מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > שינה תינוקות

עד מתי זה בסדר להרדים תינוק על הידיים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 28/3/2019
עד מתי זה בסדר להרדים תינוק על הידיים?

הורים רבים לא בטוחים מתי כדאי להתחיל ללמד את התינוק להירדם באופן עצמאי. בכתבה זו ננסה לסייע לכם לזהות את השלב המתאים לתהליך זה

מאת: שירה קראוטהמר – אחות מוסמכת ויועצת שינה בכירה, הורים באור טבעי www.horimtv.com


בשבועות הראשונים אחרי הולדתו של תינוק, יש לתינוק ולהורים צורך בקרבה. צורך או רצון עז להחזיק אותו ולשמור אותו קרוב לחיקנו. הקרבה הזו נובעת הן מהצורך לטיפול הפיזי בתינוק והן מהצורך במגע וקירבה פיזית בין ההורה לילד - והוא הדבר הטבעי ביותר. טבעי להחזיק, לחבק ולכרבל את התינוק שלנו. לכן, בתקופה הראשונה לחיים הורים רבים מוצאים את עצמם מחזיקים ומנדנדים את תינוקם על הידיים. ובאופן טבעי כשהתינוק על הידיים הוא נרדם.
 
ואז מתחילות ההמלצות ומתחיל הלחץ:
"אל תרדימו אותו על הידיים/ עם בקבוק/ בהנקה- זה הרגל לא טוב", "אל תחזיקו אותו כ"כ הרבה על הידיים הוא יהיה מפונק", "בכי מפתח לו את הריאות" ומשם מתחיל הלחץ של הורים. האם הדבר שמרגיש כ"כ נכון ונדרש בשבועות הראשונים זה מה "שיהרוס" לנו בעתיד? יגרום לתינוק שלנו להרגלים לא טובים או להיות "מפונק"?
 
לא פעם הורים פונים בשאלות מהסוג של: "התינוק שלי נרדם על הידיים/ בהנקה/ וכו'- האם זה בסדר?" התשובה היא בשאלה - האם זה בסדר לכם? האם טוב לכם עם המצב הזה?
 
כשהורים משיבים בצורה ברורה שטוב ונעים לכולם, ההמלצה היא - להמשיך כפי שהם עושים וטוב להם.
 
הדרך שבה תינוק נרדם בתחילת השינה היא גם הדרך שבה הוא לרוב יצפה לחזור לישון כשיתעורר בלילה. לכן יש דגש גדול על ההרדמה במיטה. החשש הוא שכשתינוק נרדם על הידיים/ בהנקה או עם בקבוק התינוק יצור תלות. כשתינוק יוצר תלות בדרך אחת מסויימת על מנת להירדם הוא יוכל להירדם רק כשיש לו את כל התנאים אליהם הוא התרגל, וגם כשיתעורר במהלך הלילה יוכל לחזור לישון רק בעזרת אותם התנאים. כך הורים רבים מוצאים את עצמם במצב בו התינוק נרדם על הידיים בתחילת הלילה ובכל פעם שמתעורר במהלך הלילה הוריו מרימים אותו לידיים כדי שיחזור לישון.
 
יש תינוקות שייפתחו תלות בעזרה החיצונית הזו קרי- ידיים/ הנקה/ בקבוק- ויש תינוקות שלא. התינוקות שלא מפתחים תלות יוכלו להמשיך להירדם על הידיים /בהנקה או עם בקבוק וזה לא יפריע לשינה.
 


 
אז מתי מתחילים להרדים תינוק במיטה? או מתי לא טוב להרדים תינוק על הידיים/ בהנקה/ עם בקבוק וכו'?
 
אין גיל מסוים. אין תשובה אחת נכונה. 
 
כל עוד הדרך בה מרדימים את התינוק טובה לתינוק וטובה להורים אפשר להמשיך וליהנות ממה שעושים. ברגע שהדרך בה מרדימים את התינוק מכבידה על ההורה או הילד – זה הזמן לשנות וללמד את התינוק להירדם במיטה. כלומר, כשנוצרת תלות והתינוק מתחיל להתעורר הרבה במהלך הלילה וצריך את העזרה של ההורים שוב ושוב כדי לחזור לישון או שפתאום לוקח לתינוק הרבה מאוד זמן להירדם, או שקשה להורה כי התינוק נהיה כבד וקשה להורה להרדים אותו על הידיים, זה הזמן לשנות את ההרגל שנוצר לטובת הרגל חדש ועצמאי יותר. חשוב לזכור שאיך שתינוק נרדם בתחילת הלילה כך יצפה לחזור לישון במהלך הלילה. לכן, הדגש על ההרדמה בתחילת הלילה.
 
קיים חשש נוסף שאולי אנחנו גורמים נזק לעתיד- ועל זה נאמר: כשנגיע לגשר הזה (אם נגיע) נחצה אותו. לא כל תינוק שנרדם בהנקה או על הידיים יפתח קשיי שינה בהמשך. 
 
בקיצור בעניין הזה אין שחור לבן. יש את מה נכון ומתאים לכל משפחה ומשפחה. אם זה עובד אין צורך לשנות. או במילים אחרות מה שלא שבור לא מתקנים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן