מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > תזונה תינוקות

אלרגיה לחלב פרה: אופן זיהוי וטיפול בתופעה

מאת: דניאלה פיריאן | פורסם: 12/6/2019
אלרגיה לחלב פרה: אופן זיהוי וטיפול בתופעה

מהי אלרגיה לחלב פרה? מהם הסימפטומים? מהו אופן האבחון? והכי חשוב - דרכים לטיפול בבעיה

אלרגיה לחלב פרה הינה תגובה של מערכת החיסון לחלבון שנמצא בחלב הפרה. הרבה תינוקות מאובחנים כסובלים מאלרגיה, אולם אצל רובם זוהי אבחנה שגויה. למעשה סובלים ממנה 2-7.5% מהילדים בעולם מתחת לגיל שנה, והיא האלרגיה השנייה הכי נפוצה. הראשונה היא אלרגיה לביצים. בארץ שיעור המחלה הוא כ-0.5% מהילדים מתחת לגיל שנה.
 
אי סבילות ללקטוז, בניגוד לאלרגיה לחלב פרה, אין מדובר בתגובה של מערכת החיסון, אלא על סימפטומים של מערכת העיכול (גזים, שלשולים, ועוד) לבעיה בפירוק ובעיכול סוכר החלב, הלקטוז.
 
במאמר זה אתייחס לאלרגיה לחלב פרה בלבד, מהם הסימפטומים, האבחון והטיפול. בטרם נתחיל, לפניכם מספר מושגים שיסייעו לכם בהמשך:
 
אלרגיה: תגובת מערכת החיסון לגורם זר. מלווה בסימפטומים שונים, מתגובה של העור, דרך מערכת העיכול ומערכות נוספות בגוף, ועד תגובה מערכתית, שוק אנפליקטי. כ-6% מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיה כלשהי.
 
רגישות: תגובה של הגוף לגורם מסוים, ללא התערבות של מערכת החיסון.
 
לקטוז: סוכר החלב.
 
מהי אלרגיה לחלב פרה?
אלרגיה לחלב פרה מחולקת לסוגים לפי תגובת הגוף של הילד. אלרגיה המערבת גורם במערכת החיסון שנקרא IgE תגרום לגוף להגיב בזמן קצר, כ-20 דקות לאחר החשיפה ועד שעתיים, והתגובה תהיה חריפה. תגובה מסוג שאינה מערבת את הגורם IgE תופיע באיחור, תוך שעות ואפילו ימים, והתסמינים יהיו פחות ספציפים ויותר כרונים בגלל חשיפה ממושכת. 
 
מהם הסימפטומים?
הסימפטומים נעים בין הקאות, שלשולים, פריחות בעור, התנפחות, ועד סימפטומים של מערכת הנשימה (שיעולים, צפצופים או קוצר נשימה) ועד למצב של הלם אנפליקטי. כאבי בטן, דם או הפרשה רירית בצואה, שינויים ביציאות, עצירות, עייפות, עיכוב בגדילה הינם סימפטומים נוספים. 
 
מהו אופן האבחון?
בבדיקת דם ניתן לאבחן האם גורם IgE הינו גבוה בדם, מדד המעיד על נוכחות IgE בגוף, וכלל הנראה על התמודדות הגוף עם אלרגיה כלשהי. המשך האבחון נעשה אצל רופא מומחה לאלרגיה, בעזרת בדיקת עור. הרופא שורט מעט את העור וחושף את השריטה למינון נמוך של חלבון פרה. לפי תגובת הגוף (פריחה אדמומיות או נפיחות באיזור השריטה) הרופא מאבחן את האלרגיה הספציפית. האבחון נקבע לבסוף לפי תגובת הגוף לדיאטה ללא מוצרי חלב כלל. אם הילד נמצא בדיאטה ללא מוצרי חלב כלל, ואין הטבה בסימפטומים בתוך שבועיים ועד 8 שבועות- ככל הנראה לא מדובר באלרגיה לחלב פרה
 
 
 

כיצד מטפלים?
הטיפול הוא דיאטה ללא חלב פרה ומוצריו. אצל תינוקות יונקים, האם צריכה להתחיל בדיאטה כזו, ולהיות במעקב של בעלי מקצוע (רופא/ה ודיאטן/נית קלינית) בכדי להימנע מחוסרים תזונתיים. תינוקות הניזונים מפורמולה, יש לתת פורמולה המכילה חלבון מפורק, ועד פורמולה המכילה חומצות אמינו חופשיות, בהוראת רופא בלבד! רוב הסימפטומים יעברו בתוך שבועיים עד ארבעה שבועות בדיאטה זו. התינוק צריך להישאר בדיאטה זו למשך 5 חודשים לפחות (משתנה בין רופא לרופא), או עד גיל שנה. בגיל זה כדאי להתחיל לחשוף מחדש לחלב פרה, גם כן לפי הוראת רופא, ומעקב דיאטן/נית. במשך תקופת הדיאטה המגבילה, יש להיות במעקב אחר גדילה, משקל וגובה של התינוק, מחשש לעיכוב בגדילה.
 
מה עוד חשוב לדעת?
כאשר אלרגיה לחלב מתגלה, יש לגייס את כל בני המשפחה לטיפול. למידת תוויות מזון והבנה שלהן, יש לדאוג לתרופות נגד אלרגיה בהישג יד, יש ללמד את כלל המשפחה כיצד להימנע באופן גורף לתת לתינוק מוצרי חלב, או מזונות שבהם יש חשש לחלב. כמו כן, יש לספק לתינוק את כמות הסידן המומלצת (200 מק"ג/יום מתחת לגיל 6 חודשים, ו-260 מק"ג/יום בין הגילאים 6-12 חודשים).
 
איזה חלב מומלץ?
חלב סויה אינו מומלץ לתינוקות מתחת לגיל 6 חודשים. לתינוקות מעל גיל 6 חודשים ניתן לנסות לתת חלב סויה, במידה והוא נסבל. אצל 60% מהתינוקות אשר סובלים מאלרגיה לחלב פרה ללא IgE, ו-14% מהתינוקות שסובלים מאלרגיה עם IgE, תופיע גם אלרגיה לחלבון סויה. חלב עיזים וחלב כבשים אינם מומלצים מחשש לתגובה אלרגית בין זנים.
 
מתי יש לפנות לטיפול אצל בעל מקצוע?
אלרגיה שמטופלת, ותינוקות שמגיבים היטב לטיפול צריכים להיות במעקב מדי פעם אצל דיאטן/נית. יש לפנות לרופא מומחה לאלרגיה כאשר:

 
ייתכן ויש אלרגן נוסף שעלול לגרום לאלרגיה (מלבד חלב סויה)
כאשר האלרגיה גורמת לתסמינים במערכת העיכול, או לעיכוב בגדילה.
כאשר יש תגובות אלרגיה קשות (שלשולים קשים, הקאות, קוצר נשימה ועד שוק).
 
מה קורה בהמשך?
מחקרים הראו ש-53-57% ממקרי האלרגיה הכוללת את הגורם IgE חלפו עד גיל 5. מחקרים נוספים הראו שהאלרגיה לרוב נשארת גם אחרי גיל זה אצל ילדים שסובלים ממחלות נוספות, כמו אסטמה. אצל ילדים אלה לרוב התגובה לאלרגיה היא חמורה יותר. 

 
כאשר ביצעו חשיפות מבוקרות לחלב פרה, החל מגיל שנה וכל חצי שנה, רוב מקרי האלרגיה שאינם כוללים IgE חלפו עד גיל שנתיים וחצי. חשוב! אם לילד יש היסטוריה של תגובות קשות לאלרגיה זו, יש לבצע את החשיפות המבוקרות במסגרת של רופא או בית חולים.
 
לסיכום:
- לתינוקות אשר ניזונים מפורמולה, יש לתת פורמולה עם חלבון מפורק, ואם הסימפטומים ממשיכים יש להזין בפורמולה המכילה חומצות אמינו חופשיות. בהוראת רופא בלבד.
 
- תינוקות שיונקים באופן בלעדי חלב אם (ללא פורמולה), ומציגים תסמינים של אלרגיה, כמו תגובות גופניות קשות, עיכוב בגדילה ועוד, יש להזין בפורמולה עם חומצות אמינו חופשיות. בהוראת רופא.
 
- חלב סויה אינו מתאים לילדים מתחת לגיל 6 חודשים. עד לגיל שנה חלב סויה, או כל חלב אחר לצורך העניין, לא יכול להוות תחליף לחלב אם או תחליף חלב אם.
 
-  חלב מן החי שאינו מבקר: חלב עיזים, חלב כבשים לדוגמה, אינם מתאימים כתחליף חלב, עקב חשש מתגובת אלרגיה.
 
- לילדים גדולים יותר ניתן לתת חלב סויה וחלב דגנים, ומעל גיל 5, ניתן גם לתת חלב אורז. חשוב שמשקאות אלה יהיו מועשרים בסידן.
 
- על ההורים חלה האחריות לבדוק תוויות מזון, מחשש להימצאות חלב פרה. כמו כן, גיוס כלל בני הבית הינו הכרחי ליצירת סביבה מותאמת לתינוק.
 
- למי צריך לפנות לטיפול מקצועי? ילדים הסובלים מאלרגיות נוספות, ילדים הסובלים מתגובות אלרגיה קשות, עיכוב בגדילה או אם הם מתקשים לעמוד בתפריט ההגבלות שלהם.
 
המאמר נכתב על ידי דניאלה פיריאן - דיאטנית קלינית B.Sc - לאתר דעת הגוף לחצו כאן
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן