מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פוריות > מידע כללי בנושא פוריות

על הקשר שבין פוריות לתזונה נכונה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 11/6/2014
על הקשר שבין פוריות לתזונה נכונה

תזונה נכונה מסייעת בסיכויי הכניסה להריון, ביכולת להחזיק את ההיריון ובמניעת הפלות חוזרות. על פי עקרונות התזונה הסינית יש לכל מזון את האנרגיה הייחודית שלו

באדיבות שרון אלישע וקורן אליהו LIC.A&HBS מקליניקת מעגלים, מומחים ברפואה סינית לפוריות האישה, פוריות הגבר והפלות חוזרות
 
בשנים האחרונות התקיימו ופורסמו מחקרים רבים ולהם הוכחות מדעיות המחזקות את הקשר בין תזונה לפוריות הגבר והאישה. תזונה נכונה מסייעת בסיכויי הכניסה להריון, ביכולת להחזיק את ההיריון ובמניעת הפלות חוזרות. הגוף כולו בנוי ממכלול של תאים התלויים באספקה סדירה ותקינה של מזון בכדי להתפתח. המזון מספק למערכות הגוף השונות אנרגיה חומרי בניה וגורמים מווסתים ומפעילים כל אלו ישפיעו על תפקוד מערכות הגוף ובהמשך על איכות הזרע, הביצית והתפתחותו התקינה של העובר.
 
הרגלי תזונה נכונים: "לאכל בבוקר כמו מלך, בצהריים כמו בן מלך ובערב כמו אביון" (הרמב"ם) עיקרון פשוט זה מסתמך על העובדה שמערכת העיכול עובדת בתזמון עם מחזור היום והלילה. ביום, בוקר וצהריים מערכת העיכול בשיאה לכן רצוי לאכל הרבה בבוקר והרבה בצהריים אוכל שהוא עשיר וכבד כגון: בשר, דגים, עוף, פחמימות, ביצים וכדומה - משום שלגוף יש את היכולת לעכל את המזון הנ"ל ולא להפכו לשומן.
 
כולנו כבר מתורגלים ויודעים כמה חשוב להקפיד על לעיסה ממושכת של המזון. מזון לא לעוס מכביד על העיכול ומתיש את אנרגיית העיכול. לאכול ארוחות קטנות, לעיתים קרובות יותר. ארוחות גדולות ועשירות עם סוגי מזון רבים מכבידות על הקיבה ומאריכות את משך העיכול. 
 
התזונה הסינית מהווה מרכיב חשוב נוסף בטיפול בבעיות הפוריות השונות ננסה להסביר בקצרה את עיקרון עבודתה של התזונה הסינית המתקשר בסופו של דבר לאבחנה הפרטנית המבוצעת לכל מטופל. ברפואה הסינית איכותו של המזון נקבעת על פי צבעו, הטמפרטורה שלו והאיברים אליהם הוא נכנס לדוגמא רוב המזונות השחורים כגון שעועית שחורה, עדשים שחורים יחזקו את הכליות אשר על פי הרפואה הסינית אחראיות על מערכות הפריון בגברים ונשים.
 
על פי עקרונות התזונה הסינית יש לכל מזון את האנרגיה הייחודית שלו אשר יכולה להיות חמה, חמימה, ניטרלית, קרירה או קרה לדוגמה:
 
אבטיח – אבטיח נחשב למזון קר ומלא בנוזלים המשמש ברפואה הסינית לסילוק מצבי חום כגון דימום כבד יובש וגינאלי שריפה בפי הטבעת ועוד.
 
אורז ובטטות – מזונות הנחשבים לניטרליים בטמפ' והכוונה שאינם משפיעים על טמפ' הגוף.
 
פלפל חריף ובשר אדום – נחשבים למזונות מחממים שניתנים למטופלים הסובלים מקור.
 
אנרגיית המזון נקבעת על פי השפעתו המקררת או המחממת על הגוף ולא על פי הטמפרטורה בה המזון מוגש ונאכל,  במצבים מסוימים בהם נאבחן שישנו חום באשכים  לדוגמא בבעיית זרע הנקראת וריקוצלה אשר גורמת להתחממות האשכים ובכך פוגעת משמעותית באיכות הזרע ובספירת הזרע נבחר להוריד את המזונות המחממים כגון: קפאין, בשר אדום, הל, שום, ג'ינג'ר, פלפל חריף ועוד וניתן מזונות מקררים כגון אבטיח, סויה, מלון, סלרי, אבוקדו, שעועית מש ועוד. 
 
במצבים בהם נאבחן מצב הנקרא קור ברחם כלומר הקור חדר לרחם ומנע את הזרימה התקינה של הדם ברחם , לרוב יתבטא במחזורים עם דימום מועט , כאבי ווסת חזקים ומכווצים , קרישי דם קטנים התופעות יוקלו בחימום. 
 
במצב כגון זה נוריד מהתפריט מזונות מקררים ונבחר לתת מזונות מחממים כגון: בשר אדום, קינמון, הל, כבד עוף, ליצ'י, תבלינים כגון רוזמרין, פלפל שחור, ג'ינג'ר , כוסברה, כורכום ועוד.
 
 
לסיכום
התזונה מהווה מרכיב חשוב מאוד בטיפול בבעיות הפוריות השונות בקרב נשים וגברים וחשובה לקליטה, תמיכה והחזקה של ההיריון ולמניעת הפלות חוזרות. המלצות התזונה המובאות כאן הינן כלליות והתאמה של תזונה מותאמת תתבצע על ידי אנשי מקצוע הן מתחום הרפואה הקונבנציונאלית והן מתחום הרפואה הסינית .
 
 
המידע באדיבות שרון אלישע וקורן אליהו LIC.A&HBS מקליניקת מעגלים, מומחים ברפואה סינית לפוריות האישה,פוריות הגבר והפלות חוזרות. מטפלים  בשיטת S&B (רפואה סינית עתיקה) בוגרי מכללת מדיסין במגמת דיקור וצמחי מרפא. מטפלים ביחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במרכז הרפואי הלל יפה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן