מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

המדריך להורה המתחיל: איך מקלחים תינוק?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/8/2019
המדריך להורה המתחיל: איך מקלחים תינוק?

(צילום: שמפו ג´ונסון בייבי, צילום: אפרת אשל)

לפניכם טיפים שיסייעו לכם לקלח את התינוק בימים הראשונים לאחר הלידה בפרט ובשנה הראשונה בכלל וגם הנחיות לשמירה על בטיחות התינוק בעת שהותו באמבט

הורים טריים רבים, חוששים מאוד בתקופה הראשונה לחייו של התינוק, משעת האמבטיה היומית של התינוק. הם לא בטוחים כיצד עליהם לטפל בטבור, כיצד לשטוף ולנקות את התינוק מבלי לפגוע בו חלילה או לגרום לו לתחושת חוסר נוחות.

 
לפניכם הנחיות לביצוע המקלחות הראשונות של התינוק וגם הנחיות בטיחות שחשוב לשמור עליהן לאורך כל הדרך בכדי להגן עליו:
 
הנחיות לימים הראשונים לאחר הלידה
 
בשבוע הראשון או קצת יותר מזה, עד שחבל הטבור נופל והאזור מחלים, מומלץ לרחוץ תינוקות במים פושרים עם מטלית רחצה לחה. רחצו את פניו ואת ידיו של התינוק לעתים קרובות, ונקו אותו היטב אחרי כל החלפת חיתול.
 
שלב האמבטיה
 
לאחר שחבל התבור התייבש ונפל והאזור החלים, אפשר להתחיל לשטוף את התינוק באמבטיה. כשהתינוק עדיין קטנטן, הכי הגיוני להשתמש בכיור או באמבט פלסטיק קטן לתינוקות במקום באמבטיה הרגילה. אמנם ישנם הורים שרוחצים את התינוק כל יום כי הם נהנים מכך, אולם עד שהוא מתחיל לזחול ולהתלכלך אין צורך לרחוץ את התינוק יותר מפעם או פעמיים בשבוע. הרחצה הראשונית של התינוק הקטנטן עלולה להיות קצת מפחידה. הטיפול בפצפון בועט, רטוב וחלקלק מסבון דורש תרגול ובטחון, אז הירגעו, והחזיקו אותו היטב. יש תינוקות שמאוד נהנים מהמים החמימים. אם גם התינוק שלכם ביניהם, תנו לו ליהנות. אחרים יבכו לאורך כל הרחצה – פשוט הכניסו אותם למים והוציאו אותם מהר, ודאגו לשמור על חדר אמבט חמים, כי זה יכול לעזור.
 
הנחיות בטיחות במקלחת
 
לעולם אל תשאירו את התינוק ללא השגחה, גם לא לדקה. אם הטלפון מצלצל, או שמישהו מצלצל בדלת ואתם מרגישים חובה לענות, כסו את התינוק במגבת וקחו אותו אתכם.
 
לעולם אל תכניסו את התינוק לאמבט כשהמים זורמים (טמפרטורת המים ועומקם עלולים להשתנות).
 
דאגו שמי האמבט יהיו חמימים ונעימים (32-37 מעלות צלסיוס), ניתן לחוש את חום המים על ידי הכנסת מרפק או בעזרת מד טמפרטורה מותאם למים, תינוקות וילדים קטנים בדרך כלל יעדיפו מים פחות חמים ממבוגרים.
 
לעולם אל תשאירו את התינוק ללא השגחה (כן, זה מספיק חשוב כדי לציין את זה פעמיים.). תינוק יכול לטבוע בתוך מים בגובה של פחות מ-3 סנטימטרים – ובפחות משישים שניות!
 
 
איך רוחצים את התינוק?
 
1. איספו את כל האביזרים הנחוצים לאמבט, ופרסו מגבת, חיתול ובגדים נקיים.
 
2. מלאו את האמבט ב-5-8 סמ' של מים פושרים, אבל לא חמים (כ-32-37 מעלות צלסיוס).
 
3. הביאו את התינוק לאזור האמבט והפשיטו אותו לגמרי. (עצה: אם התינוק בוכה כל פעם שרוחצים אותו, השאירו לו את החיתול בהתחלה. כך תהיה לו תחושת בטחון רבה יותר במים).
 
4. החליקו את התינוק לאמבט בהדרגה, כאשר הרגליים נכנסות למים קודם. תמכו בצוואר ובראש התינוק ביד אחת. שפכו עליו מי אמבט לאורך כל הרחצה, כדי שלא יהיה לו קר מדי.
 
5. השתמשו במעט סבון עדין (סבון רב מדי ייבש את עור התינוק) ורחצו את התינוק ביד או באמצעות מטלית רחצה מלמעלה למטה, מקדימה לאחור. רחצו את ראשו במטלית רטובה עם סבון. השתמשו בכדורי צמר גפן לחים (ללא סבון) כדי לנקות את עיניו ופניו. אם הצטברו לו ריריות יבשות בפינות הנחיריים או העיניים, טפחו עליהן בעדינות כדי לרככן לפני שתנגבו אותן. לגבי אברי המין של התינוק, מספיקה להם רחצה יומיומית רגילה.
 
6. רחצו את התינוק ביסודיות עם מים רבים ונגבו אותו עם מגבת נקיה. לאחר מכן הוציאו אותו מהאמבט כאשר אתם תומכים בצווארו ובראשו ביד אחת, ובחלקו התחתון בשניה, כאשר האצבעות שלכם חובקות את אחת הירכיים שלו (תינוקות רטובים הם חלקלקים). 
 
7. עטפו את התינוק במגבת קפוצ'ון ונגבו אותו בעדינות. (אם עורו עדיין מתקלף לאחר הלידה, ניתן למרוח קרם לחות עדין לתינוקות לאחר המקלחת, אבל זהו עור יבש שבמילא יתקלף מעצמו). חתלו אותו, הלבישו אותו, ונשקו את ראשו המדיף ניחוחות נעימים.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן