מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

מה חשוב שתדעי על מעקב ההריון שלך?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/5/2015
מה חשוב שתדעי על מעקב ההריון שלך?

מתי מבצעים סקירה מוקדמת? מתי יש להגיע למוניטור עוברי? באיזה שבוע אמורים לראות דופק? ומידע חשוב נוסף. בכתבה שלפנייך מפורטות כל הבדיקות והמעקבים שעליך לבצע בעת הריון

בתקופת ההריון, ממש מההתחלה, נשים צריכות לבצע בדיקות ומעקבים שונים, זאת בכדי לעקוב אחר התפתחות העובר ובריאותה של האם ההרה. לפניכן פירוט מסודר של מעקב הריון סטנדרטי.

חשוב מאוד לשים לב לכך ש:

לא כל הבדיקות המופיעות בכתבה רלוונטיות עבור כלל הנשים. לכן מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא הנשים שלכן ולקבל מידע על הבדיקות להן אתן זקוקות ואת המועד המדויק לביצוע אותן הבדיקות, על סמך המלצת הרופא וההיסטוריה הרפואית שלך בעת ההריון.
 
 
שבוע 1
בשלב זה עדיין לא תדעי אם את בהריון, השבוע הראשון הוא בעצם השבוע בו קבלת את הווסת האחרונה שלך.

שבועות 1-4
במידה ואת מתכננת הריון, ולא עשית זאת עד כה, זהו זמן טוב להשלים את כל בדיקות הסקר הגנטי עליך לפנות לרופא הנשים להתייעצות ולקבלת הפנייה הכוללת את כל הבדיקות שעליך לבצע, בהתאם למצבך הבריאותי, ההיסטוריה המשפחתית ועוד.
 
רוב בדיקות הסקר הגנטי, למעט טיי זקס, אינן ממומנות על ידי קופות החולים.
 
שבוע 4
בסוף השבוע ה-4 תוכלי לבצע בדיקת דם או בדיקת שתן ביתית לצורך זיהוי ההריון. זכרי, בדיקת הריון ביתית לעתים לא מזהה הריון צעיר. לכן הבדיקה הוודאית והמומלצת ביותר היא בדיקת דם. בדיקת הריון ביתית ניתן לרכוש בבתי המרקחת ורשתות הפארם.
 
בדיקת דם לזיהוי הריון ניתן לבצע בקופות החולים, עם הפנייה של רופא הנשים או רופא המשפחה.
 
שבועות 6-9
החל מסוף שבוע ההריון ה-6 ניתן ורצוי לבצע בדיקת אולטרסאונד ראשונה שמטרתה לבחון את מיקום ההריון, את גודל העובר, זיהוי גיל ההריון המדויק וכמובן – לראות דופק. לעתים בשבוע זה לא רואים עדיין דופק, אך אין זה אומר שלא תראי אותו בשבוע שלאחר מכן. את הבדיקה מבצעים אצל רופא הנשים המטפל.
 
 
שבועות 10-13
החל משבוע 10 ועד לשבוע 13 יש לבצע בדיקת סיסי שלייה, בדיקת זו נועדה לאתר מומים ו/או מחלות גנטיות בעובר. יש להתייעץ עם רופא הנשים שלך לגבי ביצוע בדיקה זו. סיבה טובה לבצע בדיקה זו היא כאשר קיימות מחלות גנטיות במשפחה או סיכון להפרעות כרומוזומליות. את הבדיקה מבצעים במרכזי בריאות ובתי חולים עם הפנייה מהרופא המטפל בקופת החולים.
 
שבועות 11-14
החל משבוע 11 ועד לשבוע 14 יש לבצע בדיקת שקיפות עורפית, בה ניתן לחזות סיכונים כגון מום בלב העובר או תסמונת דאון את הבדיקה ניתן לבצע במרכזים לבריאות אישה, רופאים פרטיים או  בקופת החולים והיא נכללת בסל הבריאות.

 
שבועות 13-17
החל משבוע 13 ועד לשבוע 17 להריון יש לבצע סקירת מערכות מוקדמת. בבדיקה זו ניתן לזהות מום אנטומי בעובר ובמהלכה מתבצעת סקירה של איברי העובר: הפנים, הגפיים, , איברים פנימיים ועוד. את הבדיקה ניתן לבצע באופן פרטי או דרך קופת החולים.
 
שבועות 16-20
החל משבוע 16 ועד לשבוע 20 ניתן ומומלץ לבצע בדיקת חלבון עוברי, שמטרתה לזהות מומים במערכת העצבים של העובר. הבדיקה מתבצעת בקופת החולים במעבדות.

 
שבועות 17-20
החל משבוע 17 ועד לשבוע 20 ניתן לבצע בדיקת מי שפיר, בדיקה גנטית לאיתור מומים מולדים, מחלות ועוד. 

 
יש להתייעץ עם רופא הנשים שלך לגבי בדיקה זו, מכיוון שהיא מומלצת לרוב רק לנשים מעל גיל 35 ומעל סיכון משוקלל של 1:380 לתסמונת דאון הבדיקה ממומנת ע"י קופת החולים, ניתן לבצע אותה גם באופן פרטי.
 
שבועות 19-24
החל משבוע 19 ועד לשבוע 24 מומלץ לבצע סקירת מערכות מורחבת, שמטרתה לזהות מומים שאולי התפתחו בשלב מאוחר יחסית של ההריון וכמו כן לבצע בדיקה של כל איברי העובר, גם כאלה שלא ניתן היה לבחון בסקירה המוקדמת (מוח,כליות ועוד). ניתן לבצע באופן פרטי או לבצע בדיקה קצרה יותר במכוני קופת החולים.
 
שבועות 24-28
החל משבוע 24 ועד לשבוע 28 יש לבצע בדיקת העמסת סוכר 50 גרם, זוהי בדיקה לזיהוי סכרת הריונית.

במידה ותוצאות הבדיקה יהיו גבוהות, יזמנו אותך לבדיקת העמסת סוכר נוספת לצורך קבלת תשובה חד משמעית הבדיקה מתבצעת במעבדות קופות החולים.

 
שבוע 28
בדיקת נוגדנים לסוג דם (Coombs) - לבעלות סוג דם Rh שלילי הבדיקה מתבצעת במעבדות קופות החולים.
 
שבועות 30-34
החל משבוע 30 ועד לתחילת שבוע 34, יש לבצע בדיקת אולטרסאונד להערכת משקל העובר ומעקב גדילה תקין הבדיקה מתבצעת במכוני האולטרסאונד של קופות החולים, ניתן גם לבצעה באופן פרטי
 
שבועות 36-40
סוף חודש שמיני החל משבוע 36 ועד לסוף ההריון, יש להגיע לבדיקה שבועית אצל אחות קופת החולים לצורך מעקב כללי, הכולל: בדיקת לחץ דם, בדיקת שתן, שקילה ולעתים גם ביצוע מוניטור הבדיקות מתבצעות בקופות החולים
 
שבועות 41-42
אם עד שבוע 41 עדיין לא ילדת, סביר להניח שרופא הנשים שלך יפנה אותך למעקב הריון הכולל ניטור עוברי. הבדיקה מתבצעת בקופות החולים.
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן