מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > דיכאון לאחר לידה

שאלות ותשובות בנושא דיכאון לאחר לידה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 4/3/2019
שאלות ותשובות בנושא דיכאון לאחר לידה

פרופ` מיקי בלוך, מנהל המרפאה לבריאות הנפש של האשה במרכז הרפואי סוראסקי, התארח בפורום המומחים וענה על שאלות בנושא התמודדות עם מצבי מצוקה לאחר לידה ובעת הריון. בואו לקרוא את התשובות שענה לגולשות

בפורום המומחים של אתר טיפת חלב ברשת התארח פרופ' מיקי בלוך וענה על שאלות בנושא התמודדות עם מצבי מצוקה נפשיים בהריון ולאחר לידה, על חשיבותה של התמיכה ביולדת ובאם הטריה ועוד.
 

פרופ'  מיקי בלוך הוא מנהל המרפאה לבריאות הנפש של האשה במרכז הרפואי סוראסקי. פרופסור בלוך הוא בוגר לימודי פסיכולוגיה ורפואה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומומחה בפסיכואנדוקרינלוגיה ובפסיכו פרמקולוגיה של מחלות אפקטיביות וחרדה.

לאתר של פרופ' מיקי בלוך - לחצו כאן

 

ריכזנו עבורכן שאלות ותשובות נבחרות, חשובות ומעניינות מהאירוח - בתקווה שיסייעו לנשים להתמודד עם מצבי מצוקה נפשיים שונים:

 

"אני חצי שנה לאחר לידה ומרגישה שעדיין לא חזרתי לעצמי. עדיין עייפה, מותשת, סובלת קצת ממצבי רוח. האם זה הגיוני שזה יהיה כך כל כך הרבה זמן אחרי? זה נורמלי? בסך הכל אני מתפקדת, לא חושבת שמישהו מרגיש בשינוי אבל אני מרגישה אותו"


השאלה מאוד חשובה מכיוון שחלק גדול ממקרי הדיכאון לאחר לידה ה"קלים" יותר אינם מאובחנים ובטח לא מטופלים. לכן הם גם יכולים בהחלט להמשך חודשים רבים. למרות שחלק גדול מהמקרים הקלים והלא מטופלים חולפים בתוך מספר חודשים - אורכה של אפיזודה לא מטופלת יכולה להמשך גם עד שנה ולפעמים גם יותר. דיכאון "קל" אינו אומר גם שהאשה אינה סובלת - נהפוך הוא - בגלל המאמץ הרב שהיא עושה (ומצליחה) כן לתפקד, הצרכים שלה והקשיים שלה לא מקבלים כל מענה ומצבה עלול להתדרדר. מכיוון שהיא לא מאובחנת כ"חולה" הציפיות ממנה גבוהות (כי אין לה "תירוץ") ולכן גם לא תקבל הבנה או עזרה מהסביבה.

כך שבשורה תחתונה - בהחלט יכול להיות מצב כזה מבחינה נפשית, ואם כל האפשרויות הפיסיות נפסלו - כדאי לפנות לפסיכיאטר.   


סימנים לדיכאון אחרי לידה

 

"אני סבלתי מדיכאון לאחר הלידה של הבן שלי. עכשיו אני שוב בהריון, מה הסכוי שאחרי הלידה אהיה שוב בדיכאון? ומה אפשר לעשות כדי למנוע את זה?"


הסטטיסטיקה היבשה מראה כי באופן כללי (ובממוצע בלבד) אשה שעברה דיכאון לאחר לידה פעם אחת בחייה, הסיכוי שלה לחוות זאת לאחר לידה בעתיד מתקרב ל-50%. זה באמת נתון מרשים שצריך לצערי גם להדאיג אשה במצבך.

יחד עם זאת את צריכה לקחת בחשבון מספר דברים:
1. האם באמת מה שחווית היה דיכאון לאחר לידה? ייתכן שלא, אך בואי נצא מנקודת הנחה שכן.
2. מה הייתה עוצמת הדיכאון? אם היה קל וקצר וחלף ללא טיפול? אז אולי פשוט צריך להיות עם היד על הדופק ולראות מה קורה.
3. אם היה דיכאון משמעותי קלינית - בהחלט אני ממליץ על טיפול מונע תרופתי ואולי גם ליווי פסיכולוגי. טיפול מונע מוריד את הסיכוי לדיכאון לאחר לידה בעשרות אחוזים.

בכל מקרה, הכי חשוב זה לעבור הערכה רצינית ומקיפה ולגבש ביחד עם פסיכיאטר /ית הבקיאים מאוד בתחום, תכנית פעולה לכל מצב - עוד מראש. אנחנו במרכז לבריאות הנפש של האישה באיכילוב עושים בדיוק את זה.
 
 
"האם דיכאון לאחר לידה הוא גנטי?
 
לדיכאון לאחר לידה קיים מרכיב גנטי. ידוע שלנשים עם אחיות שעברו דיכאון לאחר לידה בתקופה הקצרה, של מספר שבועות לאחר הלידה - יש יותר סיכוי לחוות דיכאון לאחר לידה בעצמן. אנחנו גם מכירים בעובדה כי קיים מרכיב של "רגישות הורמונאלית" שחוזר על עצמו בכל תקופה של שינויים הורמונליים (ווסת, לידה, גיל המעבר) ומרכיב זה הנו כנראה תורשתי במידה מסויימת.

יחד עם זאת, לא ניתן היום לקבוע מה הסיכוי של קרובת משפחת לחוות דיכאון לאחר לידה רק על סמך הרקע התורשתי שלה.
 
 
"יש לי חברה שילדה לפני 3 חודשים ונדמה לי שעובר עליה משהו. היא טוענת שהיא בסדר גמור אבל אני שמה לב שהיא נראית עצובה מתמיד. איך אני יכולה לדעת אם מדובר בדיכאון או שסתם אין לה מצב רוחב והיא עייפה?"
 
השאלה מצויינת כי היא פותחת את כל הנושא של הכחשת התופעה. לא מעט נשים, בני זוג ומשפחה באופן כללי לא רק שאינם מודעים לקיום התופע של דיכאון לאחר לידה אלא גם אם עולה החשד לכך - מכחישים בתוקף. למה? התשובה לרוב קשורה בסטיגמה ודעות קדומות, אך גם לקושי להתמודד עם ההשלכות הפסיכולוגיות של קבלת האבחנה. לדוגמה, אם אני בדיכאון לאחר לידה מה זה אומר עלי? האם אני לא אוהבת את התינוק שלי? האם אני נפל באמהות? ואם אני אדם חלש, למה כל אחת יכולה ואני נכשלת? לפעמים יותר "קל" לאשה להמשיך לסבול ולא להחשף לאפשרות שהיא לוקה בדיכאון לאחר לידה.

אפשרות נוספת קשורה לעובדה שחלק גדול ממקרי הדיכאון לאחר לידה ה"קלים" (יחסית) ואינם מאובחנים ובטח לא מטופלים ולכן יכולים בהחלט להמשך חודשים רבים מבלי שמישהו מתייחס לתסמינים כפתולוגים.

למרות שחלק גדול מהמקרים הקלים, הלא מטופלים, חולפים בתוך מספר חודשים, אורכה של אפיזודה לא מטופלת יכולה להמשך גם עד שנה ולפעמים גם יותר. דיכאון "קל" אינו אומר גם שהאשה אינה סובלת, 
אני חושב שכדאי להעלות בפני חברתך את האפשרות לבדוק את מצבה יותר לעומק בעזרת איש/ת מקצוע.
 
 
"האם קיים טיפול טבעי לדיכאון? במידה ואשה לא רוצה לקחת כדורים?"
 
כמובן שקיימים טיפולים שאינם תרופתיים.

בראש ובראשונה טיפולים פסיכולוגים הנם לעיתים קרובות יעילים מאוד כאשר מדובר בדיכאון לאחר לידה בעצמה קלה עד בינונית. טיפולים אלו יכולים להיות בגישה דינמית או קוגניטיבית ולעיתים כוללים גם התערבויות התנהגותיות ברמה של סגנון חיים (תפקוד, תזונה, פעילות גופנית) לימוד טכניקות של הרפיה ועוד. לפעמים ישנה חשיבות גדולה להתערבות ברמה המשפחתית או הזוגית או לפתרון מצוקה אובייקטיבית נקודתית. אין כל הוכחה ליעילות של כל צורה של תוספי מזון לטיפול בדיכאון לאחר לידה (כולל אומגה 3) למרות שלחלק גדול מהתכשירים האילו יתרונות אחרים.

לשמחתי אני כן יכול לומר שדווקא קיימים היום טיפולים תרופתיים נוגדי דיכאון מאוד יעילים וטובים שלא צריכים להרתיע אף אחת מלהשתמש בהם ולהפיק מהם את מירב התועלת ללא כל נזק. 
 
 
"האם דיכאון אחרי לידה משפיע על ההנקה או על התינוק? האם המצב הנפשי של האמא והקרבה של ההנקה לתינוק יכולים להשפיע באופן מסוים גם על הילד?"
 
הדיכאון ישפיע בהרבה צורות על ההנקה - מיצירת חוסר מוטיבציה, תסכול ועד לחשיבה טורדנית וחרדה סביב ההנקה. באופן כללי נשים עם דיכאון לאחר לידה יתקשו יותר להניק.

לגבי השפעת הדיכאון על התפתחות הילד - זהו נושא גדול וחשוב והתשובה החד משמעית היא - כן! הדיכאון יכול לפגוע מאוד בתקשורת המילולית ועוד יותר הבלתי מילולית בין האם והתינוק ודרך זה להזיק להתפתחות הילד. מחקרים רבים מדגימים איך התגובות הדיכאוניות והאפטיות של האם כלפי התינוק פוגעות ביכולת שלו לזהות נכון תגובות פנים מותאמות להתנהגותו ולכן נכנס לאדישות.

בכל מקרה קיימת חשיבות גדולה לטפל באם גם מבחינה זו. 
 
 
"האם ישנם גורמים מקצועיים שניתן לפנות אליהם שלא כרוכים בתשלום? קשה לי להרשות לעצמי לשלם לפסיכולוג אחת לשבוע, אני מבינה שזה משהו שעולה הרבה כסף אבל אני כן מרגישה צורך לדבר עם איש מקצוע. האם יש גוף או מרכז שמספקים שירותים בסגנון במחיר סמלי?"
 
בארץ כעיקרון שירותי בריאות הנפש הינן עדיין באחריות המדינה (לא הקופות) וניתנים חינם בתחנות איזוריות. כך שכעיקרון את יכולה לפנות לתחנה האיזורית שלך ולקבל טיפול ללא תשלום. גם הקופות כן נותנות טיפולים מסובסדים. אנחנו במרכז לבריאות הנפש של האשה באיכילוב מכסים את איזור תל אביב למשל ואם תל אביבית פונה אלינו היא תקבל טיפול בחינם.

יש גם מספר עמותות כגון הורותא, אם לאם, ארגון ניצה ועוד שניתן להעזר בהם.

אין ספק שצריך "לשפוך" הרבה יותר כסף על בריאות הנפש כדי לאפשר טיפולים אופטימאליים ובזול.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן