מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > התפתחות פעוטות

עד איזה שלב מותר להסתובב עירומים ליד הילדים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/9/2017
עד איזה שלב מותר להסתובב עירומים ליד הילדים?

מה כדאי לדעת על מקלחת משותפת עם הילדים ועל ישיבה עמם בחדר השירותים? כך תציבו גבולות, תדעו מה כדאי לכם להסביר להם וממה חשוב להיזהר

כאשר אנו הופכים להורים הרבה דברים משתנים, לפתע החיים שהכרנו בטרם נכנסו הקטנים לחיינו משתנים מהקצה אל הקצה והרבה פעמים זה דורש מאתנו ההורים להסתגל למצבים חדשים ולפתח התנהלות ביתית שונה מזו שהיינו רגילים אלי לפני שהגיעו הילדים לעולם. אם בערב הייתם רגילים להסתובב בבית בתחתונים, ככל שגדלים הילדים הדברים מרגיש לנו פחות טבעי ולעתים אף ממש לא נוח. אנחנו מוצאים את עצמנו ללא דקה פנויה לשקט לעצמנו, גם כאשר זה נוגע למקלחת זריזה או ישיבה קצרה בשירותים. 
 

מקלחת משותפת
 

כאשר הילד עדיין תינוק או אפילו פעוט, להורים רבים אין בעיה לעשות עמו מקלחת משותפת או לשאת את זה שהוא מסתובב להם בין הרגליים בשעה שהם עצמם יושבים על האסלה. אבל כמו בכל דבר הקשור לגידול ילדים ושמירה על מערכת יחסים בריאה ותקינה עמם, כך גם בכל הנוגע לשמירה על הפרטיות של ההורה והילד כאחד.
 

מקלחת משותפת עם הילד היא חוויה מקרבת ונהדרת עד לשלב מסוים, כל עוד ההורה והילד חשים בנוח בעת ביצוע הפעולה. בשלב בו תתחילו להרגיש נבוכים מהסיטואציה או תבחינו בכך שהדבר גורם לילד לחוש בחוסר נוחות - לרוב זה הזמן לחדול מכך. מקלחת משותפת היא חוויה אינטימית ומקרבת, אבל לא בכל שלב היא טבעית ונוחה לשני הצדדים. גם אם אתה ההורה הכי פתוח וליברלי בעולם, לא תמיד הילד שלך יחוש בנוח להתבונן בך עירום, לראות את גופך הבוגר השונה משלו ולכן חשוב לייחס לכך חשיבות גדולה.
 

כאשר ילד מגיע לגיל שלוש-ארבע, הוא נכנס לשלב האדיפלי בהתפתחותו, שלב בו הוא מגלה את המיניות שלו, מתחיל להתעניין באיברי המין של הוריו ושלו. הוא עלול להתבונן באיברי המין של האם או האב, לתהות מדוע גודלם או המראה שלהם שונה משלו ולחוש נבוך. הדבר יכול להתרחש בעת מקלחת משותפת וגם כאשר הילד צופה בהורה מתלבש, מתפשט וחושף את גופו מסיבות שונות. בשלב זה אם בחרתם להמשיך להתקלח עם הילד רצוי שתעשו זאת כאשר לבושים בגד ים, כדי למנוע מצב בו הילד שלכם חש נבוך וגם בכדי להתחיל ללמד את הילד קצת על איברים פרטיים שלא נהוג לחשוף אותם או לתת לאחרים לגעת בהם.

 

בכל הנוגע להפרדה בין המינים רבאופן טבעי ילדות יחושו בנוח יותר להתקלח עם האם בעוד הילדים עם האב, אבל גם ללא הפרדה זו מקלחת משותפת מגיל מסוים היא פתח לבעיות שונות, כגון מצבים בהם הילד מספר בגננת שהתקלח עם ההורה העירום ונסחף לספר סיפור מלא פרטים מביכים שעלולים להדליק אור אדום לאנשי מקצוע מסוימים, גם אם הבסיס שלהם תמים לחלוטין. 
 

כאשר אתם יוצאים מהמקלחת והילד בסביבה, יש להקפיד משלב מסוים תמיד לעטוף את עצמכם במגבת, למרות שחשוב שהילד יבין שעירום הוא טבעי חשוב שגם יבין שיש מצבים בחיים בהם הוא פחות מקובל ועל כל אדם לשמור על פרטיות ועל גופו. ילד שגדל בבית בו ההורים מסתובבים עירומים עד שהוא בן 18, ללא ספק יחשוב עד גיל מאוחר שזה בסדר להתסובב כך גם בחברה, לכן חשוב להקנות לו את הכלים שיעזרו לו להבחין בין עירום שהוא טבעי ומקובל לבין התנהגות חריגה.

שירותים 

 

בכל הנוגע לביקור בשירותים, כדאי להרגיל את הילדים מגיל צעיר לכך ששירותים זה לא בית קפה בו יושבים כולם לשיחה משפחתית, אלא מקום בו הילד עושה את צרכיו וההורה נכנס אל החדר בכדי לסייע לו לנגב, להתלבש וכו. 
 

ילדים רבים יושבים עם ההורה בשירותים בשעה שזה עושה את צרכיו, בתחילה זה מכיוון שההורה חושש להשאיר את הילד לבדו בחדר אבל ברוב המקרים מצב זה גולש גם לגיל בו אין שום בעיה שההורה יסגור את הילד ויבקש כמה דקות של פרטיות בעצמו. עד לגיל שנתיים חשוב שהילד ישמור על קשר עין עם הילד גם כאשר הוא עצמו הולך לשירותים (זאת במידה והם לבד בבית ואין מבוגר אחר בסביבה שיכול להשגיח על הילד) אבל חשוב להעביר לילד מסר ברור שבשירותים כל אדם עם עצמו וחושב עוד יותר להציב לילד גבולות ברורים בנושא חשוב להסביר את הדברים במילים, כך שהילד יבין מהו ההגיון העומד מאחוריהם, שהילד לא יהיה בתחושה ההורה בורח ממנו, סוגר דלת ומתחמק ממנו. יש להדגיש בפני הילד שמדובר בסיטואציה פרטית של כל אדם, בה נהוג ומקובל לסגור דלת ולהיות לבד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן