מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

מה חשוב לדעת קבלת וֶסֶת לאחר לידה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/1/2019
מה חשוב לדעת קבלת וֶסֶת לאחר לידה?

מה הקשר בין היעדר מחזור חודשי והנקה? מתי המחזור החודשי שלך אמור להופיע? האם כל דימום לאחר לידה הוא מחזור? ותשובות לשאלות נוספת

לאחר כתשעה חודשים ללא מחזור, מהרגע בו ילדת, מתחילה הספירה לאחור. נשים רבות יושבות ומחכות לוסת שתגיע ולא תמיד יודעות מתי התהליך אמור להתרחש, לא תמיד ברור להן מתי היעדרותו של מחזור חודשי דורשת בדיקה אצל רופא הנשים ומתי אי קבלת מחזור נחשבת עדיין בגדר תופעה נורמלית.
 

מתי הוסת הראשונה לאחר הלידה אמורה להופיע?
 

מחזור ראשון לאחר לידה מתרחש לרוב כשישה עד שמונה שבועות לאחר הלידה עצמה, כאשר במקרים מסוימים נשים יקבלו את המחזור שלהן לפני שיחלוף פרק זמן זה ובמקרים מסוימים הוא לא יגיע גם לאחר שמונה שבועות ויותר. הופעתו של המחזור תלויה מבחינות רבות גם בתהליך ההחלמה של גוף האישה לאחר הלידה, למרות שאין קשר לאופן הלידה (אם היא נעשתה בניתוח קיסרי או בלידה רגילה).
 

מה הקשר להיעדר מחזור חודשי והנקה?

המדריך המלא להנקה - לכתבה לחצו כאן

 

אצל נשים אשר מניקות הנקה מלאה המחזור עלול להופיע גם כשנה לאחר הלידה, לעתים יותר ולעתים פחות, הדבר משתנה מאישה לאישה. במידה ולא קבלתן מחזור במהלך השנה הראשונה עליכן לגשת להיבדק אצל רופא נשים. חשוב לזכור גם אם לא קבלת מחזור אין הדבר מעיד על כך שאת לא יכולה להיכנס להריון, הנקה היא לא אמצעי מניעה - לכן אם את לא מעוניינת בהריון נוסף עליך להתייעץ עם רופא הנשים שלך ולבחור באמצעי מניעה מתאים שישמש אותך במשך תקופת ההנקה. גם בעת תקופת ההנקה, כאשר המחזור לא מופיע, עדיין יכול להתרחש ביוץ.
 

אישה אשר מניקה הנקה חלקית לרוב תקבל את המחזור שלה כחודשיים עד שנה מיום הלידה.

טיפול בעור הפנים לאחר הלידה - לכתבה לחצו כאן

 

שיבושים במחזור בתקופת ההנקה
 

בזמן תקופת ההנקה רמת ההורמונים הזורמים בגוף גבוהה (הורמון הפרולקטין - שאחראי על ייצור החלב והורמון האוקסיטוצין - שאחראי על שחרור החלב, אלה ההורמונים העיקריים בנוסף להורמונים נוספים שקיימים). רמה גבוהה זו של הורמונים גורמת לשיבוש במחזור החודשי ולכן אם קיבלת מחזור פעם אחת, אאין זה מעיד על כך שתקבלי מעתה מחזור באופן סדיר או שלא תקבלי יותר מחזור לאורך תקופת ההנקה. מצב זה הוא תקין ואינו מדאיג.

נשירת שיער אחר הלידה: למה זה קורה? למידע לחצו כאן

 

דימום במהלך ההנקה
 

נשים רבות מתארות מצב של דימומים קצרים, ארוכים או לא סדירים שמופיעים במהלך תקופת ההנקה. אין הדבר מעיד על כך שבהכרח קבלת מחזור, הדבר יכול להיות קשור להפרשת הורמונים לאחר הלידה ולתהליך החלמת הגוף. במידה והתופעה נמשכת יש להיבדק על ידי רופא נשים.
 

מחזור לאחר הפסקת הנקה
 

לרוב כשבועיים-שלושה לאחר הפסקת ההנקה יופיע המחזור. במידה והוא לא מופיע יש להתייעץ עם רופא נשים. זכרי, גם אם הנקת הנקה מלאה וירדת לשתי הנקות ביום בלבד, עדיין המחזור שלך עלול לא להופיע עד להפסקתה המלאה של ההנקה.
 

האם את סובלת מדיכאון לאחר לידה? לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן