מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

הריון כימי - מהו?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2018
הריון כימי - מהו?

הריון כימי - מהו? הריון כימי היא תופעה נפוצה, המתרחשת אצל כ-15% מהנשים, בה לא נצפה בשבועות הריון ראשונים שק הריון או עובר - והורמון הריון יורד במקום לעלות. בכתבה זו תמצאי מידע מפורט בנושא הריון כימי.

הריון כימי הוא לא מצב נדיר והוא מתרחש אצל כ-15% מהנשים בגיל הפוריות.
 
כאשר הריון מאובחן בבדיקת דם להריון, אך בסופו של דבר לא נצפה שק הריון בתוך הרחם, הוא מאובחן כהריון כימי (או הפלה כימית). זהו מצב שכיח מאוד, המתרחש אצל נשים רבות אשר לעתים כלל לא מודעות לכך.
 
כך קורה שלעתים נשים מבצעות בדיקת הריון ביתית או בדיקת דם, אשר יוצאת חיוביות, אבל בפועל בעצם לא התקיימה השרשה, אלא רק הפרייה של הביצית - ובטרם תספיק האישה לעכל את הבשורה שהיא בהריון - למרבה הצער הורמון ההריון כבר יתחיל לרדת וההריון יסתיים.
 
לרוב בשבוע 5-6 כבר ניתן לזהות שק הריון ברחם, באמצעות מטמר המוחדר לנרתיק. בהריון תקין בשבועות אלו רמות הורמון ההריון (הבטא - HCG) בדם הינן מעל 1000-1200 יח'/מ"ל. בהריון כימי לרוב בשבועות אלו ההורמון כבר יהיה נמוך ולעתים כבר לא יהיה קיים בכלל. לכן בהריון זה לא נצפים שק הריון או עובר.
 
בהריון כימי לעתים קיימת בימים הראשונים, בבדיקות הדם, הכפלה טובה של הורומון הבטא, אבל לאחר מכן תגיע עצירה של ההכפלה וירידה - עד להתאפסות מוחלטת של הבטא.
 
נשים רבות עוברות הריון כימי וכלל לא מודעות לכך, מכיוון שהבטא יורדת עוד לפני האיחור במחזור.
 
מדוע מתרחש הריון כימי?
 
הריון כימי נגרם בשל הפרעה בתהתפתחות העובר בשלב מוקדם או בשל שינויים פיזיולוגים שמונעים את התפתחותו התקינה של ההריון. לדוגמה: מומים כרומוזומליים אצל העובר, מחסור בפרוגסטרון אצל האם (רירית רחם נמוכה המקשה על הביצית להיקלט), ועוד.

אל לך לחוש אשמה, הריון כימי לא נגרם בשל פעולה מסוימת בה נקטת בתחילת ההריון, הדבר לא בשליטתך.
 
גורמים אשר עלולים להעלות את הסיכוי להתרחשות הריון כימי:
 
קרישיות יתר
אישה אשר גילה יחסית מבוגר
אישה שחוותה יותר משתי הפלות בעבר
נשים הסובלות מעודף משקל
מחלות אימונולוגיות
 
כיצד מסתיים הריון כימי?
 
במרבית המקרים ההפלה הכימית מאובחנת בשלב מוקדם מאד בהריון, כאשר רמות הורמון ההריון בדם מפסיקות לעלות באופן תקין (מצפים שיכפילו את ערכן כל יומיים). הריון המלווה בדמם לדני וללא שק הריון ברחם יכול גם להורות על הריון חוץ רחמי, ועל כן חייבים תמיד להמשיך לעקוב אחר רמות הורמון הבטא ולוודא שהן יורדות עד לערך המוגדר כ"שלילי".
 
כיצד עוקבים אחר הריון כימי?
 
במידה וגילית שאת בהריון וקיים חשד סביר כי מדובר בהריון כימי, רופא הנשים שלך יבקש ממך לבצע בכל מספר ימים בדיקת דם שמטרתה לבדוק שהורמון ההריון אכן יורד, את להתאפסות מוחלטת. כאשר בדיקת הדם כבר לא תזהה את הורמון הבטא - הסתיים ההריון.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן