מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > דיכאון לאחר לידה

מהי חשיבותו של הקשר בין האם לתינוק?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/10/2017
מהי חשיבותו של הקשר בין האם לתינוק?

קשר בריא בין אם לתינוק תורם רבות לתחושת הביטחון של הילד, התמודדותו עם החיים וגם להתפתחותו התקינה. בואי ללמוד על חשיבות הקשר ועל מקרים בהם הקשר זקוק תמיכה, עידוד והתערבות מצד גורם שלישי

מאת גב' נירה הירש - גב’ נירה הירש, עו"ס קלינית בכירה ופסיכותרפיסטית, מרפאת אם-תינוק, המרכז לבריאות הנפש של האישה, המרכז הרפואי תל-אביב:

 
 
קשר עם דמות מטפלת המשרה תחושה של חמימות קירבה ובטחון הוא צורך אוניברסאלי אצל יונקים – מגורי קופים ועד תינוקות אדם. אנחנו נולדים עם צורך ראשוני לזכות בחמימות, תחושה של ביטחון, ביטויים של רכות ואהבה. כשהצורך הזה מתמלא באופן מיטבי, התינוק משיג תחושה של הגנה והרגעה עצמית והוא יכול להתפתח על בסיס איתן. כאשר הצורך הזה אינו מסופק התינוק עלול לחוות קשיים בהתפתחות שישפיעו עליו לאורך שנות חייו.
 
תינוק חדש הוא יצור חסר אונים, המביא איתו מערכת שלמה של צרכים – הזנה נאותה והגנה מספקת הם תנאים הכרחיים להישרדותו, אבל מילוי צרכים בסיסיים אלו אינו מספק על מנת לאפשר לתינוק התפתחות תקינה. חיוני שיווצר קשר של אחדות בינו לבין אמו. היכולת להרגיש ולהבין אותו, ביטויים של קרבה, חום ואיתותי חיים מצד האם מסייעים לו להשיג הרגעה וסיפוק, אלה חשובים באותה מידה. ההורה צריך להיות קשוב לתינוק – לנסות להבין את כוונותיו, לחוש מה הצורך שעומד בבסיס התגובות שלו, לחוות איתו ביחד את העולם אליו נחשף ובאותו הזמן גם לשקף לתינוק את תחושותיו – אהבה, התפעלות, עידוד. התגובות ההדדיות ביו ההורה לתינוק מייצרות מרקם חיבורי ממנו צומחת בהדרגה מפת ההתקשורת שבין ההורה לתינוק.
 
ההתקשרות מספקת גם צורך של האם – החיבור של האם אל התינוק מספק לה שמחה מההיזון החוזר של תגובות התינוק ומההשתקפות ההדדית שלהם זה בזה. במהלך ההתקשרות עם התינוק האם חווה מחדש את מודל ההתקשרות שחוותה ביחסיה עם אמה והיא משחזרת אותו עתה עם התינוק שלה. חוויה זו מעצימה אותה ומלמדת אותה שהיא אם טובה כאמה. היא חווה עצמה אהובה ומלווה מתוכה ויכולה על כן ללוות את התינוק שלה בבטחה.
 
מצד שני, נשים שמודל ההתקשרות שחוו בילדותן לא היה תקין – שקיים אצלן מודל של חסר או העדר – עשויות לחוות חוויה קשה מאד בבואן להתקשר עם התינוק שלהן. הזיכרונות מן היחסים המורכבים והכואבים עם דמויות הליווי הראשוניות עלולים לצוף  ולהקשות עליהן בחיבור עם התינוק. הן עשויות להיכנס למצבים של עצבות ריקנות ורצון להימנע מהמפגש הזה. התינוק מצידו זקוק מאד להד, להבנת הצורך שלו, למבט ולמגע המשותפים, לאדם שידריך אותו בבואו להבין את העולם. כשהאם נמנעת מהקשר או דוחה אותו, התינוק עלול להיכנס למצב של נסיגה או ייאוש והוא אינו זוכה לבסיס של יציבות ובטחון בהתקשרות עם הדמות המטפלת.
 
נשים החוות דיכאון לאחר לידה חשופות יותר לסכנה של בעיה בהתקשרות - נשים אלו, בשעה שהן שקועות בעצמן, לעיתים כועסות על עצמן, סביבתן ותינוקן. הן עשויות להתקשות להתחבר לרגש, לחוש ולהביע הבנה ולהתמסר לתינוק שלהן. במקרים אלו חשוב במיוחד לפנות לעזרה, ולהסתייע בגורמים מקצועיים היכולים להכיל לתמוך ולסייע לאישה להסתגל לשינויים שהביאה ההולדה ובכך לעזור לה להתפנות, לבסס את הקשר עם התינוק ולהצליח להנות ממנו.
 
יש להפריד בין מצבים של בייבי בלוז, מצבים של דיכאון לאחר לידה ובין מצבים קשים יותר של מחלה או פסיכוזה. 80-85% מהנשים אחרי לידה עשויות לסבול מסוג כלשהו של דכדוך קל  שיחלוף לאחר מספר שבועות. עם זאת, במקרים של דיכאון לאחר לידה, כשהדיכאון מתמשך וקשה יותר, ניתן לשקול טיפול תרופתי שמאפשר הפחתה של הכאב והמועקה.
 
תפקידה של הסביבה במקרים אלו חשוב לאין ערוך. המערכת המקיפה את האם חשוב שתהייה מודעת לכך שהאישה אינה מתפנקת או מתחלה. היא חווה מצב רוח קשה שמקשה על התפקוד שלה ומעכב בעדה להתגייס ולהשקיע בתינוק. חשוב שהאנשים הקרובים - בן הזוג, הסבים, חברים קרובים – יהיו שם כדי לתמוך באם לסייע ולהגן על התינוק. בנוסף תפקידם הוא ללוות את האם עד שבהדרגה תתחבר לכוחות הבריאים שבה ותהיה מוכנה להתקשר עם התינוק.
 
 
חווה מאוכזבת מעצמה ומלאת רגשות אשם על כך שהיא אדישה לתינוק שלה.
האם היא סובלת מדיכאון אחרי לידה? הכנסו לסרטון

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן