מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > חינוך והצבת גבולות פעוטות

מה כדאי ללמד את הילדים על נימוסים והליכות?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/5/2017
מה כדאי ללמד את הילדים על נימוסים והליכות?

אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל ללמד את הילד דבר או שנים על שיתוף, סבלנות, קבלת השונה, ניהול שיחה מתורבתת ועוד. לפניכם טיפים שיסייעו לכם להקנות לילדכם הרגלי נימוס טובים וחשובים מגיל צעיר

פעמים רבות הורים תוהים מתי מגיע הזמן ללמד את הילדים דבר או שניים על נימוסים והליכות. אין הורה שלא היה רוצה להתגאות בכך שילדו מנומס ומתנהג יפה, אבל רבים חוששים להתחיל בתהליך הלימוד. בכתבה זו נעסוק בנושא זה בהרחבה ונספק לכם כלים יעילים להקניית הרגלי נימוס טובים אצל הקטנטנים.
 

מתי כדאי להתחיל? 

אין גיל מומלץ, באופן טבעי ילדים לומדים הרבה מהתנהגות הוריהם כבר בגיל מאוד קטן. אם ישמעו את ההורה אומר "תודה", יראו אותו מפנה את הכלים מהשולחן, מחכה בסבלנות ועוד - גם הקטן יתחיל לספוג ולהשריש את אותם הרגלים טובים. ככל שתתחילו לסייע להם להפנים את הדברים מגיל  צעיר (בהתאם למידת התפתחותם והבנתם כמובן) כך הדברים יהפכו לטבעיים וטובים בהמשך.
 

שימו לב למילים שיוצאות לכם מהפה

כאשר אנחנו נוהגים על הכביש, מדברים בטלפון או נמצאים בכל סיטואציה אחרת בה אנו לעתים נוטים להתעצבן, פעמים רבות אנו מקללים או מכנים אנשים אחרים בשמות גנאי. ילדכם הקטן שנדמה שלא מבין דבר מבין הרבה יותר ממה שנדמה לכם ולומד הרבה מהאופן שבו אתם מבטאים את תחושותיכם. אז אם אתם לא רוצים שהילד יקלל או יעליב אחרים, שימו לב קודם כל לאיך שאתם מדברים, מכיוון שעליכם להוות לו דוגמה. כאשר הילד מדבר לא יפה תמיד תוכלו לתת לו את עצמכם כדוגמה טובה לאיך נהוג לשוחח עם אחרים.
 

ברכו לשלום

אם אתם רוצים שהילד ילמד לומר לשלום לאורחים ולהתראות כאשר אתם או הם הולכים - הראו לו כיצד אתם מקדמים לשלום ונפרדים בנימוס. גם אם הילד רק יאמר "היי", "ביי" או יחייך לאותם אנשים, עדיין זו דרך נהדרת להפגין נימוס וללמד אותם משהו על איך מקדמים בברכה, נפרדים לשלום ועוד.
 

מה עם בבקשה ותודה?

הורים רבים מצפים שהילד יאמר "בבקשה" ו"תודה" ולא ידרוש דברים באופן תובעני. שוב, גם במקרה זה, עליכם להוות דוגמה, באותה מידה שאתם מצפים שהילד יבקש מכם דברים בנימוס, בקשו בדרך זו גם אתם ממנו. לא יקרה כלום אם אמא תאמר "תודה" לילד על כך שעשה משהו שסייע לה ואין זו בושה שאבא יאמר לילד "בבקשה".
 

גרמו להם לקחת חלק בענייני הבית

ילדים אוהבים כבר מגיל צעיר לקחת חלק בכל מה שקשור לבית: לעזור לאמא לקפל כביסה, לסייע להורים להכין עוגה, ועוד. לכן אין בעיה ללמד אותם כבר מגיל צעיר שבסיום הארוחה מפנים את הצלחת מהשולחן, שזורקים את הבגדים המלוכלכים לכביסה ועוד. ממש לא מדובר כאן בעונש ואם לא תתייחסו לפעולות בסיסיות אלו כאל עונש כך גם הילד יראה אותן.
 

להפסיד בכבוד

לילדים רבים קשה לוותר על צעצועים או להפסיד במשחקים. הורים רבים חושבים שבכך שהם יאפשרו לילד תמיד לנצח הם יעזרו לו אך זו טעות. החיים שלנו רצופים בהפסדים ובכדי להעריך זכייה צריך לדעת לחוות גם הפסד. לכן הקפידו ללמד את הילד על שני הדברים, אם זה באמצעות משחק ואם זה באמצעות ספרים שעוסקים בנושא. חשוב מאוד שילדים יבינו שלא תמיד מקבלים את כל מה שרוצים, בטח ובטח שלא באופן מיידי. דברו איתם על סבלנות, תנו להם דוגמה מחיי היומיום שלכם וחזקו אותם בעת הצורך.
 

למדו את הילדים להגיב לדברי הסביבה ולהעריך אותם

חשוב להסביר לילדים קטנים וגדולים שכאשר מישהו מחמיא להם נהוג להודות לו על כך. ילדים קטנים במיוחד שומעים מסביב לשעון עד כמה הם יפים, מתוקים ומקסימים, אבל לא תמיד הם מבינים שזה לא דבר של מה בכך. חשוב שהילד יבין שכאשר מחמיאים לו נהוג לומר לפחות "תודה" ומנגד חשוב שגם אתם לא תצאו מגדריכם ותאדירו אותו באופן מוגזם, כי ככל שיגדל כך יחוש מתוסכל מכך שלפתע פסקו כל המחמאות (המוגזמות הרבה פעמים).

 


 

החזקת דלת לאחרים

זה נשמע אולי כמו משהו מאוד מטופש ובסיסי אבל חשוב ללמד מנהג זה ילדים קטנים. לילדים יש נטייה לרוץ, להיכנס ולצאת מחדרים מבלי להסתכל אחורה וחבל. חשוב ללמד ילדים כבר מגיל צעיר שזה בסדר לסובב את הראש ואם מישהו מגיע להחזיק את הדלת פתוחה עוד דקה אחת קטנה.
 

למדו אותם לכבד את השונה

ילדים נוטים לא לשלוט בלשונם ובכלל בתגובתם ופעמים רבים הם פוגעים באחרים שלא בכוונה. לכן חשוב ללמד אותם לכבד את האחר והשונה, לא לנעוץ מבטים, לא להצביע ולא להעליב. להסביר להם שכולם שווים, גם אם חלק מאתנו נראים קצת שונים.
 

קצת על הגינות

החיים לא תמיד הוגנים, זאת למדנו כבר מזמן. אחד המשפטים הנפוצים שחוזר על עצמו אצל ילדים קטנים הוא "זה לא הוגן!" ואכן, כך הדבר. למדו את הילדים, בהתאם לרמת הבנתם, דבר או שניים על הגינות, על התייחסות לחברים ולסביבה כשם שהיו רוצים שיתייחסו אליהם, למדו אותם לקבל דברים בהבנה ואהבה גם כאשר לא תמיד הדבר מתאים להם.
 

על שיתוף וחלוקה

ילדים קטנים מתקשים להבין את המושג שיתוף ועוד יותר להבין שהם צריכים לעתים לוותר על דברים וחלוק. הראו להם כיצד אמא נותנת לאבא לקרוא את הספר שלה, כיצד אבא נוהג לעתים במכונית של אמא, כיצד לעתים אתם שותים מאותה הכוס ועוד. חשוב שהילד יבין שלא תמיד יש מספיק לכולם ולכן לעתים צריך לחלוק וזה בסדר.
 

צריך לכבד חפצים של אחרים וגם את האחר עצמו

כשם שלילד יש משחק אהוב שחשוב לו מאוד כך יש לילדים אחרים צעצוע שכזה, חשוב להפנות זאת לתשומת לבו, להסביר לו שאם ירצה שיחלקו עמו חברים דברים שחשובים להם עליו גם לחלוק את שלו. כדאי גם להסביר לו שלעתים ילד מתקשה להפרד מחפץ או משחק שמאוד קרוב ללבו כשם שהוא מתקשה ולא תמיד כדאי לריב על כך.
 

בנוסף חשוב שהילד ילמד לכבד את האחר, ידע להגיב בהתאם כאשר ילד אחר נסער ובוכה, יפגין כבוד כלפי אדם קרוב ולא יגמד את תחושתיהם.
 

למדו אותו לכבד את עצמו

כשם שחשוב לכבד את האחר כך גם חשוב שהילד יכבד את עצמו. אם אנו רוצים שהילד יפגין כבוד כלפי אחרים עליו ראשית להעריך את עצמו, לכן אל תשכחו להסביר לו ולומר לו שגם הוא חשוב, שאתם רגישים לתחושותיו ואל תאפשרו לו להוריד מערכו.
 

אל תשכחו את כלל הזהב

אל תעשה לחבריך את מה ששנוא עליך הוא ללא ספק הבסיס להרבה סוגיות של נימוס והתנהגות. למדו את הילד כיצד יש להתייחס לאחרים תוך הבנה של הדברים שלא היה רוצה שהסביבה תעשה לו.
 

נימוסי שולחן

כאשר מדברים על נימוס פעמים רבות הדבר מתקשר לשעת הארוחה. למדו את הילדים לא להכניס אצבעות לצלחות של אחרים, לא לדבר בפה מלא, למדו אותו לפנות את הצלחת ולומר תודה כאשר מגישים לו את הארוחה. נימוסי שולחן הם משהו שאף פעם לא מוקדם מדי להתחיל עמו, ככל שתתחילו מוקדם יותר כך יהיה לכם ולילד קל יותר בעתיד.
 

מה עושים כאשר מתעטשים ומשתעלים?

כולנו יודעים שיש דרך מנומסת לעשות את אותן פעולות בעת צינון, אבל אל תצפו שהילד ידע כיצד לנהוג אם לא תלמדו אותו. נזלת של ילדים קטנים היא דבר דביק, נפוץ ומדבק, אז למדו את הילד לשים יד או מרפק כאשר הוא מתעטש או משתעל, כך תעזרו למנוע התפשטות של חיידקים וגם הילד יהפוך למודע יותר למצבים מסוג זה.
 

עזרה לאחר

שתפו את הילד בפעולות שונות שמטרתו לגרום לו לעזור לאחר: עזור לסבתא לסחוב את השקית, שים אוכל לכלב, עזור לאחיך הקטן להרכיב את המשחק ועוד. חזקו אותו מאוד על התנהגות זו והראו לו כמה נחמד לסייע לאחרים וכמה הדבר הופך אותם לבוגרים וחשובים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן