מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

פגים: מהו גיל מתוקן וכיצד מחשבים אותו?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/1/2019
פגים: מהו גיל מתוקן וכיצד מחשבים אותו?

מהו גיל מתוקן? כיצד מחשבים אותו והאם יש צורך בכלל לעשות זאת? ועד מתי נהוג לחשב גיל זה בכדי לעקוב אחר התפתחות התינוק?

אורכו של הריון רגיל נע בין 37-42 שבועות, כאשר רוב הלידות מתרחשות בין השבועות 38-40. כ-10% מהלידות מתרחשות לפני שבוע 37, במקרה זה מכונה התינוק הנולד "פג". תינוק אשר נולד לפני שבוע 37 נולד כאשר מערכות גופו אינן שלמות עדיין, משקל גופו נמוך ממשקלו של תינוק שנולד בשבוע רגיל, המערכת החיסונית שלו פעמים רבות רגישה יותר והוא עלול לסבול מבעיות רפואיות שונות, קשות או קלות, תלוי הרבה פעמים בשבוע הלידה שלו (אך לא בהכרח). 
 

אחד המושגים שנתקלים בהם לרוב הורים לפגים הוא "גיל מתוקן", לא תמיד הם מבינים את משמעותו, מתי יש להתייחס אליו, כיצד יש לחשוב אותו ומהי משמעותו.
 

מהו גיל מתוקן ומהו גיל כרונולוגי?
 

הגיל הכרונולוגי של התינוק מחושב על פי התאריך בו יצא לאוויר העולם, בעוד הגיל המתוקן מחושב על פי התאריך בו אמור היה להיוולד.
 

כיצד מחשבים גיל מתוקן והאם יש צורך לעשות זאת?
 

בהחלט יש צורך לתקן את גיל הילד במידה ונולד טרם זמנו. תיקון הגיל נעשה ביחס ל-40 שבועות, כלומר שבכל פעם שהילד נבדק אצל אחות טיפת החלב, רופא ילדים, רופא התפתחות או כל איש מקצוע אחר - יש לציין כמה זמן נולד לפני הזמן. לדוגמה, תינוקת שנולדה בשבוע 31, יש לציין שהיא נולדה 9 שבועות לפני הזמן. לכן לדוגמה בגיל 10 שבועות למעשה גילה הוא רק שבוע ואין לצפות ממנה שתבצע את בדיקת ההתפתחות כפי שמבצע אותן ילד שנולד בשבוע 40. 
 
עד מתי יש להתייחס לגילו המתוקן של התינוק?
 
חשוב לזכור, רוב הפגים משלימים בהמשך את הפער במעקבי ההתפתחות כך שלא יהיה צורך לאורך זמן לתקן את הגיל לפי מועד הלידה. לרוב יש לחשב את הגיל המתוקן עד לגיל שנתיים, זהו השלב שבו הגיוני לראות פער התפתחותי בין ילדים שנולדו פגים לילדים שנולדו בזמן. מעבר לגיל זה, במידה ומבחינים עדיין בפערים התפתחותיים יש להתייעץ עם רופא הילדים וכמובן להמשיך מעקב מסודר במכון להתפתחות הילד, זאת במטרה להמשיך לסייע לילד לקבל את כל הכלים להם הוא זקוק לצורך התפתחות תקינה.
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן