מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > חינוך והצבת גבולות פעוטות

מיתוסים על הורות לילד אחד

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/11/2018
מיתוסים על הורות לילד אחד

האם ילדים יחידים באמת חשים בודדים? האם הם נוטים להיות שתלטנים או מפונקים יותר? לפניכם כמה מיתוסים על ילדים יחידים ששמחנו מאוד לנפץ עבורכם

להיות הורה לילד אחד זה לא בהכרח קל יותר או קשה יותר מלגדל משפחה של שלושה ילדים. כשם שיש מיתוסים רבים על גידול תאומים, משפחות מרובות ילדים ועוד, כך גם ניתן למצוא מיתוסים על משפחות בהם יש אמא, אבא ורק ילד אחד. חלק מהמיתוסים מתגלים כנכונים וחלקם מתגלים כשטות מוחלטת.
 

לפניכם מיתוסים נפוצים העוסקים בהורים לילד אחד
 

ילד יחיד הוא תמיד מאוד מפונק

ללא ספק מדובר במיתוס המתגלה פעמים רבות כנכון, אבל פעמים רבות הוא גם מוכח כשגוי מבסיסו. בסופו של דבר הכל מתחיל ונגמר בהורים. הורים יכולים באופן מוגזם ילד אחד אבל גם שלושה ילדים, מנגד הורים יכולים ללמד ילד שלא תמיד מקבלים הכל בחיים וזה ממש לא עונש. ניתן ללמד את הילד דבר או שניים על דחיית סיפוקים, על סבלנות, על ערכו של כסף ועל דברים רבים נוספים אחרים בחיים שיגרמו לא לגדול ממש לא מפונק, גם אם הוא בן יחיד ולבד.
 

ילדים יחידים הם מאוד תובעניים

שוב, זה נכון גם לגבי ילדים למשפחות בהם יש הרבה ילדים. ילד שתלמדו אותו לקבל כל דבר בשניה בה הוא דורש אותו, תהפכו עולמות להעניק לו הכל גם כשזה לא נוח לכם, תרשו לו לדבר אליכם בשפה לא יפה, ועוד - בהחלט יהפוך לתובעני יותר, אבל זה נכון לגבי כל הילדים ונפוץ דווקא פעמים רבות במשפחות בהם יש יותר מילד אחד, כאשר הורים חשים אשמים ומנסים לפצות על כך בדרכים לא דרכים.
 

 

לילדים יחידים אין כישורים חברתיים טובים

שטויות, אם הורה ילמד את ילדו על חברות, על תקשורת, על משחק, סבלנות, ושיתוף, ילד יחיד יכול להיות בעל כישורים חברתיים נהדרים ולא פחות טובים.זה שילד הוא ילד יחיד אין זה אומר שהוא גדל בג'ונגל, מנותק מציביליזציה ועוד. גם ילד יחיד גדל בחברת אנשים, הורים, בני משפחה, שכנים וחברים והוא נחשף אליהם בכל יום, לומד מהם ומתפתח כמו כולם.
 

ילד יחיד הוא ילד שתלטן

דווקא ילדים שלהם אחים קטנים יותר לעתים הופכים לבוסים שתלטנים הרבה יותר מילד יחיד, זאת מתוך רצון לשמור על מקומם ומתוך דחף מתמיד להילחם על תשומת לבם של ההורים ועל מקומם. ילד הופך לשתלטן כאשר מאפשרים לו ואין לכך כל קשר למספר הנפשות שבמשפחתו.
 

ילדים יחידים זקוקים לאח או אחות כי הם חשים בודדים

יש בכך אולי מעט מן האמת, אבל ילדים יחידים הם ממש לא מסכנים. ברוב המקרים העובדה שאין להם אחים לא באמת מפריעה להם מכיון שהם לא מכירים מציאות אחרת. אם ההורה חושף אותם באופן קבוע לילדים בני גילם ומקדיש להם זמן ותשומת לב בבית - הדבר לא תמיד יפריע להם וילדים רבים יספרו לכם גם שהם היו מאושרים לחלוטין גם ללא אחיות ואחים. ילד חש בודד לעתים גם במשפחה בה יש לו אחים, אם זה כי ההורים לא מקדישים לו תשומת לב, אם זה כי יש פער בין גילאי האחים ומסיבות רבות אחרות.
 

ילדים יחידים הם בוגרים יותר

פעמים רבות זה נכון, מכיוון שהם מבלים זמן רב בחברת מבוגרי ללא ילדים אחרים בסביבה. יחד עם זאת אם ההורה יפנק אותם, ידבר אליהם כאל תינוק ולא יעזור להם להתפתח ולהתבגר, הם גם עלולים להיות תינוקיים וילדותיים יותר מבני גילם האחרים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן