מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

חשוב לדעת: על היפגעות ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז

מאת: בטרם - לבטיחות ילדים | פורסם: 11/10/2015
חשוב לדעת: על היפגעות ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז

ארגון בטרם פרסם באתרו כי שיעורי ההיפגעות של ילדים ובני נוער בעלי הפרעת קשב וריכוז גבוהים פי 2 ביחס לילדים ללא ההפרעה. כיצד ניתן לצמצם את הסיכון להיפגעות ולתאונות בקרב אותם ילדים?

ממסמך עמדה שפרסם ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים בישראל, באדיבות חברת Janssen עולה, כי שיעורי ההיפגעות של ילדים בעל הפרעת קשב וריכוז (ADHD) גבוהים פי 2-1.7 ביחס לילדים שאינם סובלים מההפרעה.
 
הסיבות לסיכון הגבוה להיפגעות בקרב אותה קבוצת ילדים, אינן מובנות לחלוטין, אבל כן ידוע כי דעתם של ילדים אלו מוסחת ביתר קלות, הם פחות שמים לב לפרטים, לעתים נוטים להיות אימפולסיביים ובעלי קושי לצפות תוצאות של התנהגויות מסוימות.
 
גורמי ההיפגעות השכיחים ביותר בקרב ילדים שאובחנו כבעלי הפרעות התנהגות הם, בראש ובראשונה, תאונות דרכים. לאחר מכן ניתן למצוא לאחר התאונותב רשימה גם: הרעלות, כוויות, נפילות, פגיעה מחפצים, פגיעות שנגרמו על ידי הילד עצמו והיפגעות מתופעות לוואי של תרופות.
 
מקום ההיפגעות השכיח ביותר לפגיעות בקרב ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז הוא המרחב הציבורי וגם בדרכים (רחובות, גני שעשועים, כבישים מהירים ועוד), מדובר בנתון גבוה מזה של ילדים אחרים שלא סובלים מההפרעות. לעומת זאת, חשוב לציין, כי שכיחות ההיפגעות במתקני ספורט נמוכה יותר בקרב בני נוער שסובלים מההפרעה בהשוואה לבני נוער ללא ההפרעה.
 
במחקרים שנעשו נמצא כי שכיחות ההיפגעות החוזרת בקרב ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז גבוהה יותר בהשוואה לאלו שאינם סובלים מההפרעה. ניתן למנוע את היפגעותם של בעלי הפרעת קשב וריכוז באמצעות טיפול בהפרעה עצמה או באמצעות התמודדות עם השפעות ההפרעה.

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא תרופתי בעיקרו, בשילוב התערבויות חינוכיות ולימודיות. הפסיכותרפיה מטפלת בקשיים רגשיים והתנהגותיים הנלווים להפרעה.

 
ההתמודדות עם תסמיני הפרעת קשב וריכוז כוללת קשת רחבה מאוד של פעולות הקשורות בהגברת מודעותם של הילד, של ההורים ושל אנשי המקצוע הרלוונטיים.
 
מומלץ להגביר את המודעות לנושא באמצעות ייעוץ והסברה להורים על סיכונים אופייניים לילד בעל הפרעת קשב וריכוז; באמצעות הגברת מודעות הילד למצבי סיכון והתמודדות עמם ובאמצעות העלאת מודעות להגברת הפיקוח וההשגחה על הילד.
 
כיצד ניתן למנוע חלק גדול מאותן תאונות?
 
- חשוב לספק השגחה מוגברת לילדים עד גיל 12, במיוחד בעת פעילות בעלת סיכון גבוה, כגון יציאה לטיול, רכיבה ושחייה.
 
- לפני יציאתו של הילד לפעילות או לבילוי, הנחו ולמדו אותו את הנחיות הבטיחות המתאימות לסוג הפעילות. העבירו הנחיות ברורות וחד משמעיות. תרגלו עמו את הפעילויות יחד והסבו את תשומת ליבו לסיכונים הכרוכים בפעילות.
 
- הסבירו לילד את חשיבות השימוש בציוד בטיחות ופקחו על ביצוע ההנחיות. לדוגמה, לפני יציאה לרכיבה על אופניים ודאו כי ילדכם חובש קסדה ומגני ברכיים ומרפקים. במידה ולא יעשה זאת - אל תאפשרו לו לצאת.
 
- מומלץ לאחסן בארון נעול וגבוה כל דבר שעלול לסכן את הילד, כגון גפרורים, כלי עבודה, חומרי ניקוי, תרופות ועוד.
 
 - הדגישו בפני הילד כי בזמן פעילות מכל סוג שהוא יש לצמצם מצבים של הסחת דעת. לדוגמה, אם הילד כבר גדול ויש לו רישיון נהיגה, הנחו אותו להסיע מספר מוגבל של נוסעים, להימנע מהאזנה למוזיקה בעת הנסיעה ומהתעסקות בטלפון נייד בזמן נהיגה.
 
 - מומלץ וחשוב להתייעץ עם גורמים מקצועיים בכל הנוגע לטיפול המתאים בהפרעת קשב וריכוז. טיפול בהפרעה יסייע בהפחתת תסמיניה ובאופן עקיף עשוי להשפיע על צמצום הסיכון להיפגעות של הילד.
 
- חשוב להניח במקום בולט בבית מספרי טלפון לשעת חירום ולוודא כי הם נגישים לילדים: מד"א101; משטרה 100; מכבי אש 102; מרכז הרעלות 04-8529205.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן