מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

האם כדאי לחתום על הסכם ממון?

מאת: רז-רוסו, משרד עורכי דין | פורסם: 18/8/2016
האם כדאי לחתום על הסכם ממון?

כאשר זוג מתחתן אף אחד לא רוצה לחשוב על פרידה אפשרית, אבל חשוב שתקחו בחשבון שחתימה על הסכם ממון הינה צעד חשוב ביותר שיכול להגן על כל הצדדים במידה ומשהו ישתבש בעתיד

הסכם ממון הוא הסכם בין בני זוג, המסדיר את ענייני הרכוש, הכספים ועניינים נוספים עליהם מחליטים בני הזוג, אשר עשויים להיות שנויים במחלוקת במידה ובני הזוג יחליטו להיפרד.
 
הדעה הרווחת בקרב הציבור היא כי הסכמי הממון נועדו לבעלי ממון ורכוש רב, אך לא רק. אמנם הסכם ממון הכרחי ביותר במקרים בהם לצד אחד רכוש ונכסים, בעוד מצבו הכלכלי של הצד השני שונה, אך גם במקרים בהם שני הצדדים חסרי ממון ולמי מההורים יש רכוש והוא מתכוון להעניק לבני הזוג כספים או ממון, חשוב מאוד להכין הסכם ממון עוד בטרם הנישואין ובטרם הענקת הכספים לבני הזוג, וזאת משום שקיימת פסיקה רבה הקובעת כי די בהוכחת עובדות מסוימות כדי שרכוש שהוענק לבני הזוג ע"י הוריהם, עשוי להיות שייך לשני בני הזוג גם יחד. 
 
אחד היתרונות הבולטים של הסכם הממון בא לידי ביטוי בכך שזוגות אשר הסדירו את חלוקת הרכוש ביניהם עוד בטרם נישאו או זמן קצר לאחר מכן, יכולים במקרה של פירוד לבצע את חלוקת הרכוש, לרוב, ללא צורך בהגשת תביעות רכוש לבית המשפט, וזאת משום שהחוק מאפשר לקבוע סידור אחר. 
 
חרף העובדה כי הסכם הממון מסדיר את ענייני בני זוג עת פרידתם, ישנה חשיבות רבה בכריתתו דווקא בשלבים הראשונים של חיי הזוגיות, וזאת מן הטעם הפשוט כי בשלב זה נמצאים בני הזוג בשיא אהבתם ופריחתם וככאלו עורכים את ההסכם תוך התחשבות והבנה זה בזו ולא כאשר כל אחד מבני הזוג עסוק בדאגה לאינטרסים שלו.
 
אין ספק בכך שחתימה על הסכם ממון, הינה צעד חשוב ביותר, אשר עשוי לקבוע את דרך חלוקת הרכוש של בני זוג במקרה של פקיעת הנישואין, בהסדר השונה מברירת המחדל של חוק יחסי ממון. משכך, ישנה חשיבות רבה לעריכתו במשרד עורכי דין המתמחה בתחום זה כדי לבחון הצורך בעריכת הסכם ממון ובמידה וישנו – לעורכו באופן מקצועי וכדין.
 
המאמר נכתב ע"י עורכות הדין הדס ויינפלד רוסו וקרן רז ממשרד רז-רוסו עורכי דין מכפר סבא. להתייעצות ניתן ליצור קשר בכתובת המייל: keren@raz-russo.co.il

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן