מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > לידה

תפרים לאחר לידה: כיצד מטפלים בהם?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/5/2019
תפרים לאחר לידה: כיצד מטפלים בהם?

נשים רבות מתקשות להתמודד עם טיפול בתפרים לאחר הלידה, במיוחד בשעה שהן אמורות לטפל גם בתינוק הקטן שנולד להן. בכתבה זו תמצאו טיפים ומידע שקצת יקלו על הכאב ויסייעו לגוף להחלים במהרה

תפרים לאחר לידה הם ללא ספק מצב כואב ומאוד לא נעים לאם היולדת. בשעה שהיא אמורה לטפל ברך הנולד, להיות סבלנית, חמה ומחבקת, היא מתמודדת עם מצב פיזי בו היא סובלת מכאבים עזים בשעה שהיא יושבת, שוכבת, עומדת ואפילו הולכת.
 

תפרים לאחר לידה הם דבר שנשים רבות נאלצות להתמודד עמו, למרות שרובנו מקוות שלא נאלץ להגיע למצב זה, בעת הלידה יש צורך לבצע חתך מבוקר של הנרתיק אצל נשים רבות, זאת בכדי להקל על תהליך הלידה עצמו. פעמים רבות החתן מוצדק, פעמים רבות הוא לא, אבל זה לא משנה את העובדה שזמן ההחלמה מאותו חתך רחוק מלהיות נעים וקל לאישה.
 

כיום נהוג לבצע חתך רק במקגרה הצורך, זאת בניגוד לעבר כאשר כמעט כל אישה עברה חתך שכזה, פעמים רבות מבלי שנזקקה לו. כיום ניתן לעבור לידה רגילה, בטוחה וקלה גם ללא ביצוע חתכים, גם כאשר מדובר בלידה ראשונה. אבל יחד עם זאת נשים רבות עדיין נאלצות להתמודד עם תהליך החלמה מחתך שכזה.
 

לגמישות הרקמות באזור הנרתיק תפקיד מכריע בקבלת ההחלטה אם לבצע חתך או לא, אבל גמישות הרקמות היא בדרך כלל עניין גנטי, שאין הרבה דרכים להתכונן לקראתו, מעבר לביצוע עיסוי פירנאום החל משבוע 35 (בשלב מוקדם יותר העיסוי לא אפקטיבי).
 

קרעים, חתכים ותפרים לאחר לידה יכולים להגיע בדרגות שונות, ישנם חתכים וקרעים שטחיים שאינם מצריכים תפרים או דורשים תפירה מינימלית ועדינה, לעומתם ישנם מקרים קשים יותר בהם הדורשים תפירה מורכבת יותר ולעתים אף פעולה כירורגית בחדר הניתוח.
 

כיצד מטפלים בתפרים לאחר לידה?
 

תרופות סבתא - כמו בכל מצב רפואי אחר גם בכל הנוגע להחלמת תפרים בנרתיק לאחר הלידה קיימות שיטות שונות לטיפול בבעיה, השיטות מעולם לא הוכחו מדעית אבל נשים רבות מוכנות להישבע שהן מקלות ומסייעות. אחת מתרופות הסבתא הנפוצות היא מריחת שמן נבט חיטה על אזור התרפים, יש למרוח כמות מכובדת של השמן, שידוע כמסייע בתהליך התחדשות העור. תרופה נוספת היא ישיבה בתוך גיגית מלאה במים חמים ורוזמרין.
 

שימוש בפדים קפואים - מדובר בשיטה הנפוצה, המוכרת והמקובלת ביותר לטיפול בבעיה. יש לרכוש פדים גדולים ועבים בבית המרקחת ולהקפיא אותם למשך כמה שעות במקפיא שבמקרר עד שהם יהיו קפואים לחלוטין. הנחת הפדים הקפואים על האזור נחשבת ליעילה במיוחד.
 

משככי כאבים - כשם שכאשר כואב לך הראש את לוקחת כדור להפגתו, כך גם במקרה זה. אם את סובלת מכאבים עזים המפריעים לך לתפקד, אל תחששי לקחת כדור להפגת הכאב.
 

משחות מאלחשות - ניתן למצוא בבתי המרקחת משחות מאלחשות ותרופות על בסיס סטרואידים שיכולות להקל על תהליך ההחלמה. יחד עם זאת חשוב מאוד להתייעץ עם רופא הנשים שלך או רופא בצוות בית החולים בטרם תתחילי להשתמש בתרופה מסוג זו.
 

מתי תחושי הקלה ושיפור משמעותי ברמת הכאב?
 

לרוב כארבעה ימים לאחר הלידה תחושי בהקלה מסוימת, הדבר תלוי גם בחומרת המצב בעת הלידה. אם ימים ספורים לאחר הלידה את לא חשה בהקלה, כדאי לפנות לרופא הנשים. פעמים רבות התפרים הדוקים מדי ורופא הנשים יוכל להקל עליך באמצעות שחרור תפר מסוים וכמובן בדיקת האזור (לוודא שאת לא סובלת מסוים או שלא חל סיבוך אחר שצוות בית החולים פספס ביום הלידה).

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן