מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > פענוח ציורי ילדים

אמא, מה זה אנקופרזיס?

מאת: מרדכי שרם | פורסם: 23/3/2014
אמא, מה זה אנקופרזיס?

בכתבה שלפניכם נוכל לזרוע מעט אור על בעיית האנקופרזיס (הפרשת צואה לא רצונית אצל ילדים), דרך אבחון ציורי ילדים

כל מי שמגדל ילדים יודע שהאחריות היא גדולה ובלתי נתפסת, ואנחנו ההורים לא עברנו שום כשרה. האם אנחנו מודעים לאחריות הגדולה שמוצבת מולנו? 
 
האנקופרזיס, או בשמה העברי "התלכלכות", היא הפרשת צואה לא רצונית בילדים לאחר שעברו גמילה מחיתולים. ילדים הסובלים מאנקופרזיס מפרישים בדרך כלל לתחתוניהם. מושג זה מתייחס לילדים ותופעה דומה אצל מבוגרים מכונה 'דליפת צואה'.
 
כל אחד מאיתנו ההורים זוכר את התקופה שהילד עבר משלב החיתולים  לגמילה מהם.  ישנה אפשרות שתופעת האנקופרזיס תופיע ואפילו לא נזהה אותה.
 
בשנים האחרונות הולכת ומתפשטת תופעת האנקופרזיס, ז"א שילדים נמנעים לגשת לשירותים בגן או בביה"ס ולכן נוצרת סיטואציה שהצואה משתחררת ומלכלכת להם את הבגדים. תחשבו שאתם צריכים לעזוב את מקום העבודה ולהגיע להחליף לילד את הבגדים.
 
היכולת לשלוט במצב מבחינת הילד הינה בלתי אפשרית ובמקרים רבים התופעה יכולה להמשך חודשים או שנים וליצור תסכול רב משני הצדדים, הן להורים והן לילד.
 
ישנן שתי סיבות מרכזיות לתופעה והן:
 
1. הגיל בו הילד/ה נגמל/ה מחיתולים. בעבר הגמילה הייתה עד גיל שנתיים לערך אולם היום הגיל הממוצע הוא שלוש.
 
2. ההורה לא מוביל את תהליך הגמילה אלא מושך אותו, דבר העלול לגרום לחוסר מאמץ מצד הילד/ה ולהוביל בגיל יותר מאוחר לבעיית אנקופרזיס.
 
תופעת האנקופרזיס  גדולה פי 3 אצל בנים מאשר אצל הבנות.
 
רוב בעלי המקצוע אשר מטפלים באנקופרזיס (רופאים, פסיכולוגים וכו'), מנסים אולם לא תמיד מצליחים לטפל בבעיה. ישנן מספר נקודות מאוד חשובות שכדאי לציין בפני ההורים:
 
א. רצוי  שהילד/ה יתפנו לפחות פעם אחת ביום (בגן/ביה"ס). 
 
ב. רצוי לבדוק האם הילד/ה נמצאים בלחצים חברתיים או אישים כמו: גירושין, מעבר דירה.
 
ג. רצוי לבדוק האם הילד/ה נמצא זמן ממושך בשירותים ולא מצליח להוציא צואה.
 
ד. רצוי לבדוק האם לילד/ה יש בעיות בהתפתחות האישית או קשיי קשב וריכוז.
 
באבחון ציורי ילדים ניתן לראות ולטפל בבעיה גם מבחינה רגשית ולשנות את המודעות של ההורים כלפי ילדיהם. לפניכם דוגמא:
 
דני, בן תשע, בעל יכולת תפישה גבוהה, מעדיף ילדים בוגרים ממנו. התקשורת הבינאישית עם הוריו סבירה, אולם דני סובל מאנקופרזיס. בקשתי מהוריו של דני לצייר מספר ציורים, הוריו סיפרו כי הוא נגמל בגיל שנתיים וחצי ללא בעיות בגמילה ובגיל שש חזר לעשות את צרכיו (צואה) בתחתוניו. בגיל 9 הוריו הגיעו לאבחון פענוח ציורי ילדים.
 
בשלב הראשון הפניתי את ההורים לבדיקה רפואית על מנת לבדוק/לבטל אם קיימות בעיות פיזיות. בשלב השני אבחנתי את הסיבה מדוע דני חזר לעשות את צרכיו בתחתונים בגיל שש. הנחתי את ההורים לבקש מדני לצייר מספר ציורים בנושאים שונים והבחנתי באחד מהציורים שלדני ישנה בעיה עם הוריו בנושא של הצבת גבולות. ההורים נפגשו איתי מספר פעמים לאימון, תדרוך וייעוץ על מנת לתת להם כלים מעשיים לתקשורת יום יומית עם דני ולאחר מספר חודשים בקשתי מההורים לבקש מדני לצייר שוב מספר ציורים. מסתבר שהציורים נראו שונים לגמרי. דני נגמל לחלוטין מתופעת האנקופרזיס.
 
טיפים להורים:
 
במידה והבעיה אינה רפואית פיזית, עליכם לדבר עם הילד בגובה העיניים ולומר לו באופן חד משמעי שבמידה ולא ילך לשירותים לעשות את צרכיו, אתם לא תרשו לו לצפות בטלוויזיה, לשחק במחשב, ללכת לחבריו ועוד דברים דומים שעושים ילדים "בוגרים". המטרה היא להראות לילד שאם הוא מסוגל לעשות דברים של אנשים 'גדולים', הוא מסוגל גם ללכת ולעשות את צרכיו בשירותים ולא בחיתול. מניסיוני... אחרי שלושה ימים הילד נגמל!
 
הכותב הינו גרפולוג ממכון פלאי הגרפולוגיה העורך סדנאות גיבוש בנושא פענוח ציורי ילדים

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן