מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

מהי סוכרת הריון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/4/2019
מהי סוכרת הריון?

סוכרת הריון - מה הן דרכי הטיפול? מה הם הסימנים לזיהוי מחלת סוכרת בעת הריון? מה הן הסכנות הטמונות בה? ומידע חשוב נוסף בנושא

המידע נכתב בסיוע משרד הבריאות:
 
​סוכרת, המאובחנת לראשונה בתקופת ההריון, מכונה גם סוכרת הריונית. הסוכרת פוגעת ביכולת של הגוף להשתמש בסוכרים ולהפכם למקור לאנרגיה, וכך הסוכרים נשארים בדם, לא נספגים בתאים ורמת הסוכר בדם עולה. 
 
הסוכרת ההריונית עלולה בזמן ההריון לגרום לסיבוכים הן לאישה והן לעובר בשכיחות גבוהה בהרבה מהצפוי, זאת בהשוואה להריונות שאינם מלווים בסוכרת הריונית.
 
כ-4% מהנשים ההרות לוקות בסוכרת הריונית.
 
הסכנות בסוכרת הריונית
 
סוכרת הריונית שאינה מטופלת מעלה את רמת הסוכר של העובר, וגורמת לגדילתו מעבר לממדים הרגילים. עובר הנחשף לרמות סוכר גבוהות ברחם עלול להיוולד במשקל מעל 4 ק"ג, מצב המחייב לעתים ניתוח קיסרי. ליילוד עלולים להיות קשיי נשימה וקשיים בוויסות רמת הסוכר. סוכרת הריונית חמורה שאינה מטופלת, עלולה לגרום לפגיעה בעובר ואף למותו.
 
חשוב לדעת: בקרב 40% מכלל הנשים שמפתחות סוכרת הריונית, לא ייראו סימנים מוקדמים. לכן חשוב לבצע את הבדיקה העמסת סוכר 50 גרם במועדה (בשבוע 28–24).
 
סיבוכים אפשריים לתינוק שמתגלים לאחר הלידה
 
"היפוגליקמיה" - רמה נמוכה מדי של סוכר בדם, "היפוקלצמיה" - רמה נמוכה מדי של קלציום (סידן) בדם, מת בילירובין גבוהה בדם, ו"פוליציטמיה" - דם סמיך. סיכוייו של תינוק לאם סוכרתית גבוהים יותר    לסבול מהשמנת יתר בילדות או בשלב מאוחר יותר בחיים. 
 
סימנים היכולים להצביע על סוכרת הריונית
 
דלקות חוזרות ונשנות בשלפוחית השתן או בנרתיק, הפרשה פטרייתית וריבוי מי שפיר.
 
נשים הנמצאות בסיכון לחלות בסוכרת הריונית
 
סוכרת הריונית שכיחה יותר בקרב נשים שבמשפחתן יש סוכרת, בקרב נשים שילדו בעבר בתינוק במשקל גבוה  מ-4,200 גרם ובקרב נשים הסובלות ממשקל יתר.
 
דרכי הטיפול בסוכרת הריונית
 
סוכרת הריונית דורשת מעקב הריון קפדני הכולל ניטור האם והעובר. האבחון והטיפול בסוכרת הריונית בשלבים מוקדמים ככל האפשר עשויים למנוע סיבוכי הריון.
 
רוב הנשים מצליחות לשמור על רמת סוכר תקינה בעזרת הדרכה של דיאטנית, דיאטה ומעקב במרפאת סוכרת הריונית. לפעמים יש צורך גם בתרופות ובזריקות אינסולין כדי לשמור על רמת סוכר תקינה.
 

יותר מ-90 אחוז מהנשים שסבלו מסוכרת הריונית חוזרות לערכי סוכר נורמלי בדם לאחר הלידה. יחד עם זאת, נשים שמנות בעודף משקל רציני שסבלו מסוכרת הריונית - נמצאות בסכנה גדולה יותר לפתח סוכרת בשלב מאוחר יותר בחיים ולכן כדאי להתרגל להרגלי תזונה חדשים, בריאים, ומאוזנים.

 

 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן