מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

גם אצל יועצות הנקה: קשיים בהנקה, פצעים וכאבים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 1/9/2016
גם אצל יועצות הנקה: קשיים בהנקה, פצעים וכאבים

הנקה היא תהליך הדורש הרבה השקעה מצד האם והתינוק ונשים רבות נתקלות בקשיים. מסתבר שגם יועצות הנקה מנוסות מוצאות את עצמן לעתים חסרות אונים כאשר הן מנסות להניק

מאת הילה חכים - אחות ויועצת הנקה מוסמכת 
 
לפני כשלושה חודשים ילדתי את ביתי השלישית, אבישג, אחות לשני בת ה4.5 ונועה בת השנתיים וחצי. כאחות מוסמכת ויועצת הנקה העובדת במחלקת יולדות מזה כשבע שנים, אני מטפלת בנשים רבות במהלך היומיום, ורואה לפני קשיים ואתגרים לא מעטים, אבל לא חשבתי שעבורי, ההנקה עצמה תהיה אחד מהם...
 
מאז ומתמיד טענתי כי הנקה היא דבר שדורש השקעה ולמידה, בדומה לכל עבודה אחרת. גם אם נדמה שמדובר בעבודה מתישה, ללא שעות מוגדרות ולפעמים עם קשיים וכאבים, מדובר ללא ספק בעבודה הכי משתלמת שיכולה להיות בעבור הילדים שלנו.
 
בעיניי, הנקה היא המתנה הכי טובה שהאם יכולה להעניק לתינוקה, ולכן חשוב וכדאי להיעזר בייעוץ חיצוני, אימון ויד מכוונת כדי להפוך את ההנקה לחוויה כיפית ומעצימה, גם כשזה נראה לגמרי בלתי אפשרי. לאורך כל חודשי ההיריון השלישי שלי המשכתי לייעץ ולסייע לנשים רבות בתהליך ההנקה, כאשר נתקלתי במגוון בעיות וקשיים שעיקרן מתרחשות בתחילת ההנקה, החל מתפיסה לא נכונה של התינוק את השד וקושי במציאת תנוחה נוחה ויעילה להנקה, סדקים , פצעים כואבים, גודש עקב הנקה לא אפקטיבית ועוד.
 
אני מודה, המפגש היום יומי עם אותם קשיים לא גרם לי ולו לרגע אחד לחשוב שיגיע הרגע ואתקל בהם בעצמי. שתי הלידות הראשונות שלי סיפקו לי חוויית הנקה חיובית ומהנה במיוחד, אך הלידה האחרונה הפתיעה אותי בגדול. לא חלפו 24 שעות מהלידה ואבישג החלה טיפול בפוטותרפיה עקב צהבת שפיתחה, הפכה לישנונית יותר וחלשה יותר, סירבה לפתוח פה גדול כדי לינוק כראוי, מה שיצר במהרה פצעים רציניים סביב הפטמות שלי. הקטנטונת המשיכה להתעקש והפצעים הלכו והחמירו ואף החלו לדמם. 

איך תגבירי את כמות החלב? לטיפים לחצי כאן

 
זה המקום להגיד שאין ממה להיבהל. אפשר להמשיך להניק גם כאשר יש פצעים כואבים ומדממים הדבר לא מהווה שום סכנה לתינוק אך בהחלט הופך את חווית ההנקה לפחות נעימה. לכן המשכתי להניק, סובלת מכאבים עזים ומפטמות מדממות  והבנתי, שמלבד שיפור והקפדה על טכניקה נכונה של הנקה, אני חייבת לשלב תכשיר רפואי. החלטתי לנסות ולהשתמש ברפידות הטיפוליות "נרסיקר", שעד כה הכרתי את יעילותן רק דרך עבודתי כיועצת הנקה ולא התנסתי בהן באופן אישי.  התוצאות היו נעימות ומפתיעות אפילו עבורי. 
 
תחושת הכאב החלה להשתפר מהנקה להנקה והפצעים החלו להגליד. כבר אחרי ארבעה ימים של שימוש ברפידות הטיפוליות, לא היה זכר לפצעים, הצלחתי להניק כרגיל, הקטנטונת התחזקה וההנקה חזרה להיות נעימה כמו שדמיינתי אותה. 
 
אין ספק כי נשים הסובלות מפצעי הנקה וסדקים בפטמות יכולות, ואף צריכות, להיעזר ברפידות הנקה טיפוליות ולו רק בכדי לקצר את זמן הסבל ולאפשר החלמה מהירה ויעילה. אך אין הדבר מתחיל ונגמר ברפידות או במוצרים אחרים. חשוב להדגיש כי קשיים בהנקה כגון תפיסה לא נכונה, תנוחה לא נוחה , בעיות של מבנה הפטמות או בעיות בפה ובלשון של התינוק אלו חלק מהגורמים לפציעת הפטמות ודורשים טיפול וייעוץ של גורם מקצועי מוסמך.  
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן