיות בית. צעצועים אלו יוצרים סביבת משחק רגועה, בה הילד יוצר באופן אקטיבי ולא מובל לתבנית מסוימת קבועה של המשחק.
 
 
צעצוע מפלסטיק או צעצוע מעץ?
 
אם נכנסתם לאחרונה לחנות צעצועים, בטח נדהמתם מההיצע העצום של המשחקים. היצע זה עשוי לבלבל אתנו - מה בעצם כדאי לבחור עבור הילדים שלנו?
 
הפלסטיק הוא המצאה של החברה המודרנית והוא מתבסס על תעשיית הנפט - משאב שהולך ונעלם מן העולם מכוון שהוא אינו מסוגל לחדש את עצמו במהירות שבה אנו משתמשים בו. כמו כן, מדובר בחומר שאינו מתכלה בקלות ולאחר שהצעצוע נשבר או נהרס הוא יגרום לזיהום סביבתי. מבחינה בריאותית, צעצועים אלו מכילים חומרים כימיים העלולים להזיק לילדים, בעיקר בגיל צעיר כאשר הם לומדים על העולם באמצעות הכנסת חפצים לפה. סביבת החיים שלנו עמוסה בכל מקרה בחומרים כימיים מזיקים, בעלי השפעה מצטברת - במים, באוויר ובמזון שאנו אוכלים. מרבית צעצועי הפלסטיק מגיעים מסין, מה שאומר שתהליך הייצור היה כרוך בניצול עובדים, בחלקם ילדים.
 
מבחינה התפתחותית, לא כל צעצועי הפלסטיק גרועים באותה מידה ויכול להיות שתמצאו גם כמה מוצלחים. הצעצועים מהסוג "הגרוע" ביותר הם אלו שלוחצים על כפתורים ומשהו קורה שהוא מעבר ליכולת השליטה של הילד- צלילים, אורות ועוד. תמיד כשלוחצים על אותו כפתור תקרה אותה פעולה. צעצועים אלו נועדו "לשעשע" את הילד ובחלק מהמקרים יוצרים גירוי יתר. הילד לא באמת יוצר את המשחק אלא יותר מובל וצופה פסיבי. לצעצועים אלו אין תרומה משמעותית בתהליך הלימוד של הילד את העולם הסובב אותו.
 
צעצועי עץ לעומת זאת, מעודדים את הילד למשחק פעיל שיכול להתפתח לכיוונים שונים, בהתאם לבחירה  של הילד. בכך הם תורמים להתפתחות ומעודדים את הילד להשתמש בדמיון. החומר עצמו הוא חומר טבעי, נעים למגע ואינו פוגע בסביבה. במקור, מרבית צעצועי העץ היו עבודת יד של נגרים ואמנים שונים. מצד אחד, זאת הזדמנות לתמוך כלכלית ביצרנים קטנים ומקומיים במקום בתאגידים גדולים, אך מצד שני אלו צעצועים יקרים יותר. בהמשך, גם היצרנים הגדולים זיהו את הביקוש והחלו לייצר צעצועי עץ. לכן, גם במקרה של צעצוע עץ כדאי לבדוק מי היצרן והאם נעשה שימוש בצבעים רעילים או בצבעים על בסיס מים שהם בטוחים לשימוש.
 
מי שמעוניין בצעצועים אקולוגיים ברוח האנתרופוסופיה ואין לו תקציב לצעצועי עץ יקרים, יכול להפעיל את היצירתיות, למחזר חומרים שונים ויחד עם הילדים ליצור צעצועים בבית.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן