מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

הריון מחוץ לרחם, הריון חוץ רחמי: זיהוי, טיפול וסכנות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/5/2019
הריון מחוץ לרחם, הריון חוץ רחמי: זיהוי, טיפול וסכנות

הריון מחוץ לרחם, הריון חוץ רחמי- היכן מתרחש הריון מחוץ לרחם? כיצד מזהים אותו? מי הן הנשים הנמצאות בקבוצת הסיכון? מה הן הסכנות הכרוכות בו? ותשובות לשאלות נוספות בנושא

הריון מחוץ לרחם מתרחש אצל כ-2% מכלל הנשים. זהו מצב בו הביצית המופרית משתרשת ואף ממשיכה להתפתח, מחוץ לרחם ולא בתוך הרחם, דבר המעמיד את חיי האישה ואת בריאותה בסכנה.
 

מקרי הריון מחוץ לרחם נמצאים בעלייה מתמדת ככל שחולפות השנים, בשל עלייה בגורמי הסיכון לתופעה וגם בשל עלייה במקרי טיפולי הפוריות. 
 

היכן מתרחש הריון מחוץ לרחם?
 

הריון מחוץ לרחם עלול להתרחש בשחלות, בצוואר הרחם או בחלל הבטן - וברוב המקרים של הריון מחוץ לרחם, הוא מתרחש בחלק האמפולרי של החצוצרה (החלק הרחב שלה).
 

מי הן הנשים הנמצאות בסיכון?
 

הגורם העיקרי להריון מסוג זה קשור לנזק מסוים לחצוצרה (אשר נגרם מזיהומים באגן, דלקות באגן ועוד) אשר גורם לעובר להשתרש בה ולא ברחם. 
 

גורמי סיכון נוספים הם: טיפולי פריון, עישון, קיום יחסי מין מגיל צעיר, ניתוחים באגן, חסימת חצוצרות, ניתוחים בטניים (אפנדיציטיס), הריון בגיל מבוגר ועוד.
 

כיצד מזהים הריון מחוץ לרחם?
 

שלבי ההריון הראשונים עלולים להראות ככל הריון רגיל - הורמון הבטא יעלה באופן תקין והאישה אפילו לא תחוש בדבר חריג. 
 

יחד עם זאת, בשלב מוקדם יחסית האישה עלולה לסבול מתסמינים שונים כגון: כאבי בטן (מפושטים או חד צדדיים), דימום וגינלי, בחילות, תחושת עילפון, סחרחורות, לחץ בפי הטבעת, כאבי כתפיים, עליית דופק ועוד.
 

בהריון מחוץ לרחם, גם אם החל לכאורה כהריון רגיל ותקין, בשלב מסוים לרוב מזהים עלייה לא מספקת של הורמון הבטא ובבדיקות דם כלליות ייתכן ויופיעו סימנים לדימום (הומוגלובין והמטוכריט נמוכים).
 

הבדיקה החד משמעית ביותר היא בדיקת האולטראסאונד, מכיוון שבה לא ניתן יהיה לזהות הריון בתוך הרחם ובמצב בו הורמון הבטא יהיה גבוה מכ-2000 - יהיה קיים חשש משמעותי להריון מחוץ לרחם.
 

כיצד מתמודדים עם הריון מסוג זה?
 

הריון זה הוא לא הריון בו קיים סיכוי להתפתחות עובר בריא או לשמירה על בריאותה של האישה עד לסיומו. הריון זה כרוך בהרבה מאוד סיכונים מהותיים הן לאם והן לעובר, כגון: קרע בחצוצרה, דמם מסכן חיים ועוד.
 

אישה אשר תגיע לבית החולים בשלב גילוי מאוחר של הריון חוץ רחמי, תקבל לרוב טיפול חירום,שיכלול קבלת מנות דם וניתוח חירום לעצירות הדימום וסיום ההריון. קיים סיכוי לא קטן שהניתוח יסתיים גם בכריתת החצוצרה במקרים קשים. 
 

נשים אשר יגיעו אל בית החולים או רופא הנשים בשלב מוקדם, כאשר מצבה של האישה יציב, יקבלו לרוב טיפול בתרופות המעכבות ייצור DNA וחלוקת תא, דבר אשר יביא לסיומו של ההריון. בשלבים מוקדמים של ההריון כאשר מצב האישה טוב, ניתן בחלק מהמקרים לגרום להריון להתמוסס, דבר הגורם בעצם להפלה טבעית. במקרים אלו יש להמשיך ולעקוב אחר הורמון ההריון (הבטא) ולוודא שהוא מתאפס.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן