מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > מקומות בילוי למשפחות

חוגי העשרה לילדים: מה זה אופק חדש?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/4/2012
חוגי העשרה לילדים: מה זה אופק חדש?

תוכנית אופק חדש מוסיפה ליום הלימודים של הילדים נופח כייפי וחיובי, לספק שעות פרטניות לכל תלמיד, לשפר את תנאי המורים ועוד

לאחר שנים רבות של דשדוש בתוך מתכונת הלימודית הקבועה ולאחר תלונות אין סופיות וחוסר הצלחה מצד התלמידים והן מצד המורים טופחה ונבנתה תוכנית מהפכנית בשם אופק חדש. התוכנית קיבלה תפנית דרסטית בשנת 2008 עת החליט משרד החינוך להנהיג את רפורמת אופק חדש כדלקמן:
 
לשפר את שכר המורים ומעמד אנשי ההוראה באשר הם.
תוספת שעות פרטניות לכל תלמיד פלוס שעות הוראה פרונטאליות לכלל הכיתה.
הקטנת מספר התלמידים בכיתות ושיפור סביבת העבודה כך שהחומר הנלמד יועבר בהצלחה.
מתן אפשרות להתפתח מקצועית לכל אחד מעובדי הסגל.
 
חסכון להורים
 
בפועל אכן הושמו השינויים ושעות רבות התווספו למערכת השעות אותן מילאו בן היתר שיעורי התגבור ושיעורי העשרה. שיעורי התגבור חיזקו את התלמיד במקצוע בו הוא התקשה או פיגר אחרי שאר חבריו. עצם העזרה הזו שניתנת במסגרת בית הספר חוסכת להורים הון בהוצאת כספים על שיעורים פרטיים אחרי שעות בית הספר. התלמיד מקבל שעות מול המורה אליו הוא רגיל ובקצב שלו ורק על זאת ניתן לברך.
 
כיף לילדים
 
במסגרת השעות הנוספות מתקיימים חוגי העשרה לילדים אשר מוסיפים ליום הלימודים נופח חיובי, מטפח וכייפי. בשעות הללו מתקיימים לרוב שיעורים יצירתיים כמו: ציור, פסול ועוד, ישנם שיעורים המפתחים את כישורי הספורט של הילדים כמו: לימודי קסמים וג'אגלינג, כדורסל, כדורגל וכו', שיעורים נוספים הם בתחום הטבע ואז מפגישים בין חיות שונות לתלמידים ומסבירים על החיה ואורח החיים שלה בתוספת מגע שהוא לעיתים מוסיף לתחושת הרוגע והביטחון של הילד. קיימים שיעורים נוספים ובכל בית ספר מתקיימת החלטה מראשית השנה אילו שעורי העשרה יתווספו.
 
ביקורת 
 
אופק חדש הביא ביקורות חיוביות לצד ביקורות שליליות בקרב אנשי ההוראה באשר הם. המורים טענו שבמסגרת הרפורמה הזו תנאי העסקתם יותר ייפגעו מאשר ישתפרו, הסבירות הייתה ששעות העבודה יתרבו לצד הפחתה משמעותית בתעריף שעת העבודה ובנוסף ניתנה סמכות מאד משמעותית להנהלת בית הספר לקביעת מעמד מורה כזה או אחר כשבעבר היה זה משרד החינוך שקבע את הנושא. כל נושא הקטנת כיתות הלימוד לצד שיפור סביבת העבודה לא מיושם בכל בתי הספר כפי שהובטח.
 
הצלחה
 
מדגם שנעשה במספר בתי ספר דווקא מביא תמונה אחרת של רפורמת אופק חדש בו המורים מברכים על התהליך ואומרים שטרם יישום התוכנית היה להם מאד קשה להגיע לכלל התלמידים וברגע שיש את השעות הפרטניות היכולת לקדם תלמיד זה או אחר במקצוע שבו הוא מתקשה מוכיחה את עצמה והתוצאות במבחנים משתפרות ללא הכר. כך גם לגביי הקשר בין המורה לתלמיד שהפך להיות אישי ולכן היכולת להניע ולהגיע אליו קיבלה תפנית חיובית. בנוסף, החשש מפני פגיעה בתנאי העסקה והשכר הוכחו כטעות ובמבחן התוצאה מסתמן שהתוכנית עובדת לטובה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן