מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > לידה

מה גורם לבגידת בן הזוג דווקא אחרי לידה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 15/3/2015
מה גורם לבגידת בן הזוג דווקא אחרי לידה?

זוגות רבים חווים משבר בזוגיות בתקופה שלאחר הלידה, הדבר המוביל פעמים רבות גם לבגידה של בן הזוג. לפניכם עצות בריאות להתמודדות עם המצב המסובך ודרכים לשרוד את המשבר מבלי לפרק את התא המשפחתי

התקופה שאחרי הלידה שמה בפני זוגות אתגרים ומבחנים קשים, במיוחד כאשר מדובר בלידה ראשונה. האם הצעירה עוברת ימים מטלטלים ותובעניים, גופה עבר טראומה רצינית אחרי תשעה חודשי הריון שהכביד על גופה ויצר בו בלאי, וכמובן הלידה עצמה. האם הצעירה באופן טבעי מעבירה את כל תשומת ליבה לתינוק הקטן שזקוק לה לחלוטין. אין לה את האנרגיה והיכולת לחשוב על צרכיו של מישהו נוסף. 
 
בן הזוג, שלא עבר את החוויות הגופניות הללו בעצמו, ועל פי רוב נשאר במהלך הרגיל של החיים שלו, יוצא בבוקר לעבודה, ממשיך להיפגש עם אותם אנשים. חייו לא התהפכו כמו חייה. ועל כן הוא ממשיך גם עם אותם צרכים ורצונות. גופו לא עבר טראומה וצרכיו המיניים לא השתנו. לרוב הוא כבר הגביל עצמו מבחינה זו בתקופת ההריון, וחיכה לרגע שגופה יחזור לעצמו אחרי הלידה. 
 
אצל הרבה זוגות נוצרים כאוס ובלבול. הכל משתנה בבת אחת ברגע שהתינוק מגיע הביתה. הגבר מרגיש שדחקו אותו החוצה והוציאו אותו מן המשוואה. 
 
לשם המחשה, נביא סיטואציה מקרית, אשר לבטח עלולה להתרחש בכל בית ואצל כל זוג, שחווה לידה ראשונה וצירוף של תינוק חדש למשפחה: 
 
ניר נכנס הביתה ומיד נתקל בשקית האשפה ליד הדלת, מלאה בטיטולים שריח רע עולה מהם. ראה את שרון אישתו מחזיקה את תינוקם ומתהלכת איתו על מנת להרדימו. היא הורתה לו לא להרעיש, וסימנה לו שישטוף את הבקבוקים שעל השיש. בבת אחת נשאב פנימה כמו אל תוך מערבולת בים.
 
הפער הזה בין קבלת הפנים אליה היה רגיל לפני שנולד אסף ואחריה המם אותו. בעבר היא היתה מזנקת עליו בחיבוק, ארוחה ריחנית היתה מחכה על השולחן והיא היתה מייד שואלת אותו איך עבר עליו היום ושמחה לראות אותו כאילו חיכתה רק לו יום שלם. ניר מרגיש יותר ויותר שזה לא ממש הבית שלו. הוא לא מתמצא בסידורים החדשים, לא מוצא דברים. התינוק החדש וחפציו כובשים כל טריטוריה פנוייה. כל סדר היום של שרון סובב סביב צרכיו של אסף. היא עייפה, מוזנחת,  יש לה בטן גדולה ורפוייה, השיער מוזנח, איבדה את הזוהר שלה. הפסיקה לטפח את עצמה. מספרת לו איך עבר היום עליה ועל אסף כאילו זה הדבר המעניין היחידי שישנו. ואם הוא מנסה להתקרב אליה  - היא מייד הודפת אותו ונוזפת בו איך הוא יכול לחשוב על סקס כאשר היא עדיין פצועה ודווייה מן הלידה והתפרים. 
 
מבלי שישלוט בכך, הבזיקה במוחו דמותה של איילת מן המשרד. כל כך מתעניינת בו, מסתכלת עליו, מכינה לו קפה, מזמינה אותו לאכול יחד, כולה דקיקה, מבושמת, מאופרת ומטופחת. ומשדרת לו שהיא רוצה אותו!!!  הגעגועים לתקופת הרווקות הציפו אותו. החופש הזה להתחיל עם כל אחת, לא להיות מחוייב...ההרגשה ששרון כלל לא רואה אותו. הוא הפך להיות העוזר שלה לענייני אסף. אין לו זכות קיום בתור ניר. כאשר ניסה לשוחח איתה על כך היא נפגעה מייד והחלה לבכות ולהאשים אותו שהוא רואה רק את עצמו, ושהיא שילמה את המחיר של ההריון והלידה והפסקת העבודה שלה – איך הוא בכלל יכול להתלונן על משהו?!כל כך אגואיסטי מצידו...
 
הידיעה שאין לו זכות והצדקה אפילו להעלות את צרכיו ייאשה אותו. המחשבה על חיוכה החם והמזמין של איילת והידיעה שייפגוש אותה שוב מחר בעבודה היתה קרן האור היחידה במחשבתו לפני שנרדם, מודע לנוכחות גופה המותש של שרון השרוע לצידו במיטה.
 
הוא שמע על כך מחברים. עד כמה אישה אחרי הלידה מעבירה לגמרי את הפוקוס שלה לתינוק והגבר מרגיש מיותר. אפילו מפריע. היא כבר לא קשובה לצרכים ולרצונות שלו. ויותר מכך, היא מלאה צרכים משל עצמה ודורשת את העזרה שלו כל הזמן. הוא מרגיש שמתחילים לבעבע אצלו כעס ותיסכול, אשר אין להם מוצא (כי אין לו זכות להשמיע את צרכיו ואת חוסריו) והם מצטברים פנימה ומוצאים ביטוי בהבעת פניו הזעופה והקודרת, בהתרחקות, בשתיקות.
 
הוא רואה את שרון קשובה כל כך לצרכיו של אסף, ומרגיש שכל הקשב שלה התנתק ממנו. היא לא בקליטה, לא עולה על הגל של מה שהוא זקוק לו. זה גם לא מעניין אותה כבר. יש רגעים שהוא מרגיש שזה כבר לא יקרה יותר לעולם, שהיא תפנה את הקשב שלה אליו. 
 
עוד כמה ימים כאלו וניר ייפול כפרי בשל לזרועותיה החמימות והמשתוקקות של איילת. זה קורה בהמון מקרים דווקא אחרי הלידה בגלל חוסר יכולת של בני הזוג להתגמש ולהסתגל לצרכים המשתנים שהמשפחה החדשה עומדת מולם.
 
הסכנות שבבגידה לאחר לידה
 
בגידה אחרי הלידה נראית בעיני חלק מן הגברים כאילו זהו פתרון הכרחי ואפילו מוצדק לחוסרים שלהם. אבל המכה שהאישה חוטפת מבגידה כזאת היא אנושה. 
 
להיות עם אישה אחרת בזמן שאישתך בתקופה בה תחושת דימוי הגוף שלה היא הכי גרועה, לא מצליחה לישון מספיק, אין לה זמן לטפח את עצמה, לא עובדת. החיים שלה מתרכזים בתינוק ובבית. מרגישה שהיא לא מעניינת ומרתקת כמו נשים אחרות שהוא פוגש בעבודה...זו פגיעה אנושה. מכה מתחת לחגורה.
 
ואכן יש סכנה שבגלל המכה הקשה שיש בגילוי הבגידה, אישה לאחר לידה עלולה לשקוע אל תוך דכאון קליני, משום שגם כך יש נטייה לצלול הורמונאלית אחרי הלידה, ולפעמים "צריך" רק עוד טריגר קטן כדי לקבל דכאון אמיתי שמאוד קשה להתאושש ממנו.
 
הבגידה היא לא רק באישה. יש כאן בגידה באתגר החדש של הזוג הצעיר. הפניית עורף למטרה משותפת ששני בני הזוג החליטו עליה – להביא צאצאים ולגדלם יחד.
 
עצות שימושיות לזוגיות בריאה – גם אחרי לידה
 
כמעט כל הזוגות חווים חוויות מסוג זה ואיכשהו שורדים אותן, ללא אקט של בגידה. אבל המצוקות המתוארות כאן הינן של שני בני הזוג. על כל אחד מהם עוברת תקופה מן הקשות והמאתגרות ביותר בחייהם. ועל כן גם מבלי שיש סכנת בגידה ממשית, כל אחד מבני הזוג צריך להוציא מעצמו את הכוחות החיוביים ביותר שקיימים בו, ולהבין שכל אחד מכם עובר מבחן קשה ולהיערך לכך.
 
המסר לאישה – עלייך להמשיך להיות קשובה ומחוברת לצרכים של בן זוגך. לפחות להכיר בהם ולאפשר לו לשוחח על התיסכול שלו ולא לפסול אותו ולשפוט אותו. גם לו מותר לקטר ולהתלונן. אם רק תוכלי להקשיב למצוקה שלו כפי שאת מקשיבה למצוקה אצל תינוקך. שימי לב שלא רק התינוק שלך בוכה...גם בן זוגך "בוכה" (בדרך שלו: מתלונן, מקטר, זעוף) ומרגיש חוסרים, לא רק התינוק. עליך להבין שהוא זקוק להרגיש ממך אהבה ואיכפתיות. אם לא דרך הגוף, כי את עדיין כואבת ומותשת, אז בחיבוק והקשבה.
 
המסר לגבר – אתה נדרש להמציא את עצמך מחדש! האישה נשאבת לשינוי הזה באופן מתמשך וטבעי בגלל ההריון הלידה וההנקה. הגבר צריך לראות במצב החדש כמו טקס חניכה שעליו להביא אליו את היכולות הכי טובות שלו,את כישורי ההישרדות שלו. את היכולת לדחות סיפוקים. כמו מסע טירונות מתמשך. זהו מבחן רציני לחוזק האישיות.
 
ואם אחד מבני הזוג מרגיש שאין לו כוחות ושהוא מתקרב ל"תחתית החבית", אפשר לבקש עזרה מן המשפחה המורחבת, שבה כמעט תמיד יש הורים או אחים שמבינים את המצוקות וישמחו לעזור גם פיזית וגם רגשית, ואף ישמחו על כך שאתם פונים ומבקשים עזרה. 
 
המאמר נכתב על ידי דורית כהן, פסיכולוגית, מומחית בתחומי ייעוץ וטיפול זוגי בכל ההיבטים והשלבים של הזוגיות. לפרטים נוספים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן