מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

איך משלבים דגים בתפריט הילדים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 29/11/2017
איך משלבים דגים בתפריט הילדים?

כיצד מגישים דג לתינוק וילד קטן? מדוע חשוב לשלב דגים בתפריט הילדים? מאיזה גיל מותר להציע לילד דגים? ותשובות לשאלות נוספות בנושא

בעוד בעבר נהוג היה להגיש לילדים דגים רק לאחר גיל שנה, כחלק מהשינויים בתדריך התזונה של משרד הבריאות הוחלט לשלב כיום את הדגים בתפריט התינוק כבר משלב הטעימות. הסיבה לשילוב הדגים בתפריט רק לאחר גיל שנה מקורה היה בחשש מתגובה אלרגית לדגים, כיום כאמור הנחיה זו בוטלה.
 

כיום משרד הבריאות ממליץ לכל האוכלוסייה, כולל ילדים, לצרוך דגים ולגוון את סוגי הדגים בתפריט. אין צורך להגביל את תזונת הדגים בקרב הציבור בכלל ובקרב ילדים בפרט אלא לשמור על תזונה מגוונת ומאוזנת.

 

מדוע חשוב לשלב דגים בתפריט תינוקות וילדים?


דגים הינם מקור טוב לחלבון, דלים יחסית בשומן רווי ומכילים אומגה 3 ברמות שונות, בהתאם לתזונתם, מקור גידולם וצורת הדיג שלהם. צריכת דגים תורמת לבריאות מבוגרים וילדים. 

מחקרים רבים טוענים כי חומצת האומגה 3 שמכילים רוב הדגים משפרת באופן משמעותי את היכולת הקוגניטיבית של הילד. הדבר לא הוכח באופן חד משמעי אך רוב אנשי המקצוע סבורים כי אכן כך הדבר. 
 

מה הדגים שמומלץ לשלב בתפריט הילד?
 

הדגים המומלצים ביותר הם בורי, פורל, מושט, דניס, סלמון, בקלה והליבוט - העשירים כולם באומגה 3, בחלבון איכותי, בעלי כמות שמן נמוכה ונחשבים לקלים לעיכול.
 

דגים שפחות מומלץ להגיש לתינוקות וילדים קטנים הם: דג הנילוס וקרפיון, משום שאותם דגים מכילים כמות גדולה של שומן רווי ולא מכילים את חומצת האומגה 3 הנחשבת למומלצת במיוחד. 
 

כיצד מגישים דג לתינוק וילד קטן?
 

הדבר החשוב ביותר הוא כמובן להגיש להם רק דגים נטולי עצמות, חשוב לבצע ניקיון יסודי של הדג ואף לטחון אותו היטב למרקם חלק. לאחר הטחינה ניתן לשלב את הדג עם ירקות, להכין קציצות דג ועוד. בגיל בו הילד כבר לועס ואוכל מאכלים שאינם בעלי מרקם חלק וטחון, ניתן להציע פילה דג רך, לטגן דגים במחבת, לאפות בתנור ועוד. כמובן ששוב - יש להגיש אך ורק דגים נטולי עצמות ולבדוק אותם לעומק בטרם מגישים לילד.
 

מה עושים אם הילד לא מוכן לאכול דגים?
 

ראשית זכרו, כמו כל מאכל אחר גם דגים יש להמשיך ולהציע, לחשוף את הילד לדגים שונים, במרקמים שונים, רטבים שונים וסביר להניח שבסופו של דבר תמצאו דרך לשלב אותו בתפריט של הילד. במידה והילד לא מוכן לאכול דגים כלל, כדאי להתייעץ עם רופא הילדים לגבי מתן תוספת של אומגה 3. 

חשוב מאוד - את תוסף האומגה 3 יש להציע לילד רק לאחר התייעצות עם רופא, הדבר נתון לשיקולו בלבד. לא מומלץ להציע לילדים תוספים וויטמינים כאלו ואחרים ללא התייעצות עם רופא.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן