מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > בחירת מטפלות וגן ילדים

איך תעזרו לילד להיפרד מכם בקלות בגן?

מאת: שגית כהן | פורסם: 25/11/2018
איך תעזרו לילד להיפרד מכם בקלות בגן?

ילדים רבים נפרדים מהוריהם בגן בבכי קורע לב, דבר הגורם להורה לצאת מהגן בתחושה קשה ובלב מלא דאגות. לפניכם טיפים וכלים שיסייעו לכם להיפרד מהילד עם חיוך וגם להבין את מה שעובר עליו בעת הפרידה

כנראה שלא משנה כמה הילד שלך אוהב את הגן, וכמה פעמים תעשו את זה, תמיד יכול להיות שהוא עדיין לא מוכן לפרידה הזאת. מעבר לגן חדש וגם מעבר מחופשה אינטנסיבית עם ההורים לסביבה אחרת, יכול להיות חוויה מלאת חרדה לילדים.

עבור ילדים צעירים, כל שינוי יכול להיות חסר ודאות ומפחיד, ועלול להגביר את התגובות שלהם כאשר נפרדים מההורים בבוקר: הילד יכול להתחיל בבכי קורע לב, נצמד להורה ולא רוצה לעזוב, בדרך כלל נתעדכן מהגננת שהוא נרגע תוך מספר דקות, אבל זה לא עוזר להרגשה הכבדה שההורים מסתובבים איתה כל היום.

 
להלן כמה עצות שיכולות לסייע לכם לעבור את תהליך הפרידה בצורה חלקה ככל האפשר:
 
הכנה מראש 
כבר בבית תזכירו לילד שאתם תיכנסו איתו לגן, תיפרדו יפה ותלכו לעבודה. "אורי, אנחנו תכף יוצאים לגן, אתה תעזור לאמא לשים את התיק במקום ואח"כ אנחנו ניפרד יפה וניפגש שוב בצהריים" לא לשכוח להגיד תמיד שאתם סומכים עליו ושאתם בטוחים שהוא יכול להסתדר מצוין אחרי שתלכו: תזכירו לו מי הגננות שיקבלו אותו בגן, את החברים שלו וצעצועים שמעניינים אותו על מנת להעביר לו את המסר שאתם משאירים אותו במקום מהנה ובטוח. חשוב לזכור להגיד לו שאתם תחזרו בצהריים כדי לקחת אותו הביתה, אתם יכולים לציין שעה מדויקת או לתת לו סימן (למשל אחרי ארוחת צהריים). הקפידו על ההכנה מראש בכל בוקר לפני שאתם יוצאים לגן בתקופה הקרובה. 

 
טקס קבוע
כדי לספק לילד תחושה של ביטחון ושליטה במצב, חשוב לספק לו פרידה מסודרת שחוזרת על עצמה בכל בוקר. למשל: תיכנסו איתו לגן, תניחו את התיק והבקבוק במקום, ואז אתם יכולים לסכם שתתחבקו חזק במשך 10 שניות (תספרו ביחד בטון שמח), נשיקה ואתם יוצאים מהגן. יש ילדים שיעדיפו שתעשו להם שלום מהחלון, נשיקה באוויר וכדומה, הכל מקובל כל עוד זה קצר ותחום בזמן. זכרו להיפרד בחיוך ושדרו לילד שלכם את המסר שאתם יודעים שהוא יסתדר. חשוב לתכנן את הטקס ביחד עם הילד ואפילו לתרגל אותו בבית. 

 
החלטיות
ברגע שהחלטתם שהגיע הרגע לעזוב ולצאת מהגן, עשו זאת ללא היסוס. כל השתהות שלכם בגן או חזרה שלכם לנחם אותו עלולה להפוך את הפרידה הנוכחית וגם את הבאות אחריה לקשות יותר.

עיכובים ברגע הפרידה עלולים להפוך את כל התהליך לקשה ומאתגר יותר, הילד יכול לנסות למנוע מכם לעזוב (כי הוא יודע שחזרתם פעם אחת) ולהחריף את הבכי. פרידה מהירה היא בדרך כלל הטובה והנכונה ביותר. באותה נשימה חשוב לזכור – לעולם אין להיעלם לילד ו"להתגנב החוצה" מבלי להיפרד ממנו בצורה מכובדת, למרות הקושי הכרוך בכך. 

 
זה טבעי שהילד יהיה עצוב ואפילו יבכה, אבל חשוב לספק לו סביבה תומכת שתנחם אותו ברגעים אלו, חשוב ליידע את צוות הגן בקושי ולבקש שיתמכו בו מיד כשאתם יוצאים. כאשר אתם מגיעים לגן לאסוף את הילדים, חזקו ועודדו אותם על כל מאמץ והשתדלות שעשו היום, למשל: "הגננת אמרה לי שהתגברת מהר על הבכי אחרי שהלכתי, אני גאה בך!"
 
זאת בהחלט יכולה להיות תקופה לא פשוטה גם עבור ההורים וגם עבור הילדים, וזה נכון  שעבור חלק מהילדים התהליך לוקח קצת יותר זמן, אבל עם הזמן הקושי מצטמצם ואם אתם בטוחים שהוא נמצא במקום בטוח וטוב עבורו, נותר לכם רק לעזור לו לעבור את תקופת ההסתגלות בקלות. 
 
בהצלחה לכולם!
 
הכתבה מאת: שגית כהן – עצה משפחתית 
הכותבת היא מנתחת התנהגות ומנחת הורים בכירה בגישתו של פרופסור רולידר. לאתר של שגית - לחצו כאן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן