מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > התפתחות פעוטות

מה עדיף: צעצועים פשוטים או משוכללים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/11/2018
מה עדיף: צעצועים פשוטים או משוכללים?

נדמה שככל שחולפות הנשים צעצועי הילדים הופכים למתוחכמים ומיוחדים יותר, אבל האם הם באמת תורמים גם יותר להתפתחות הילדים שלנו?

לא צריך להיות חכם גדול בכדי להבין שהצעצועים של היום הם לא הצעצועים של פעם, אלו שאנחנו והורינו גדלנו עליהם. כיום ניתן למצוא בחנויות הצעצועים משחקים מיוחדים, מפתיעים, חדשניים וחכמים. אבל האם ככל שהצעצוע חדשני יותר כך שהוא תורם יותר להתפתחותו של הילד?
 

מסתבר שלא. מחקר שבוצע באוניברסיטת מלבורן באוסטרליה, התפרסם בשנת 2014 בכתב העת לרפואה צבורית BMC והוא הציג תוצאות מעניינות.
 

במהלך המחקר נבדקו 120 ילדים, בגילאי 5-12, מבית ספר יסודי בעיר. כל הילדים קבלו משחקים פשוטים כגון: דלי וכפות, מזרנים, צינורות ספוג, משחקי קופסה ועוד. מנגד, בבית ספר אחר, קבלו 150 ילדים משחקים מתחוכמים ומשוכללים.
 

החוקרים גילו כי הילדים ששחקו במשחקים הפשוטים היו פעילים ביותר מ-50 אחוז, היו אנרגטיים יותר, ישבו פחות במקומם וגם שחקו יותר עם חבריהם. 
 

לדברי החוקרים עולה המחקר כי ככל שהצעצועים משוכללים יותר, כך יש להם נטייה "לחנוק את הדמיון והיצירתיות". לדבריה הצעצועים החדשים של היום פותצו על ידי מבוגרים ובעת הפיתוח לא תמיד לוקחין בחשבון תכונות מסוימות שיש לילדים שמבוגרים לא חולקים אותן. להשמנת יתר בקרב ילדים כיום יש ככל הנראה גם קשר לאותם משחקים משוכללים, אשר גורמים לילדים באופן טבעי להיות הרבה פחות פעילים.
 

לדברי החוקרים יש להרחיק ילדים מאותו עולם צעצועים מתוחכם ולקרב אותם על הצעצועים הבסיסיים והפשוטים ואפילו לבחור באופציה הכי טבעית וקלה - פשוט להוציא אותם מהבית ולקחת אותם לגן השעשועים, שם הם גם נהנים ממשחק וגם מבצעים פעילות גופנית תוך שהם מטפסים, מתגלשים ועוד.
 

בנוסף הצעצועים הפשוטים גם מאתגרים את הדמיון ומעודדים משחק משותף, זאת לדוגמה בניגוד למשחקי מחשב אשר מעודדים משחק עצמאי (ללא שיתוף חברים) ורביצה במקום מבלי לזוז.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן