מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > לידה

לידת עכוז: התשובות לכל השאלות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 31/12/2018
לידת עכוז: התשובות לכל השאלות

מהי לידת עכוז? מה הן הסכנות הטמונות בה? האם עדיין ניתן ללדת בלידה רגילה או שחייבים ניתוח קיסרי? כל התשובות לשאלות חשובות בנושא

לידת עכוז הנה לידה בה התינוק נולד כשעכוזו מוביל. לידה כזו קשה יותר מלידה רגילה והסיכויים לסיבוכים גבוהים יותר. אם התינוק גדול, מעדיפים ליילד את התינוק בניתוח קיסרי. אם התינוק בגודל ממוצע ניתן ללדת בלידה רגילה וללא סיבוכים. כ-3-4 אחוזים מהעוברים לא מתהפכים למצג ראש עד לסוף הלידה, דבר הגורם פעמים רבות למצב בו האם נלאצת ללדת בניתוח קיסרי, במידה והתנוחה של התינוק עלולה לסכן אותו או את האם.
 
איך יודעים שהתינוק נמצא במצג עכוז באופן סופי?
 
ככל שההריון מתקרב לסופו והתינוק לא מתהפך, כך גדל הסיכוי שהוא יישאר במצג עכוז. למרות זאת, חשוב לציין, שקיימים מקרים בהם התינוק מתהפך ממש ברגע האחרון, אפילו בשבוע 40 ויש מקרים בהם התינוק אף התהפך בשבוע 41.
 
האם לידת עכוז מסכנת את האם או העובר?
 
הסיכון העיקרי בלידת עכוז טמון בכך שראשו של התינוק ייתקע לאחר שהגוף ייצא. זהו אומנם סיבוך נדיר, שיכול להתרחש גם במצב הפוך של מצג ראש. אחת הבעיות המרכזיות בלידה במצג עכוז היא שלהרבה מאוד רופאים אין ניסיון בלידה שכזו, זאת מכיוון שבכ-95 אחוז מהמקרים תינוקות במצג עכוז נולדים בסופו של דבר בניתוח קיסרי.
 
כיצד מבצעים היפוך לתינוק והאם זה מסוכן?
 
היפוך היא פעולה המתבצעת על ידי רופא מיילד בה מסובבים את העובר בתוך הרחם כדי שראשו יפנה כלפי הנרתיק. פעולה זו מבוצעת מספר ימים לפני הלידה ובמקרים רבים בהצלחה רבה. לעיתים מתהפך העובר בחזרה למצג עכוז, ואז תתבצע הלידה בניתוח קיסרי. היפוך היא לא פעולה מסוכנת כמו ניתוח, אבל גם פעולה זו לא נטולת סיכונים.
 
האם קיימות דרכים אלטרנטיביות שיגרמו לתינוק להתהפך? 
 
קיימות שיטות שונות כגון דיקור סיני, טיפולים רפלקסולוגיים, טיפול במוקסות, תמציות הומואופתיות ועוד. קיימות גם שיטות סבתא ישנות ועתיקות שנשים רבות מספרות כי הן עובדות, כגון: עמידה על הראש, כיוון פנס לעבר פתח הנרתיק, השמעת מוזיקה לאזור זה ועוד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן