מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

שילוב מוצרי חלב בתפריט הילד: מה חשוב לדעת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 14/5/2013
שילוב מוצרי חלב בתפריט הילד: מה חשוב לדעת?

חג השבועות הוא הזדמנות נהדרת ללמוד כיצד כדאי לכם לשלב מוצרי חלב בתפריט הילדים וגם להדגיש את סגולותיו השונות

הבהרה:
 

חשוב לציין, כיום הדעות חלוקות לגבי מתן מוצרי חלב למבוגרים וילדים כאחד. המידע שמוגש בכתבה זו מוגש מטעם מועצת החלב, לרגל חג השבועות, אבל כמובן שעל כל הורה לפעול על פי מה שמרגיש לו נכון עבורו ועבור ילדיו וכמובן מתאים להשקפתו בנושא. 

כחלק מתדריך התזונה של טיפת חלב ומשרד הבריאות, תפריטו של הילד אמור לכלול גם מוצרי חלב ולכך מתייחסת כתבה זו.

 

 
בעבר היה נהוג לשלב בתפריט התינוק מוצרי חלב רק מגיל 9 חודשים, אבל כיום, על פי הנחיות משרד הבריאות החדשות, אין גיל מדויק לחשיפת הילד למוצרי חלב. מה שכן, יש להרגיל ‏תינוקות ראשית ‏לאכילת ‏מקורות‏ עשירים ‏בברזל (כגון ‏בשר, ‏עוף,‏ הודו) ‏ובוויטמין C (‏כגון ‏פירות‏ וירקות) - ורק לאחר מכן לחשוף את התינוק למוצרי חלב שונים.

 חשוב להדגיש כי חלב ניגר/פרה מותר לתת לתינוק אך ורק מגיל שנה.

 
מוצרי חלב נחשבים כנכס תזונתי. הם משפרים את איכות התזונה ועל כן חשוב לאכול מהם כחלק מתזונה בריאה. בתזונה ללא מוצרי חלב קשה מאוד להגיע לצריכה המומלצת של אבות מזון, סידן ורכיבי תזונה חיוניים אחרים.
 
לצריכה של מוצרי חלב יש מגוון יתרונות בריאותיים נוספים במעגל החיים, ביניהם: שמירה על משקל גוף תקין, מניעה וטיפול ביתר לחץ דם, מניעת התסמונת המטבולית, סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם וסוגים מסוימים של סרטן.
 
רוב האנשים יודעים שמוצרי חלב, כמו חלב, גבינה ויוגורט, עשירים בסידן, הנחוץ לבנייה ושמירה על עצמות חזקות. אולם סידן הוא רק יתרון אחד של אכילת מוצרי חלב. מוצרי חלב מספקים חבילה תזונתית ייחודית של למעלה מעשרה רכיבים תזונתיים בעלי מגוון יתרונות בריאותיים. לדוגמה: מוצרי החלב מספקים חלבון איכותי, חלבון מלא המכיל את כל חומצות האמינו הדרושות לבניין הגוף. חלב ומוצרי חלב מהווים מקור טוב לסידן וגם לזרחן, מגנזיום, פלואוריד, ובמוצרים המועשרים גם לויטמין D. חמשת רכיבי התזונה הללו הוגדרו על ידי ארגון הבריאות האמריקני כצבר תזונתי החיוני לבניית ולתחזוקת העצם. יתרונות אלה אינם קיימים באף מקור אחר של סידן (מזון, תוספי תזונה ומים מינרלים).
 
עובדות אלה באות לידי ביטוי בהנחיות התזונתיות של ארגוני הבריאות ברחבי העולם, כולל בישראל: מומלץ לצרוך תזונה עשירה בסידן ובמוצרי חלב, על מנת להפחית את הסיכון למסת עצם נמוכה במעגל החיים.
 
 דברים שחשוב לדעת על שילוב מוצרי חלב בתפריט הילד

* כדאי לשלב בתפריט התינוק/ילד כשלוש מנות של מוצרי חלב ביום (גבינות, מעדנים או חלב לאחר גיל שנה).

*חשוב להבין שאין קשר בין צריכת מוצרי חלב לעלייה במשקל בקרב ילדים ומבוגרים.
 
* מומלץ להציע לילד מוצרי חלב אשר אינם ממותקים. במידת הצורך ניתן להמתיק אותם באמצעות הוספת סילאן, טחינה גולמית או פירות.

* אלרגיה לחלבון החלב הינה שכיחה, אבל במידה וקייים חשד לאלרגיה יש לפנות לרופא הילדים לאבחון מדויק.

 
* אלרגיה לחלבון חלב ואי סבילות ללקטוז הן שתי תגובות שונות מהותית זו מזו. לכל אחת מהן סיבות ושכיחות משלהן ומאפיינים שונים. אבחנה ביניהן הכרחית לצורך טיפול מתאים והורדת שיעורי ההימנעות המיותרת ממוצרי חלב. ההמלצה ללוקים באי סבילות ללקטוז היא לבחור מתוך קבוצת החלב ומוצריו את המוצרים המתאימים להם, או לחלופין, להשתמש באנזים לקטאז לפני האכילה. אך לא לוותר על קבוצת מוצרי החלב בתפריט ללא יעוץ תזונתי/רפואי מקצועי.
 

מהי חשיבותם של מוצרי החלב בהתפתחות התינוק?
 

* תקופת הילדות וגיל ההתבגרות מהווה חלון הזדמנויות חד פעמי ובלתי חוזר להביא את העצמות לשיאן ולבנות עצמות בריאות וחזקות יותר.


* פעילות גופנית וצריכה מתאימה של סידן וויטמין D הן הכלי החשוב ביותר לבריאות העצמות.
 
* סידן הוא הבסיס החיוני והחשוב ביותר לבניית עצמות והוא זה שקובע את חוזקן. גוף האדם אינו מסוגל לייצר סידן ולכן לאספקה קבועה של סידן באמצעות המזון יש חשיבות רבה.
 
* מוצרי חלב הם המקור העשיר והטוב ביותר לסידן העומד לרשותנו. קיימות הוכחות משכנעות ממחקרים רבים על הקשר החיובי בין צריכת מוצרי חלב, לעליה בתכולת ובצפיפות המינרלים בעצם ולסיכון נמוך לשברים ולאוסטיאופורוזיס.
 
 
חלב ומוצרי חלב מהווים מקור מצוין לסידן, במיוחד בקרב ילדים, בזכות שילוב של שני גורמים: הראשון הוא תכולת הסידן הגבוהה שלהם והשני הוא סידן עם ספיגה מובטחת ומתמשכת. לרכיבים תזונתיים בחלב יש השפעה מיטיבה, לא רק על ספיגת הסידן, אלא גם על תהליכים מתמשכים של בניית העצם.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן