מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > התפתחות פעוטות

גמילה מחיתולים: למה הילד לא עושה קקי בשירותים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/11/2017
גמילה מחיתולים: למה הילד לא עושה קקי בשירותים?

הורים רבים מיואשים מכך שילדם נגמל במהירות מעשיית פיפי בחיתול אך מתקשה מאוד בכל הנוגע לעשיית קקי בשירותים. לפניכם מידע בנושא שיעזור לכם לסייע לו לעבור את שלב זה של הגמילה בקלות

תהליך הגמילה הוא עסק לא פשוט עבור הורים רבים, בעיקר בכל הנוגע לשלב בו על הילד ללמוד לעשות גם את הצואה בשירותים ולא בחיתול או בתחתונים. שלב הפיפי עובר בקלות יחסית אצל רוב הילדים, אבל שלב הקקי הוא שלב מורכב ולעתים יחלפו חודשים ארוכים בטרם הילד ילמד לעשות גם את הקקי בסיר או באסלה. שלב זה מכונה בשפה המקצועית "חרדת אסלה", ככל שגיל הילד עולה כך היא גם נפוצה יותר, מכיוון שהילד בוגר ומבין יותר, זאת בניגוד לתינוק שפחות שואל שאלות או מודע לתהליך.
 

בילדים בגיל הגמילה מהחיתולים (בעיקר בגילאי שנתיים פלוס) קיים פחד בזמן עשיית הקקי, הם חשים כאילו uהם מאבדים חלק מגופם ולכן קשה להם להתמודד עם שלב זה. חשוב לאפשר לילד להגיע להחלטה לעשות את הקקי בסיר או בשירותים כשהוא יהיה מוכן לכך נפשית, על אחת כמה וכמה הוא נמצא בשלבי הגמילה הראשונים. במידה ומכריחים את הילד לעשות את הקקי בשירותים או בסיר, כאשר הוא עדיין לא בשל לכך, הדבר עשוי לגרום לו עצירות או לבעיות אחרות. שלב זה עשוי לקחת הרבה זמן ועליכם גם להסביר זאת לגננת, במידה והיא מתלוננת על כך.
 

פחד מעשיית הצואה בשירותים לא מצביע על חוסר בשלות לגמילה, אין צורך לעצור את תהליך הגמילה או להחזיר את הילד לחיתול. לעתים קרובות עצירת התהליך אף יוביל למצב בו ככל שהילד יתבגר כך יגלה התנגדות גדולה יותר לתהליך.
 

הורים רבים מחליטים לשים לילד חיתול רק בשעת עשיית הצואה, גם זו לא דרך לטפל במצב, הדבר לא מסייע לילד להתמודד עם הפחד שקיים בו ובכך אתם רק דוחים את המשך התהליך הטבעי שהילד צריך לעבור.
 

לא מומלץ גם לאפשר לילד לעשות את הצרכים בתחתונים, הדבר יגרום לכך שהילד יחשוב שזוהי הדרך לעשיית הצואה.

 מה כן ניתן לעשות כדי לקדם את תהליך הגמילה?


- עליכם ללמוד את השעות שבהן הבן שלך בדרך כלל עושה קקי (ילדים רבים עושים זאת בשעת בוקר, חלק לאחר האוכל, חלק לאחר שהם חוזרים מהגן ועוד - לכל ילד הרגלים משלו). עליכם להיות רגישים לגזים שהוא מוציא לפני ולעודד אותו לגשת לסיר/אסלה בטרם יעשה את צרכיו בתחתונים או יבקש חיתול.

- ניתן לבקש מהילד לבחור צעצוע או ספר שהוא אוהב ולאפשר לו לשבת איתו בשירותים עד שהוא יעשה את צרכיו. הדבר יעסיק אותו וגם יסיט את תשומת לבו.

 - חשוב לדבר עם הילד על הנושא ולנסות להבין מה מקשה עליו? מה מפחיד אותו? יש לדבר על הדברים, לפעמים זה גם עוזר ומסייע להם להבין את התהליך ופחות לחשוש ממנו.

 

- חשוב לא לאפשר לילד לעשות קקי בחיתול בשעות הערות, להזכיר לו שהוא נפרד מהחיתול, שהוא עכשיו עם תחתונים ואם יש  לו קקי עושים אותו בשירותים/בסיר. אם תאפשרו לו לעשות בחיתול אז הוא ישמש לילד עוגן שהוא לא ירצה להיפרד ממנו.

- כדאי  להסביר לילד מה יקרה לקקי כשייצא החוצה, כדי שהוא יבין את התהליך ויוכל להיפרד ממנו.

- ניתן להיעזר בספרים וקלטות ולהראות לו כיצד דמויות אחרות מתמודדות עם הפרידה מהקקי שלהן.

- ניתן להיעזר בחברים/ אחים/הורים וכדומה - שעושים את צרכיהם בשירותים ויכולים לשמש לילד מודל לחיקוי.

- יש לעודד את הילד עד כמה שניתן ולומר לו שאתם סומכים עליו ויודעים שהוא יכול לעשות קקי בשירותים. יחד עם זאת, חשוב מאוד שלא לכעוס עליו כאשר מפספס ולא מצליח.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן