מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

על גדילת חזה וכאבי שדיים בהריון

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/2/2019
על גדילת חזה וכאבי שדיים בהריון

גדילת החזה ותחושת כאב ורגישות באזור הן תופעות נפוצות בהריון. לפניך מידע שיעזור לך להכיר מקרוב את התהליך

כבר בשבועות הראשונים להריון, אפילו בטרם התגלה כי את בהריון, חשה האישה במלאות של השדיים. הם נעשים רגישים, לעתים חשים במעין דגדוג קל ולפעמים חשים גם תחושת כאב של ממש. ככל שההריון מתקדם הם נעשים כבדים יותר, צבע הפטמות משתנה והן נעשות כהות יותר וזקורות. מסביב לפטמות ניתן לראות לפעמים בליטות שמקורן בבלוטות שומן שתפקידן לשמן את הפטמה ולשמור עליה לקראת ההנקה. אספקת הדם המוגברת לאורך ההריון גורמת לורידים שמתחת לפני עור השד להתרחב ולבלוט.

 

גדילתו של החזה ותחושת הכאב מקורם בעלייה ברמת הורמון ה-HCG בגוף האישה.
 

במשך הטרימסטר השני והשלישי ממשיכים השדיים לגדול, והורמון ההריון משפיע על שגשוג רקמת השד והשד הופך להיות רך. למעשה התפתחות מלאה של השדיים אינה מושגת אלא לאחר סוף ההריון הראשון או אפילו בתקופה הראשונה להנקה.

 

כבר בחודש השלישי להריון ניתן למצוא נוזל פרה-קולוסטרום, שהוא נוזל שקוף וצמיגי בשד. מהשבוע ה-16 להריון ניתן לסחוט קולוסטרום - נוזל לבן צהבהב, סמיך מהפטמה. נוזל זה הוא הנוזל שמופיע לפני החלב.

החלב הנמצא בשד מעוקר עד שתחול ירידה בהורמון האסטרוגן, ירידה שתחל רק לאחר הלידה. השד מורכב מרקמה בלוטית המוקפת ברקמת שומן. בשד אונות רבות המייצרות חלב, ומכל אונה עובר החלב באמצעות צינור החלב לכיוון הפטמה. לכל צינור פתח משלו בקצה הפטמה, לפטמה פתחים רבים.

 

נשים רבות גם לא סובלות כלל מכאבים בחזה ו/או מגדילתו, הדבר לא מעיד על הריון לא תקין, כל מקרה לגופו וכל גוף מגיב אחרת לשינויים ולהריון.

 

כיצד ניתן להקל על כאבי החזה בהריון?

 

חזיות מתאימות - בטרימסטר האחרון להריון ולתקופת ההנקה מומלץ לקנות חזיית הנקה בהתאם לגודל השד לתמיכה טובה של השדיים (לא חייבים ללבוש חזיה, זה עניין של נוחיות בלבד).

שימוש בפדים לשדיים - אם את סובלת מדליפה של חלב לאחר הלידה בתקופת סיום ההריון, מומלץ להשתמש בפדים חד פעמיים מכותנה, אבל יחד עם זאת יש גם להקפיד לאוורר את החזה ולהחליף אותם מספר פעמים ביום.

 

שמירה על היגיינה - שימוש בסבון באזור הפטמות עלול לגרום ליובש, לכן יש להשתמש בסבון עדין המתאים לתקופה רגישה זו, אבל לא לסבן יותר םמדי את הפטמות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן