מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פנאי והפעלות > חגים ומועדים עם ילדים

כיצד תסבירו לילדים מהו יום הזיכרון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 11/5/2019
כיצד תסבירו לילדים מהו יום הזיכרון?

יום הזיכרון הוא יום עצוב וחשוב, שבמקום להתעלם מקיומו , במטרה לחסוך מהילדים את הכאב - עדיף שתלמדו אותם כמה דברים על משמעותו מבלי הכניס אותם לחרדות ויותר מדי לפרט

המוות מכה בכל אחד ואחת מאתנו ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. נדמה שאין איש במדינה שלא איבד קרוב משפחה, חבר, שכן, מכר, אשר הקריב את חייו למען המדינה. גם ילדים קטנים וגדולים לא מפספסים את תחושת העצב העמוקה שאופפת את המדינה שלנו ביום הזיכרון, אבל בניגוד אלינו הם גם מבולבלים בשל הסברים שונים שהם מקבלים מהגננת, ההורים, מצפייה בטלוויזיה, מניסיון של הורים לא לערב אותם בכדי לבגן עליהם ועוד.
 

כפי שכבר עסקנו בכך באתר בכתבות קודמות, אנו חוזרים ומדגישים שוב, שבכך שלא תדברו עם הילד, תספרו לו, תסבירו לו ותשתפו אותו - אתם לא מגנים עליו ולא חוסכים ממנו דבר. ילדי מדינת ישראל גדלים במדינה בה, למרבה הצער, חיילים רבים מקפחים את חייהם בכדי להגן על המדינה ובאופן כללי המוות הוא דבר המלווה את חייו של כל אדם באשר הוא, כל אחד ואחת מאתנו ייאלץ להתמודד עם מותו של אדם קרוב בשלב כזה או אחר ולכן חשוב מאוד לא לשקר לילדים, לא להתעלם, לספק להם תשובות לשאלות, להעביר מסרים ברורים, להיות רגישים לפחדים ולסייע להם להתמודד עם הימים הקשים יותר כשם שאנו שם עבורם גם ברגעים שמחים.
 

איך מסבירים לילד את יום הזיכרון לחללי צה"ל?
 

הסבר קצר ומובן: יום הזיכרון הוא יום חשוב ועצוב, בו כל מי שחי במדינת ישראל זוכר את החיילים שנהרגו כדי לשמור ולהגן עלינו ועל המדינה.
 

בנוסף הקפידו על מספר כללים ברורים נוספים, שיעזרו לילד להבין את הדברים:
 

- אל תשקרו ותספרו לילד סיפורים שאתם עצמכם לא מאמינים בהם וגם כמובן שלא מומלץ להמציא סיפורים דמיוניים.
 

- בשעה שאתם מסבירים לילד את הדברים השתדלו מאוד שלא להלחיץ אותו ולהכניס אותו לחרדות, אין צורך לפרט בפני ילד קטן סיטואציות ומצבים מלחיצים ומצמררים, כאלה שגורמים גם למבוגרים להחסיר פעימה. כן חשוב להדגיש את משמעותו של היום, בו אנו זוכרים את אלו שהגנו ושמרו עלינו, מכבדים אותם, זוכרים שבזכותם אנחנו כאן. הדגישו את ההנצחה ועסקו פחות במוות.
 

- אל תאפשרו לילד לשבת שעות מול הטלוויזיה לבדו, חשוב לשבת עמו, למצוא תוכנית אחת או שתיים המתאימות לגילו ומדברות בשפתו (מבחינת רמת ההסברים והתכנים המוצגים), לוו את הצפייה של הילד בתוכנית, וודאו כי הוא מבין את הדברים, ענו על שאלותיו והיו שם עבורו.
 

- אם אתם לא יודעים את התשובה לשאלה שהילד שואל אתכם - זה בסדר גמור לומר שאתם לא יודעים או לא בטוחים, אתם הורים, לא סופרמן, אתם לא אמורים לדעת הכל.
 

- היו קשובים למה שהילד שואל אתכם וספקו לו תשובות ממוקדות בהתאם, מבלי לבלבל אותו עם יותר מדי פרטים או סיפורים שלא רלוונטיים לשאלתו.
 

- אל תדברו יותר מדי על מלחמות, הסבירו לו בקצרה כי יש אנשים שרוצים את המדינה שלנו ולכן יש לנו צבא חזק וגדול, אחד הטובים בעולם, ששומר עלינו ועל המדינה כדי שלא ייקחו לנו אותה ולא יפגעו בנו.
 

פעמים רבות, קיימת סתירה בין מה שהגננת מסבירה לילדים בגן לבין מה שההורים אומרים ומסבירים להם בבית. כדאי מאוד, בטרם משוחחים עם הילדים על יום השואה, להבין מה הגננת למדה או מתכוונת ללמד אותם בגן, כדי שלא תהיה סתירה בין הדברים והדברים יהיו עקביים.
 

גם אני אמות בצבא? כל החיילים מתים?
 

הסבירו לילד שכל בן 18 במדינת ישראל מתגייס לצבא, אבל לא כולם נלחמים, בצבא יש תקפידים רבים, לא כולם מסוכנים, אבל כולם תורמים למדינה בדרך כזו אחרת. חלק מבשלים לחיילים, חלק מבדרים אותם, חלק מאמנים אותם ועוד.
 

חשוב להדגיש שרוב החיילים ממש לא נהרגים וכדאי אפילו להראות לילד חייילים שהוא מכיר (שכנים ובני משפחה) או אפילו סתם להסב את תשומת לבו לחיילים שעומדים בטרמפיאדות או שאתם נתקלים בהם בכל מקום אחר. שיראה שהם חיים, נושמים וממש לא מתים.
 

מהי צפירה?
 

הצפירה עלולה להתפס אצל ילדים רבים כרגע טראומטי במיוחד וחלקם אף עלולים לחשוב כי מדובר באזעקת אמת. לכן חשוב להכין את הילדים לדקות בהן תשמע הצפירה, להסביר להם שאנשים עומדים בצפירה בכדי לכבד חיילים אמיצים שהקריבו את חייהם ובזכותם אנו חיים כאן היום.
 

מה חשוב להסביר על המעבר בין ביום הזיכרון ליום העצמאות?
 

ללא ספק מדובר במעבר חד במיוחד, בשעות הבוקר אנו בוכים, כואבים ועצובים ובשעות הערב שמחים וצוהלים. חשוב להסביר לילדים שלא מבינים את הדברים, כי לא מדובר בחוסר רגישות, אלא בשני אירועים, המתמזגים וקשורים זה בזה ושגם כאשר אנו חוגגים ושמחים אנו עדיין זוכרים את החיילים שנתנו לנו סיבה לשמוח.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן