מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

יש לכם תינוק עצבני? כך תוכלו לעזור לו

מאת: אלה גרשטיין - אחות ויועצת שינה | פורסם: 6/6/2019
יש לכם תינוק עצבני? כך תוכלו לעזור לו

לא כל התינוקות נולדו רגועים, שלווים וחייכנים. אלה גרשטיין מסבירה מדוע חלקם נוטים לסבול מאי שקט, לישון מעט ולבכות הרבה וגם מלמדת כיצד להתמודד עם התופעה

כך תארה לי א' במכתבה את בתה בת החודש:

 
"בתי הקטנה התחילה לבכות בכי קורע לב כבר ברגע יציאתה לאוויר העולם. האחיות במחלקת הילודים אמרו לי שיש לי בת 'בכיינית'. את השבוע הראשון לאחר הלידה אני זוכרת כסיוט של בכי בלתי פוסק ביום ובלילה. התחושה שמלווה אותי מאז הלידה היא שמשהו עובר על הילדה שלי, שמשהו מציק לה ואני לא מבינה מה זה. זוהי הילדה השלישית שלי ולמרות הניסיון שרכשתי, אני אובדת עצות. חיפשתי מידע באינטרנט ובפורומים אך עדיין לא מצאתי דרך להקל על אי שקט שלה. כל מה שעשיתי עד היום לא עזר, הקטנטונת שלי סובלת ולא רגועה רוב היום. אני מיואשת ומתמוטטת מעייפות...הצילו!"
 
כל תינוק נולד עם טמפרמנט ייחודי לו וכבר בשבועת הראשונים ניתן לראות את אופיו של הרך הנולד. ישנם תינוקות רגועים וחייכנים, המסתגלים בקלות לכל שינוי, הם ישנים ואוכלים בשעות קבועות מגיל צעיר ומאפשרים ליצור שגרה וסדר יום. לעומתם, ישנם תינוקות עם מזג "סוער", הזקוקים לטיפול בכפפות משי כדי להירגע. הם זקוקים לסביבה אשר תהיה מותאמת לצרכים שלהם ולטיפול עדין מאוד כדי להסתגל לעולם החדש אליו נולדו.
 
איך תדעו אם התינוק שלכם הוא תינוק "עצבני" עם מזג סוער?
 
התקופה הראשונה לאחר הלידה מתוארת לרוב כתקופה קשה מאוד, המלאה בהמון בכי ותסכול. נראה שהקטנטן ממהר לבכות ולכעוס ולא תמיד ברור לנו מהי הסיבה לכך. התינוק אינו רגוע, כל יום שעובר נראה שונה מקודמו, וכל מה שגרם לחיוך אתמול עלול לגרום היום לבכי. 
 
הורים מספרים שכל שינוי קטן מלווה בבכי ואי שקט. לדוגמה - התינוק מתקשה להירדם במקום חדש או נכנס לבהלה כשאדם זר מרים אותו לידיים. לעתים נראה שהתינוק אינו נהנה להיות בידיים ובוכה עוד יותר כשהוא נמצא בזרועות ההורים. גם כשמניחים אותו במיטתו הוא מקטר ולא נראה מרוצה. מתסכל? מאוד.
 
רוב התינוקות, אשר נולדו עם מזג סוער יותר, מסרבים לערסול ומקשיתים את גבם לאחור בתגובה. לעתים קרובות ההורים מתארים אותם כתינוקות עם שרירים חזקים ומתוחים מאוד (טונוס שרירים גבוה).לרוב, תינוקות כאלה סובלים מכאבי בטן, גזים קשים מאוד ופליטות.
 
קשיי שינה ואי שקט אצל תינוק "עצבני"
 
לרוב תינוקות עם מזג סוער מתקשים מאוד להירדם, כי אינם יודעים להרפות ולשחרר את השרירים. בד"כ הם ישנים מעט מאוד ביום ומתעוררים אחרי תנומה קצרה עם בכי. לעתים הם ישינם שעה אחת בלבד, במקום 5-6 שעות, להן הם זקוקים. כתוצאה מכך מצטברת עייפות שגורמת לתינוק עצבנות רבה עוד יותר. גם השינה בלילה מתאפיינת בהתעוררויות רבות. תינוקות רבים נכנסים למעגל  קסמים שקשה מאוד לצאת ממנו: התינוק לא רגוע, בוכה ולא מצליח להירדם, העייפות מצטברת ואז הוא עייף עוד יותר ומתנגד לשינה - וחוזר חלילה.
 
סיבות לקושי בשינה אצל תינוקות עם מזג סוער
 
מניסיוני בעבודה עם תינוקות "עצבניים" רובם עברו: 
 
- לידה קשה, ארוכה, טראומטית, עם מצוקה עוברית או התערבות (וואקום), ניתוח קיסרי, אשפוזים, מחלות, ניתוחים, בדיקות פולשניות (כמו הכנסת זונדה ועוד).
 
הורים מודאגים או חרדים ומשדרים לתינוקם חסר בטחון.
 
-סדר יום לא מתאים או שינה לא מספקת בשעות היום והלילה.
 
- טונוס שרירים גבוה, נוקשות בשרירים, זקיפת יתר בגב- גורמים לאי שקט וקשיי שינה קשים אצל קטנטנים אך לא תמיד ברור מה הביצה ומה התרנגולת. 

 
 

 
המלצות להקלה על הורים עייפים
 
1- אם אתם עייפים ומותשים כי תינוקכם לא רגוע ונמצא על הידיים כל היום, אם אין לכם דקה לעצמכם לחוד וביחד – לא לאכול, לא לישון - תבקשו עזרה.  אל תנסו להתמודד עם המצב לבד. פנו בלי להתמהמה לכל גורם שיכול לעזור- אמא, סבתא או חברה - וקבלו כל עזרה בברכה. 
 
2- הורים לתינוק לא רגוע מרגישים לעתים קרובות חוסר בטחון ורגשות אשם:"אני אמא לא טובה מספיק, אני לא עושה דברים בצורה נכונה" ועוד. תחושת כשלון שלכם כהורים עלולה לערער את ביטחונכם ולהעצים את אי- השקט של תינוקכם. נסו להתייחס לתקופה הזאת כאל תקופת ניסיון ולמידה. אתם זקוקים לזמן כדי ללמוד ולהבין מה תינוקכם מביע ותינוקכם זקוק לזמן כדי להסתגל לעולם וללמוד להירגע.
 
- אנחנו האימהות, נוטות לקחת את הכול עלינו - אחריות, אשמה. אל תשמרי את הרגשות והתסכולים שלך בבטן, תשתפי את החברות, את בן זוגך או בני משפחה אחרים בתחושותיך או תנסי להיעזר באשת מקצוע מנוסה. תזכרו שאתם יחד בסיפור ובחוויה ולא כל אחד לחוד.
 
- לעתים קרובות הקושי מתגבר כשהתינוק קולט את המתח של ההורה - תינוקות קולטים את מצב הרוח שלנו גם ללא מילים. אם לא ניתן לקטנטן מענה מתאים בחודשים הראשונים, הקושי עלול להחמיר עם הזמן. לכן מומלץ מאוד לפנות לעזרה ולקבל הדרכה מקצועית במידה ואתם נמצאים  במתח ומתקשים להבין מה תינוקכם מביע.
 
כיצד ניתן להקל על תינוק בוכה?
 
1- מומלץ ליצור עבורו סביבה נעימה ותומכת - הוא זקוק להמון ידיים וקרבה אליכם.
 
2- אל תחששו לפנק אותו יותר מדי - חיבוקים וידיים אוהבות הם צורך בסיסי בחודשים הראשונים אחרי הלידה.
 
3- רצוי לספק לו את אותם הגירויים שקיבל ברחם, בעיקר מגע עמוק ותנועה מונוטונית וקול מרגיע.
 
4 - אל תתייאשו, אל תתעצבנו ואל תיעלבו. הקטנטן לא מבין מה הוא עושה וכמובן שאינו מנסה לעשות דבר בכוונה. נשמו עמוק והמשיכו לטפל בו במסירות ובעקביות עם המון סבלנות ורגישות.
 
5 - מניסיון שלי כאימא שחוותה על בשרה את הקושי העצום בטיפול בתינוקת מאוד לא רגועה אחרי הלידה, כדאי שתדעו שאפשר לשפר את המצב. גם כשנראה שכלום לא עוזר ומצב כבר בלתי נסבל, תנסו לשמור על אופטימיות ואורח רוח. 
 
- ישנם דרכים רבות ומגוונות להקלה על תינוק לא רגוע, אך אין מרשם אחד או פתרון קסם אחד שיתאים לכל התינוקות בצורה דומה. כדי להצליח ולעזור לקטנטן שלכם יש להתאים לו פתרונות וכלים המתאימים לו באופן  אישי. בדיוק בשביל זה אני כאן עבורכם.
 
 
לסיכום
 
טיפול בתינוק לא רגוע עלול להיות אתגר לא פשוט עבור כל בני המשפחה. הורים לתינוק עם מזג סוער מדווחים על תחושות של חסר בטחון, תסכול, בלבול, מתח נפשי ועייפות גדולה מאוד.  
 
אם אתם מרגישה שקשה לכם להרגיע את תינוקכם ולתת לו מענה מתאים לבכי, מומלץ לפנות לאשת מקצוע. הדרכה אישית תיתן לכם שקט נפשי ותתרום לאווירה של רוגע ושלווה בביתכם, והכי חשוב - תיתן לכם כלים מעשיים ויעילים להקלה על תינוקכם.
 
אלה גרשטיין - אחות מוסמכת, יועצת שינה 
מומחית במתן כלים להקלה על האם ועל התינוק הלא רגוע,
לעמוד הפייסבוק של אלה - לחצי כאן
054-7201409

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן