מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > שינה תינוקות

מתי ילדים צריכים ללכת לישון בערב?

מאת: איילת רוזן - יועצת שינה ומנחת הורים | פורסם: 18/7/2019
מתי ילדים צריכים ללכת לישון בערב?

הילד לא מוכן ללכת לישון לפני 22 בלילה? אתם חוששים להשכיב אותו מוקדם כדי שלא יתעורר מוקדם? האם ילדים גדולים יכולים ללכת לישון בשעה מאוחרת יותר? יועצת השינה איילת רוזן ישראלי - עושה סדר בבלגן

מאת: איילת רוזן ישראלי – יועצת שינה, הורים באור טבעי
 
שינה היא צורך פיזיולוגי, בדיוק כמו אוכל. כשאנחנו רעבים אנחנו נעשים חסרי סבלנות עד שאנחנו אוכלים. גם הילדים שלנו. אותו הדבר בדיוק קורה  עם השינה. ילדים צריכים ללכת לישון כשהם עייפים. לא כשנוח לנו. לא כשאבא חוזר מהעבודה. לא כשייגמר החוג. ילד צריך לישון כשהוא עייף.
 
ילדים בישראל אינם ישנים מספיק. חלק מהקושי כרוך בתרבות שלנו. ההורים עובדים עד מאוחר בערב, חוגים מתקיימים בשעות מאוחרות יחסית בערב ובפועל הילדים אינם ישנים מספיק.
 
אז כדי לעשות קצת סדר, הנה כמה שאלות נפוצות של הורים בנושא:
 
מתי ילדים צריכים ללכת לישון בלילה?
 
כמובן שזה תלוי בגיל הילד וגם בשעות השינה שלו במהלך היום.
 
אצל ילדים גדולים (בגילאי הגן ובית הספר), אם קשה לנו להעיר אותם בבוקר בשעה שבה צריך להתארגן ולצאת, זה סימן שהם לא ישנים מספיק. הקדימו את שעת השינה בערב כדי שהילדים ישנו את מספר השעות שהם זקוקים להן ויתעוררו יקיצה טבעית.
 
אם אתם מנסים להעיר את הילד כל בוקר בשעה 7:00 וקשה להעירו, ומספר השעות הממוצע לגילו הוא 11 שעות שינה, הקדימו את שעת השינה לשעה 20:00 בערב.
 
אצל תינוקות, טווחי הערות עד גיל 8 חודשים בערך, הם די מצומצמים בבוקר ובערב. מהרגע שבו התינוק מתעורר משנת הלילה, תוך שעה עד שעה וחצי לכל היותר, הוא כבר עייף ומוכן לישון את שנת הבוקר.
 
גם כאשר הוא מתעוררת משנת אחה"צ הקצרה, תוך שעה עד שעה וחצי הוא מוכן לשנת לילה.
 
הורים רבים חושבים בטעות, שטווח הערות צריך להיות כ-3 שעות (בדומה לזמנים בין הארוחות) ומושכים את הילד עד שעה מאוחרת יותר, מה שמקשה עליו להירדם ולישון טוב בלילה.
 
ובכל זאת, באיזו שעה כדאי להשכיב ילדים לישון בלילה?
 
- תינוק יכול ללכת לישון בין 18:30-20:00 בערב.
- ילדים גדולים יותר (גילאי גן/ביה"ס) סביב 20:00 בערב.
 
מומלץ מאוד לקבוע שעת שינה קבועה בערב, זה עוזר לגוף ולשעון הביולוגי להתרגל ולתינוק/לילד יהיה קל יותר להירדם.
 
אם התינוק ויתר לאחרונה על שנת אחה"צ או על שנת הבוקר, כדאי להקדים את שנת הלילה עד שיתרגל לשינוי. הוא יגיע עייף מאוד לשנת הלילה.
 
אבל אם נשכיב אותו מוקדם מדי הוא יתעורר מוקדם?
 
נכון ולא נכון.
 
ילד שילך לישון ב– 18:00 יתעורר בסביבות גבוהה סביב 6:00 בבוקר, אבל ילד שצריך לישון בשעה 18:00 כי לא ישן טוב ביום וילך לישון רק ב– 20:00 – בסבירות גבוהה יתעורר ב-4:00-5:00 בבוקר. תינוק שהולך לישון עייף מדי יתקשה להירדם והשינה שלו תהיה שינה קלה יותר, מה שאומר יותר התעוררויות בלילה והשכמה מוקדמת יותר. כך שלא תמיד ילד שהולך לישון מוקדם יותר יתעורר מוקדם יותר בבוקר.
 
ואם בעלי חוזר מהעבודה רק ב– 20:00? אם הוא ילך לישון ב–19:00 הם לא ייפגשו כל השבוע.
 
חשוב לזכור, ששינה היא צורך פיזיולוגי של הגוף, בדיוק כמו אוכל. בדיוק כמו שלא תחכי עם האוכל עד שאבא יחזור מהעבודה, כך גם עם שינה.
 
כשמושכים תינוק עייף מדי בלי שינה, יהיה לו קשה מאוד להירדם וגם השינה שלו בלילה לא תהיה טובה ואיכותית.
כדאי למצוא יום שבו בעלך יוכל לחזור מוקדם יותר, כמו כן אולי הוא יוכל להיות זה שנמצא עם התינוק כשהוא מתעורר בבוקר, לפני שיוצא לעבודה.
 
הילד שלי בן שנתיים וחצי והוא לא מוכן ללכת לישון לפני 22:00 בלילה כמו אחיו הגדול.
 
ילד בן שנתיים וחצי זקוק ליותר שעות שינה מילד גדול, ואין סיבה שילכו לישון באותה שעה. אתם ההורים ואתם מחליטים מתי הוא צריך ללכת לישון.
 
כאן יש חשיבות להצבת הגבולות . אתם ההורים ואתם קובעים את שעת השינה שלו, גם אם אחיו הגדול עדיין ער.
 
כשקובעים עובדה ומיידעים את הילד מראש, עם טקס שינה נעים לפני השינה, הוא יתרגל ואחרי מספר פעמים וניסיונות למחות, הוא יתרגל.
 
וביום, מה לעשות אם יש לו חוג שחייה בדיוק בשעה שהוא אמור לישון בבוקר?
 
תינוק בן 6 חודשים שמתעורר בשעה 8:00 בבוקר משנת הלילה זקוק לשנת בוקר כבר בשעה 9:00-9:30 בבוקר.
 
קושי נוסף הוא, חוגים ופעילויות. לא מעט אימהות ותינוקות משתתפים בפעילויות שונות בשעות הבוקר, אבל באופן עקבי התינוק לא משתף פעולה ונרדם תוך כדי הפעילות. פשוט כי הוא עייף. וכתוצאה מכך גם חסר סבלנות ולא משתף פעולה.
 
מומלץ לבחור פעילויות שיתאימו לשעות השינה של התינוק ולא להיפך, לא למשוך את התינוק עם השינה כדי שיספיק להשתתף בפעילות. תזכרו ששינה היא כמו אוכל. כפי שלא תחשבו לדחות את שעת האוכל עד שיסתיים החוג, כך גם השינה.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן