מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מהי מחלת החצבת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/7/2018
מהי מחלת החצבת?

מידע אודות מחלת החצבת, תקופת ההדבקה, סימני המחלה, חיסון נגד חצבת ותקופת הרחקתו של הילד מהגן או בית הספר בעת ימי המחלה

המידע באדיבות משרד הבריאות:
 
 
חצבת היא מחלה זיהומית שכיחה, גם כיום למרות מתן חיסונים למניעת המחלה. המחלה נגרמת בשל נגיף (וירוס), אשר מועבר בהדבקה דרך מערכת הנשימה. תקופת הדגירה שח המחלה נעה בין 10 ל-14 ימים, והתופעות הנפוצות בה הן עליית חום, נזלת, שיעול ודלקת הלחמיות.
 
 
כארבעה ימים לאחר הופעתה של המחלה, מופיעה על גבי אזורים שונים בגוף (ראש, צוואר עד לכיסוי כל חלקי הגוף) פריחה. אותם נגעים בעור מתחילים כנקודתיים תחילה, אבל נוטים להתפשט לפריחה המכסה שטחי גוף רבים.

ביום השלישי להופעתה הפריחה מתחילה להחוויר ואז מתחיל לחול שיפור במצבו של החולה. בימים הראשונים למחלה החולה לא יכול לסבול אור ונוטה להעדיף להישאר בחשכה. לאחר שהפריחה חולפת, ניתן להסיק כי החולה החלים.
 
סיבוכים אפשריים
 
דלקת אוזן תיכונה ודלקת ריאות (בעקבות זיהום משני חיידקי) הן חלק מהסיבוכים האפשריים. כמו כן עלולה להתפתח דלקת מוח נדירה, אבל מסוכנת. סיבוכים נדירים לעתים מופיעים עד 10 שנים לאחר שחלפה החצבת. דלקת המוח הנדירה יכולה לגרום לפגיעה קשה במערכת העצבים המרכזית, פגיעה בלתי הפיכה הכוללת גם הידרדרות שכלית ואף לפרכוסים.
 
המחלה עלולה גם לגרום לדלקת בחלל הפה, בקרניות העיניים, במערכת העיכול וגם לשלשולים. בשנים האחרונות קיימת עדות גם לפגיעה בכבד, הבאה לידי ביטוי בהפרעה בתפקודי הכבד, בדרך כלל ללא צהבת בעור ובלחמיות.
 
בארצות מתפתחות, בהן לא ניתן חיסון נגד המחלה, החצבת גורמת לתחלואה קשה ואף לאחוז תמותה גבוה, לרוב של תינוקות ושל ילדים קטנים, הסובלים מתת-תזונה ומחוסר בחלבון.
 
מידע אודות החיסון
 
מאז ​בשנות ה-60 החלו לתת חיסון בנגיף חי מוחלש, שהוכיח ירידה  דרסטית של התחלואה בחצבת בקרב מקבלי אותו החיסון. עם השנים, התברר כי קיימות התפרצויות של המחלה בפנימיות, בצבא ובמגזרי אוכלוסין שאינם מקפידים על ביצוע החיסון, אותם מוקדים מפיצים את הנגיף.
 
חיסון החצבת מורכב מוירוס חי מוחלש, אשר ניתן בגיל שנה. הוכח כי מתן החיסון בגיל צעיר יותר, כגון חצי שנה, לא יעיל, זאת בגלל נוגדנים מנטרלים שהילד רכש מאמו עוד בתקופה העוברית ברחם, והועברו אליו דרך השליה. בתוכנית החיסונים הקיימת כיום, מקבלים ילדי בית-הספר חיסון נוסף נגד החצבת, בתקווה שמנת דחף זו תקטין עוד יותר את הסיכויים לחלות במחלה.
 
היכן מקבלים את החיסון?
 
​חיסונים נגד מחלת החצבת, לנחשפים למחלת החצבת, ניתן לקבל בלשכות הבריאות הקרובות למקום המגורים שלכם. יש להצטייד בפנקס חיסונים לצורך קבלת החיסון.
 
תופעות הלוואי  של החיסון
 
​מכיוון שהחיסון מכיל נגיף חי מוחלש, הוא עלול לגרום גם למחלה קלה, היכולה להימשך מספר ימים, ולהופיע כשבוע לאחר החיסון. סיבוכי המחלה עקב החיסון נדירים מאוד. אסור לתת את החיסון לחולים בעלי מערכת חיסונית מדוכאת מכל סיבה שהיא.
 
לסיכום
 
סימני המחלה: חום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי מופיעה תפרחת בצבע אדום כהה. התפרחת מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים ונמשכת ימים אחדים. המחלה עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים.
 
חיסון נגד חצבת: מנה ראשונה ניתנת בגיל שנה יחד עם חיסון נגד אדמת, חזרת ואבעבועות רוח. מנה שנייה ניתנת בכיתה א'.
 
תקופת ההדבקה: זמן קצר לפני הופעת הסימנים הראשונים של המחלה ועד 4 ימים אחרי הופעת 
התפרחת.
 
תקופת ההרחקה של הילד החולה בית הספר/גן: לא פחות מ-4 ימים לאחר הופעת הפריחה. 
 
מניעת המחלה בקרב הבאים במגע עם החולה: ניתן לתת טיפול מונע עד 5 ימים אחרי החשיפה על מנת למנוע התפתחות המחלה. לכן, מייד עם גילוי מקרה חצבת יש לפנות למחלקה לאפידמיולוגיה בלשכת הבריאות, או לאחות בתחנת טיפת חלב. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן