מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > התפתחות פעוטות

כיצד תבחרו חוג לילד?

מאת: שגית כהן | פורסם: 9/4/2018
כיצד תבחרו חוג לילד?

האם מומלץ לרשום את הילד לחוג שהוא רוצה או לזה שאתם רוצים?האם כל חוג חייב לטפח כישרון או שכדאי לרשום ילד לחוג גם סתם בשביל הכיף?

הורים רבים מוצאים את עצמם מתמודדים עם הדילמה המוכרת: האם לאפשר לילד ליהנות מהבחירה שלו ולרשום אותו לחוג שהוא רוצה למרות שהוא לא מתאים, או אולי למנוע ממנו תסכולים ולרשום אותו לחוג שבטוח יצליח בו, למרות שהוא לא כל כך רוצה. חשבתם פעם מה הקריטריון הקובע לאיזה חוג לרשום את הילדים? האם חוג נועד רק בשביל הכיף או דווקא לטיפוח כישרון? 
 
החוג הוא בשביל הילד
תניחו רגע את היכולות וההישגים של הילד בצד. לפני שבוחרים חוג חשוב לבדוק מה מעניין אותו ומה הוא רוצה. אם קשה לילד להחליט תוכלו ללכת לשיעורי ניסיון עד אשר ימצא חוג שמעניין אותו. הרבה ילדים יעדיפו חוגים שהחברים שלהם נמצאים שם וזה שיקול טבעי שצריך להתחשב בו, כי זה מה שחשוב כרגע לילד שלכם. תמיד תוכלו להציע לו חוגים שאתם חושבים שמתאימים לו, אבל מבלי ללחוץ עליו ללכת לחוג שהוא לא מעוניין בו. ברגע שהילד פסל את החוג – מבחינתכם הוא לא משמש כאופציה יותר. 
 

 
ואם הילד בוחר חוג שלא מתאים לו?
לא צריך למנוע מהילד חוג רק בגלל שהוריו חושבים שאין לו את הכישרון המתאים, גם אם זה נעשה מנקודת מבט אובייקטיבית ובמטרה להגן על הילד מתסכול או כשלון. יכול להיות שהילד ייהנה מחוג כדורגל, מהפעילות הספורטיבית והמשחק עם חבריו מבלי שיש לו את השאיפות להיות כוכב כדורגל או את זריזות הרגליים הנדרשת. כמובן שבגילאים צעירים עדיף למצוא את החוג הספציפי שהילד רוצה ושלא עורך סלקציה או תחרויות, אבל החוקים משתנים, וככל שהילדים גדלים ואפשר לראות שנעשים מבחני קבלה לחוגים מסוימים, וגם אם הילד רשום לחוג ומשתתף בו באופן קבוע, לא בטוח שייכנס לנבחרת או ייבחר להופיע מול קהל. במקרה הזה, צריך לתת לילד להתמודד עם המציאות ולעזור לו להתמודד עם המשבר (אם אכן יהיה), לתמוך בו, להזכיר לו את היכולות שבו ולעודד אותו. 
 
ואם לילד כשרון אדיר אבל הוא לא רוצה ללכת לחוג מתאים?
גם כאן אני בהחלט ממליצה להציע ולנסות להשפיע, אבל בשום אופן לא ללחוץ אחרת תקבלו תוצאה הפוכה; במקום שהילד יממש את הכישרון שבו, הוא יתקשה להתמיד, להתאמן ולהשקיע בחוג. באותה מידה, הילד יכול להרגיש שרמת הציפייה ממנו כל כך גבוהה שהוא יהיה במתח תמידי כי הוא סוחב על גבו את "עול הכישרון" והפחד לאכזב את הוריו והסובבים אותו. חשוב לזכור שהדעה הרווחת היא שכישרון תמיד מוצא את דרכו החוצה, יגיע הרגע והוא ימומש בכל מקרה עם החוג או בלעדיו. 
 
לסיכום, לכם ההורים צריכות להיות ציפיות ריאליות מהחוג, חוגים נועדו להעשרה והנאה ולא על מנת לסלול את הדרך להצלחה מסחררת בעתיד. חשוב להעביר לילד כל הזמן את המסר שלא צריך להיות הטוב ביותר, העיקר שהוא נהנה וכיף לו בחוג ושהחוג הוא בשבילו. 
 
הכתבה מאת: שגית כהן – עצה משפחתית 
הכותבת היא מנתחת התנהגות ומנחת הורים בכירה בגישתו של פרופסור רולידר.
 לעמוד של שגית - לחצו כאן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן