מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > תזונה תינוקות

מחקר חדש טוען: אל תכריחו את הילד לסיים הכל מהצלחת

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/3/2015
מחקר חדש טוען: אל תכריחו את הילד לסיים הכל מהצלחת

על פי תוצאות המחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה, אם מכריחים ילד לסיים את כל האוכל מהצלחת הדבר עלול לשבש את מנגנון השובע והרעב ואף לגרום לאותם ילדים לסבול מהשמנת יתר

מחקר אשר נערך, בקרב 3,500 הורים, באוניברסיטת מינסוטה, מעלה כי אם מכריחים את הילד לסיים את כל מה שבצלחת הדבר עלול לשבש את מנגון השובע של הילד ומגביר את הסיכון שיסבלו מהשמנת יתר בהמשך חייהם.
 

כולנו מכירים את התופעה: הילדים קטנים, אנחנו ההורים דואגים ולכן כל ביס וביס הופכים עבורנו למאוד חשובים. כך קורה שהורה לא מרשים לילד לקום מהשולחן בטרם סיים את כל תכולת הצלחת, נאבקים עמו על כל ביס ובעצם פוגעים ביכולתו של הילד להבין מתי הוא שבע ולא רוצה לאכול יותר ומתי הוא עדיין רעב באמת.
 

החוקרים הופתעו לגלות כי הרבה מאוד הורים מצפים שהילד יסיים את כל האוכל וגם מביעים את הציפייה בקול רם בפני הילדים. ההורים ציינו שאחת הסיבות לדרך בה הם נוקטים הוא בזבוז של אוכל אשר עלול להיזרק לפח.
 

עוד עולה מהמחקר כי המנות אשר מוגשות לילדים הן לרוב גדולות מאוד, גדולות בהרבה ממה שהוגש לאותם הורים כאשר הם היו ילדים בעצמם. לדברי החוקרים דרישת ההורים אינה הגיונית וילדים אמורים להפסיק לאכול כאשר הם שבעים ומזהים את התחושה ולא כאשר הצלחת מלאה או ריקה.
 

למרבה ההפתעה מהמחקר עולה שדווקא האבות הם אלו אשר מפצירים יותר בילדים לסיים וגם שרוב ההורים חושבים שהילד רזה מדי ולכן מנסים לשכנע אותו להמשיך לאכול.

מומחים שונים מעולם התזונה טוענים כי יש להפסיק למדוד את איכות האכילה של הילד על סמך הכמות שאכל, יש להימנע מלהגיש את האוכל בצלחת גדולה מדי ולמלא אותה יתר על המידה. 
 

חשוב ללמד את הילדים לפתח את מנגנון השובע והרעב שלהם, להכיר את תחושות הגוף בכל אחד מהמצבים השונים וממש אין צורך להילחץ מילד שלא מסיים הכל או לא אוכל הרבה - חשוב לראות את התמונה כולה: הילד שבע, רגוע, עולה במשקל, בריא ומאושר.
 

לא מומלץ להכריח ילדים לאכול, לא לשחד אותם לאכול עוד ביס ולהראות לילד שאתם לא מודאגים כי לא אוכל כמו שצריך, לא סיים או לא אכל מספיק.
 

למידע נוסף אודות הרגלי אכילה של ילדים ובעיות אכילה - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן