מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מהי מחלת החזרת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/9/2017
מהי מחלת החזרת?

מידע אודות מחלת החזרת, תקופת ההדבקה של המחלה, סימני המחלה, חיסון נגד חזרת ותקופת הרחקתו של הילד מהגן או בית הספר בעת ימי המחלה

המידע באדיבות משרד הבריאות:
 

חזרת היא מחלה זיהומית-נגיפית, הנכנסת תחת קטגוריית מחלות דרכי בנשימה, אשר הייתה נפוצה בעבר, בטרם נמצא עבורה חיסון, בקרב ילדים. המחלה מכונה חזרת, זאת בשל נפיחות בפני החולה המזכירה את פניו של החזיר.
 

לא קיים טיפול רפואי עבור המחלה, אבל מומלץ לאכול מאכלים רכים בכדי להקל על הלעיסה ולא לאכול מאכלים חומציים אשר גורמים לבלוטות הרוק להפריש יותר רוק. ניתן להיעזר ברטיות חמות לצורך הרגעת הנפיחות וגם במשככי כאבים.
 

סיבוכים אפשריים
 

הסיבוך הנפוץ ביותר הוא דלקת קרום המוח, אשר מתפתחת אצל בין 5-10 אחוז מהחולים. סיבוך נדיר נוסף הוא חרשות, זאת בשל פגיעה בעצב השמיעה של החולה. סיבוכים נוספים: המחלה עלולה לגרום לסיבוכים כמו דלקת באשכים ובעיות פריון בגיל הבגרות דלקת לבלב.
 

חזרת והריון
 

נשים הלוקות במחלה בשבועות 12-16 להריון, נמצאות בסיכון מעט גבוה יותר מנשים אחרות להפלות. לא נמצאה עדות לכך שהמחלה גורמת לפגיעה בעובר.
 

מידע אודות חיסון החזרת

החיסון ניתן לא לפני גיל שנה ועם כניסתו לארץ בשנת 1988 הוא גרם לירידה של עד 90 אחוז במקרי התחלואה.
 

תופעות הלוואי של החיסון הן נדירות והן: דלקת בבלוטות הרוק או באשכים וחירשות עצבית חד צדדית. כאבי בפרקים 3-1 שבועות לאחר מתן החיסון. דלקת מוח, נדירה מאד עלולה להופיע 30 יום לאחר מתן החיסון.
 

לסיכום
 
סימני המחלה: הגדלה של בלוטות הרוק שמתחת לתנוך האוזן המתבטאת בנפיחות בצוואר. הנפיחות יכולה להופיע בצד אחד בלבד או לעבור כעבור כמה ימים גם לצד השני. החום יכול לעלות רק ביום השני או השלישי. בחלק מהחולים עלולה להתפתח דלקת קרום המוח המתבטאת בהקאות ובכאבי ראש.
 
חיסון נגד חזרת: מנה ראשונה של החיסון ניתנת בגיל שנה יחד עם חיסון נגד אדמת, חצבת ואבעבועות רוח. מנה שנייה ניתנת בכיתה א'.
 
תקופת ההדבקה: שבעה ימים לפני הופעת המחלה ועד 9 ימים אחרי הופעת סימני המחלה.
 
תקופת ההרחקה מבית הספר/גן: לא פחות מ-5 ימים לאחר הופעת הנפיחות בבלוטות הרוק. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן