מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

כמה צריך להעלות במשקל בתקופת ההריון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/7/2017
כמה צריך להעלות במשקל בתקופת ההריון?

כיצד עליה מוגזמת במשקל יכולה לסכן את ההריון שלך? כמה מומלץ להעלות בשבוע בעת ההריון? האם בהריון מרובה הריון צריך לאכול יותר מאשר בהריון רגיל? ותשובות לשאלות חשובות נוספות בנושא

במהלך תקופת ההריון נשים מסוימות כמעט ולא עולות כלל במשקלן וחוזרות מהר למשקלן לאחר הלידה, בעוד נשים אחרות סובלות מעליה מוגברת וקיצונית במשקל, שאף עלולה לסכן את ההריון, את העובר ואותן. נשים אשר מעלות יותר מדי במשקל בזמן ההריון גם פעמים רבות מתקשות להיפרד מהקילוגרמים העודפים, שצברו בתקופת ההריון, אפילו שנים לאחר הלידה.
 

בעבר היה נהוג לחשוב כי בעת הריון צריך לאכול בשביל שניים, אבל מזה שנים רבות ידוע כי לא כך באמת המצב.
 

קצב העליה במשקל בהריון משתנה מאישה לאישה והמשקל הרצוי של כל אישה בסיום ההריון תלוי במידה רבה גם בנתוני הפתיחה ומשקלה בתחילת ההריון. נשים מסוימות מתחילות את ההריון בתת משקל או במשקל נמוך יחסית ונשים אחרות מתחילות את ההריון עם משקל עודף.
 

כיצד עליה מוגזמת במשקל יכולה לסכן את ההריון שלך?
 

מעבר לעובדה שאישה שמעלה הרבה מעבר לרצוי במשקלה בעת ההריון גם תתקשה יותר להשיל את הק"ג העודפים מעליה, הדבר כרוך גם בסכנות בריאותיות שונות בעת ההריון: כגון יתר לחץ דם, סכרת הריון ואפילו היווצרותה של רעלת הריון. הדבר גם מעלה את הסיכון לכך שהעובר שלך יהיה גדול מדי, דבר שלעתים מסבך את הלידה ודורש התערבות של מכשירים ואפילו ניתוח קיסרי.
 

לכן בטרם תביני כמה ק"ג עליך להעלות בעת ההריון, עליך לחשב את ה-BMI שלך טרם ההריון. פשוט להזין למחשבון משקל רגיל או מחשבון הריון את משקלך וגבוהך כפי שהיו בטרם ידעת שאת בהריון.
 

האם עליה נמוכה במשקל גם נחשבת למסוכנת?
 

בהחלט, נשים שלא עולות מספיק במשקל בעת ההריון חשופות גם הן לסכנות עבורן ועבור העובר, כגון: רמת סוכר נמוכה לאחר הלידה, בעיות מטאבוליות, עוברים קטנים מדי, לידה מוקדמת ועוד.
 

לאחר שתקבלי את הנתונים הטרום הריוניים שלך, תוכלי לדעת כמה ק"ג רצוי שתעלי במהלך תקופת ההריון, והרי הם לפניך:
 

נשים אשר על פי ה-BMI שלהן בתחילת ההריון הוא 18 ומטה, צריכות להעלות בעת ההריון בין 12-18 ק"ג.
 

נשים אשר החלו את ההריון עם BMI ממוצע (הנע בין 19-25) צריכות להעלות בעת ההריון כ-11-16 ק"ג.
 

נשים אשר החלו את ההריון עם עודף משקל ו-BMI הנע בין 25-30, לא אמורות להעלות יותר מ-11 ק"ג במהלך כל תקופת ההריון ואף רצוי שיעלו פחות מכך (כ-7-9 ק"ג). 
 

כמה מומלץ להעלות בשבוע בעת ההריון?
 

נשים רזות יעלו כחצי ק"ג בשבוע.
 

נשים בעלות משקל בינוני יעלו כ-400 גרם.
 

נשים בעלות משקל עודף צריכות להעלות כ-200-300 גרם בשבוע, רצוי שלא מעבר לכך.
 

האם הנתונים הללו כוללים גם את משקלו של העובר?
 

המשקל המומלץ לעליה במשקל בעת ההריון כולל בתוכו גם את משקלו של העובר (השוקל בממוצע כ-3.400 ק"ג) וגם את משקל השליה (השוקלת כ-650 גרם), גם לשדיים יש משקל עודף בעת ההריון (כ-400 גרם) ולכך תוסיפו גם כ-800 גרם מי שפיר. גם העלייה בנפח הדם והנוזל הבין תאי תורמים לעלייתך במשקל כ-3 ק"ג. 
 

משלק מי השפיר והשליה יעלמו כבר לאחר הלידה, בעוד צבירת הנוזלים ומשקלו של הרחם יחזרו למשקלם הנורמלי בעת תקופת משכב הלידה (כ-6 שבועות לאחר הלידה).
 

האם בהריון מרובה הריון צריך לאכול יותר מאשר בהריון רגיל?
 

ממש לא, בדיוק כשם שלא צריל לאכול בשביל אחד לא צריך לאכול בשביל שניים. כמובן שהגיוני שאישה עם תאומים תעלה כ-3-4 ק"ג יותר מאישה עם הריון של עובר אחד. אבל ההיסטוריה כבר הוכיחה כי ממש אין זה בהכרח וניתן לראות במסדרונות בתי היולדות נשים בהריון תאומים שעלו הרבה פחות במשקלן מאשר נשים הנושאות בבטנן עובר אחד.
 

למדריך המלא לתזונת האם בתקופת ההריון - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן