מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

נכון או לא נכון? מיתוסים בנושא בטיחות ילדים

מאת: בטרם - לבטיחות ילדים | פורסם: 25/11/2018
נכון או לא נכון? מיתוסים בנושא בטיחות ילדים

אל תאמרו לי זה לא יקרה ובואו לבדוק מה באמת אתם יודעים על בטיחות ילדים

 ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, פרסם מיתוסים נפוצים הקשורים בבטיחות ילדים:
 
 
תאונות הן גזירה משמיים, אי אפשר למנוע תאונה
לא נכון. רוב התאונות ניתנות למניעה באמצעות יצירת סביבה בטוחה ואימוץ הרגלי התנהגות בטוחים. כל תאונה היא רצף מורכב של מספר כשלים. מניעת תאונות מחייבת אותנו לסגל מגוון רחב של התנהגויות מניעה, בתקווה שאם אי-פעם יקרה לנו רצף נורא של כשלים, יהיה לפחות קו הגנה אחד, התנהגות אחת שתמנע את התרחשותה בפועל של תאונה.
 
טמפרטורת המים הנעימה לרחצה עומדת על 42 מעלות צלסיוס
לא נכון. טמפרטורת המים הנעימה והבטוחה לרחצה עומדת על 37 מעלות צלסיוס, כטמפרטורת הגוף. טמפרטורה הגבוהה מ - 40 מעלות צלסיוס עלולה לגרום לכוויות חמורות בקרב תינוקות ופעוטות.
 
 
מצע של דשא מתחת למתקני שעשועים הוא בטוח ויוכל להפחית פגיעה של ילדים במקרה שנפלו ממתקן משחקים.
לא נכון. למרות שדשא הוא רך במשטח העליון שלו, הרי שמתחתיו יש אדמה קשה, וכאשר ילד ייפול על דשא, עלולה להיגרם לו פגיעה קשה. המצעים המומלצים מתחת למתקני שעשועים הם: חול או משטח גומי מיוחד, שניהם הוכחו כיעילים בהפחתת חומרת הפגיעה כאשר ילדים נופלים עליהם.
 
אין צורך להושיב ילד חגור במושב בטיחות כשנוסעים למרחק קצר קרוב לבית
לא נכון. נסיעה ברכב ללא התקן ריסון היא גורם הסיכון העיקרי לתמותת ילדים הנוסעים במכונית. ילדים לא חגורים נמצאים בסיכון כפול לתמותה מילדים חגורים.
 
גם כשאתם נוסעים עם הילדים לסופר השכונתי, לגן הילדים או לחוג במתנ"ס - חגרו אותם בהתקני ריסון, המתאימים לגובהם ולמשקלם. 
 
לילדים מתחת לגיל 5 אסור לאכול סוכריות, בוטנים ואגוזים למיניהם ומסטיקים עגולים
נכון. סוגי מאכלים אלו הם מן הנפוצים הגורמים לחנק אצל ילדים. לילדים קנה נשימה צר, יכולות לעיסה מוגבלות ויכולות שיעול מוגבלות ולכן יש חשש כי מאכלים אלו יחסמו את דרכי הנשימה או שילדים ישאפו אותם לריאות.
 
אין לתת לילד בן 3 לאכול נקניקיה
לא נכון. נקניקיה היא אחת מסוגי המזון האהובים על ילדים. ניתן לתת לילד בגיל זה לאכול נקניקיה, זאת בתנאי שמראש חתכנו אותה לאורך ולא לטבעות וכן שהילד יושב בזמן האכילה.
 
אפשר להשאיר תינוק בן חודשיים על שידת ההחתלה וללכת לשניה, רק כדי להביא חיתול. הוא ממילא בכלל לא זז בגיל הזה
לא נכון. תינוק בגיל זה כבר מניע את גפיו, לעיתים הוא עושה תנועות העלולות לגרום לו באופן מקרי להתהפך וליפול. אנחנו איננו יודעים גם מתי התינוק יתחיל להתהפך בפעם הראשונה - זו תמיד הפתעה. לכן, תמיד חייבים להיות צמודים לתינוק כשהוא נמצא על משטח גבוה כמו על שידה, ולהכין את כל הנחוץ לנו לצורך כך מראש.
 
את חום המים באמבטיה מומלץ למדוד על ידי המרפק
נכון. המרפק הוא אזור רגיש בגוף שלנו ויכול לתת לנו מדד לגבי חום המים. הטמפרטורה המומלצת לאמבטיה של תינוק היא 37 מעלות.
 
אם אחזיק את התינוק על הידיים בעת נסיעה ברכב, אגן עליו בזמן תאונה, אם תתרחש חס ושלום
לא נכון. בעת תאונה האנרגיה המשתחררת היא גבוהה ביותר, וכך משקל של תינוק הוא פי כמה וכמה ממשקלו הנוכחי. כך, תינוק ששוקל 5 ק"ג באופן רגיל, בעת תאונה הכוח הדרוש כדי להחזיקו בידיים יהיה שווה לכוח שצריך להחזיק משהו ששוקל מעל 100 ק"ג. אף אם לא תצליח לעשות זאת. לכן, מושב בטיחות הוא הדרך היחידה להסיע ילדים בביטחה!
 
מותר להשאיר ילד בגיל 5 לבד בבית, ללא השגחת מבוגר, לזמן קצר
לא נכון. חוק העונשין במדינת ישראל קובע ( תיקון מס' 59, 2001 ): המשאיר ילד שטרם מלאו לו 6 שנים בלא השגחה ראויה ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו - מאסר 3 שנים, עשה כן ברשלנות - דינו מאסר שנה. עשה זאת במטרה לנטוש את הילד - דינו מאסר 5 שנים. 
 
המקום הבטוח ביותר להסיע תינוק בן שלושה חודשים הוא במושב בטיחות המעוגן למושב האחורי ברכב, כשפניו נגד כיוון הנסיעה
נכון. התקנת המושב נגד כיוון הנסיעה תגן על ראשו של התינוק ועל עמוד השדרה שלו במקרה של תאונה. יש להמשיך להושיב את התינוק במושב בטיחות כשפניו נגד כיוון הנסיעה לפחות עד אשר מתמלאים שני התנאים של משקל וגיל - גיל שנה ו-9 ק"ג גם יחד.
 
תינוק עלול לטבוע במים שעומקם 10 ס"מ בלבד
נכון. פעוטות עלולים לטבוע אפילו בגובה מים של פחות מ- 10 סנטימטרים. זאת מכיוון שראשם של ילדים קטנים כבד ביחס למשקל גופם והם עלולים להתהפך לתוך דלי מים, אמבטיה, גיגית שבחצר ואפילו שירותים.

לכל הכתבות בנושא בטיחות ילדים, תינוקות ופעוטות - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן