מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

כיצד מטפלים בטבור התינוק לאחר הלידה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/5/2019
כיצד מטפלים בטבור התינוק לאחר הלידה?

גדם הטבור דורש טיפול מיוחד בחודש הראשון לאחר הלידה. בכתבה זו תמצאו הנחיות לטיפול נכון שיביא להתייבשותו ונפילתו באופן טבעי, תוך כדי שמירה על בריאות התינוק

תינוק שרק נולד, מגיע הביתה עם שארית חבל הטבור צמודה לטבורו. הורים רבים נבהלים מכך, חוששים לגעת באזור זה ולא ממש יודעים כיצד לטפל בו עד להחלמה מלאה.
 

למרות החששות, עליכם לזכור שעליכם לטפל בטבור ולייבש את בסיס חבל הטבור - על מנת שיוכל להתנתק מטבורו של התינוק.
 

המלצות לטיפול בטבור:

    
1. כיום ממליצים להשתמש בחומר בשם אלכוקסידין, זהו אלכוהול עם חומר מחטא. צריך למרוח אותו בבסיס הטבור לפחות 3 פעמים ביום. יש להרים את החלק היבש של חבל הטבור, ולמרוח את החומר ע"י קיסם עם צמר גפן בתוך הטבור, בחלק הרטוב. הפעולה לא מכאיבה לתינוק, ואין צורך לפחד מלעשות זאת. ההפרשה מן הטבור היא לבנבנה לפעמים עם דם, וזה נורמלי. ככל שתמשיכו למרוח את החומר, בסיס הטבור יתייבש, וחבל הטבור יתנתק וינשור.

 

2. כאשר אתם מלבישים את התינוק, שימוש לב שהחיתול לא משפשף את גדם הטבור. עשו זאת באמצעות קיפול בגדי התינוק מתחת לגדם, למניעת מגע.
 

3. במקלחת - הקפידו לרחוץ את התינוק במהירות, באמצעות ספוג לתינוקות או מטלית רטובה והשתדלו שלא להכניס את גדם הטבור תחת זרם המים.


4. לפעמים גם לאחר נפילת חבל הטבור, תמשכנה הפרשות לבנות/צהבהבות או דמיות. המשיכו עם חומר החיטוי לעוד מספר ימים עד שההפרשות תפסקנה. לפעמים לוקח מספר שבועות עד שחבל הטבור מתנתק. חכו בסבלנות, המשיכו בטיפול, ובסוף זה ירד. במקרים אלו כדאי בכל מקרה שגם רופא    הילדים יעקוב אחר הטבור. 
 

5. דימום - זהו חלק טבעי מתהליך החלמת הטבור, נסו ללחוץ על הדימום בעדינות בכדי לעצור אותו, אבל במידה והוא לא פסוק כעבור מספר דקות - התקשרו לרופא.
 

6. אדמומיות - בהחלט יכולה להיווצר באזור. מומלץ להגדיר את האזור האדום באמצעות עפרון לדוגמה או סימון כלשהו אחר שלא מזיק לתינוק כמובן, בכדי שתוכלו לעקוב אחר האודם ולוודא שהוא לא מתרחב ומתפשט לאזורים נוספים. במידה והאדמומיות מתפשטת - פנו לרופא.
 

7. השחרה - גדם הטבור צפוי להשחיר בטרם יינשור מהגוף, זהו שלב טבעי בתהליך.
    
8. שימו לב שאין הפרשה עם ריח מהטבור או אודם חריג סביב הטבור, היכולים להעיד על התפתחות דלקת. במקרים אלו יש צורך בטיפול מיוחד על פי הנחיות רופא.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן