מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


אקטואליה > מן החדשות

משרד הבריאות קורא לנשים הרות להתחסן נגד שעלת

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/9/2013
משרד הבריאות קורא לנשים הרות להתחסן נגד שעלת

על פי ההנחיות החדשות על כל אישה לקבל מעתה חיסון שעלת בכל הריון, גם אם קבלה כבר את החיסון בעבר. על תופעות הלוואי של החיסון, חשיבותו והנקודות בהן תוכלו להתחסן

משרד הבריאות ממליץ לנשים בהריון לקבל חיסון נגד מחלת השעלת בכל הריון, גם אם האישה כבר חוסנה בעבר. מנתוני משרד הבריאות עולה כי בשנת 2012 חלו במחלת השעלת בישראל כ-2,760 בני אדם, מספר החולים במחלה מאז תחילת השנה עומד על כ-1000 איש. 
 

לפני כשנה קרא משרד הבריאות לנשים בהריון להתחסן כנגד המחלה, זאת בכדי למנוע מצב בו התינוקות ידבקו בה. אמהות הרות אשר חוסנו יכולות להעביר את נוגדני המחלה לעובר, דרך השליה, ובכך להגן עליו בחודשי חייו הראשונים, בנוסף האם לא תוכל להדבק בעצמה במחלה ובכך להדביק את התינוק לאחר הלידה.
 

כעת משנה משרד הבריאות את ההנחיות וקורא לכל אישה להתחסן בכל הריון, זאת ללא קשר לחיסוני שעלת שקבלה בעבר, זאת על מנת להשיג הגנה מירבית לתינוק. תינוקות במדינת ישראל מקבלים את החיסון למחלת השעלת בגיל חודשיים, אבל עד לגיל שישה חודשים לרוב גופם לא מספיק לפתח נוגדנים, דבר הגורם להם להידבק במחלה בקלות. תינוקות רכים שרק נולדו עלולים לסבול מסיבוכים קשים, זאתב במידה ונדבקו במחלה.
 

יידק השעלת החודר לגוף מתרבה בדרכי נשימה וגורם להתקפי שיעול רציף וטורדני, עד כדי חוסר יכולת לנשום. עשוי להתפתח לדלקת ריאות קשה ודלקת המוח. מחלה זו מסוכנת בעיקר לתינוקות ופעוטות.
 

על פי ההנחיות החדשות על נשים הרות להתחסן בין השבועות 36-27 של ההריון. הנחיות דומות יצאו כעת גם במרכז האמריקאי לבקרת מחלות, לאחר דיון של הוועדה שדנה בנושא.
 

לחיסון השאלת לא אמורות להיות כל תופעות לוואי משמעותיות, גם לא כאשר האם מקבלת את החיסון יותר מפעם אחת. תופעות הלוואי הנפוצות הן כאבים באיזור הזריקה, בחילות, הקאות ואודם.
 

החיסון אינו כלול בסל הבריאות וניתן לקבלו בתחנות טיפת החלב ובלשכות הבריאות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן