מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

הילד למד לעמוד במיטה ולא ישן. מה עושים?

מאת: שירה קראוטהמר | פורסם: 26/11/2018
הילד למד לעמוד במיטה ולא ישן. מה עושים?

לאחר חודשים של הירדמות קלה ונעימה התינוק שלכם לפתע למד לעמוד בכוחות עצמו וטקס השינה הפך למלחמת התשה. לפניכם טיפים להתמודדות עם תינוקות שנעמדים שוב ושוב במיטתם

מאת: שירה קראוטהמר – יועצת שינה ומנחת הורים – הורים באור טבעי
 
התינוק שלנו ידע להירדם יפה במיטה. היה שוכב ממלמל לעצמו. מתהפך מצד לצד ונרדם. אם היה מתעורר בלילה – היינו ניגשים אליו, עוזרים לו עם המוצץ קצת והיה חוזר לישון. לפני שבוע הוא התחיל לעמוד. מאז בכל הזדמנות הוא נעמד במיטה. מסרב לשכב ולהירדם. הוא נעמד, אנחנו משכיבים אותו וכמו קפיץ מיד נעמד שוב ושוב. כשמתעורר בלילה (והתעוררויות נהיו תכופות יותר) הוא נעמד שוב ושוב, ולא מוכן לשכב ולחזור לישון. מה עושים? איך גורמים לו לשכב ולא לעמוד כל הזמן? איך מחזירים אותו לשנת לילה שקטה ורצופה?
 
השאלה הנ"ל היא נפוצה. לעיתים קרובות סביב קפיצה בהתפתחות המוטורית יש שינויים בשינה שיכולים לבוא לידי ביטוי כ-"רגרסיה" בשינה. כשעמידה היא אחת מאבני הדרך בהתפתחות המוטורית עם הפוטנציאל הגדול ביותר לשבש את השינה.
 
כשילד לומד לעמוד בעצמו - זו חוויה מרגשת ומסעירה עבורו. הוא באופן ממשי מתחיל לראות את העולם מנקודת מבט חדשה.  הוא מצליח להרים את גופו ובכוחות עצמו עומד! החיוך והאושר שלהם כשהם מצליחים לעמוד הוא משמעותי מאוד. וכמו כל דבר חדש שמקבלים, הכי כיף הוא להשתמש כמה שיותר ביכולות חדשות שיש לנו - שוב ושוב.
 
 

לדוגמא: נערה שעוברת טסט מחפשת כל סיבה והזדמנות לנהוג. ההנאה ותחושת ההישג שהנערה מקבלת מהיכולת החדשה שרכשה ממלאים אותה. כך גם תינוק שלומד לעמוד, בכל הזדמנות הוא מחפש אפשרות לעמוד. בכל מצב ובכל מקום. אך בשונה מהנערה שיכולה להבין שאי אפשר כל הזמן לנהוג, תינוק לא מבין שהוא לא כל הזמן יכול לעמוד, ואז בכל זמן ובכל הזדמנות הוא נעמד שוב ושוב בשמחה וצהלה. הוא לא עושה את זה כדי לעצבן או להציק להוריו, אלא כי זה מסב לו אושר גדול.
 
חשוב גם לזכור שהמיטה היא המקום האידיאלי להתנסות. היא מקום בטוח ומוגן ולכן כשמניחים אותם במיטה הם נעמדים ונהנים מהיכולת החדשה שרכשו במקום בטוח ומוגן זה. 
 
אז מה עושים?
תחילה חשוב להבין שזהו חלק מההתפתחות הנורמאלית והבריאה של התינוק. הוא לא פועל נגד הוריו אלא בעד עצמו. תשמחו איתו! תעודדו אותו כשנעמד בזמנים מתאימים.
 
במהלך הרגרסיה שימו לב, לא לפתח הרגלים חדשים - לא טובים, לדוגמה- להרדים על הידיים, כי על הידיים הילד לא יכול לעמוד.
 
בזמן השכבה או במהלך הלילה כשהתינוק נעמד במיטה, אל תשכיבו אותו מייד. השכבה מיידית הופכת למשחק בעיני התינוק ואז הוא ימשיך לעמוד שוב ושוב ושוב. 
 
חכו. כשהוא נעמד, חכו דקה-שתים, וכעבור הזמן, אמרו "שים ראש" והשכיבו אותו במיטה. כדאי להקפיד להגיד "שים ראש" ואז להשכיב כדי ללמד אותו לקשר בין המשפט לפעולה, כך שבהמשך התינוק יוכל לשכב לבד כשנבקש ממנו "שים ראש". 
 
לרוב אחרי שמשכיבים אותו הוא שוב יעמוד, ואז שוב כדאי לחכות מספר דקות ולהשכיב שוב, עם האמירה "שים ראש". המשיכו וחזרו על זה בעקביות ובסבלנות. כך הוא יילמד לאפשר לעצמו לשכב ולהירדם.
 
בהדרגה מומלץ פחות להשכיב, ולאפשר לתינוק להשכיב את עצמו. כך בהמשך יוכל לעמוד במיטה ולהשכיב את עצמו בחזרה בלי עזרה מהוריו. 
 
היו עקביים וסבלנים. סמכו על ילדכם שהוא יעבור את השלב הזה ויחזור לישון טוב במהלך הלילה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן