מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

תינוקות: מידע אודות גיל 12 חודשים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/11/2014
תינוקות: מידע אודות גיל 12 חודשים

התינוק שלכם כבר בן 12 חודשים ואתם בוודאי סקרנים לדעת מה צפוי לכם בחודש זה לחייו. לפניכם מידע מפורט אודות שלבי ההתפתחות בגיל זה, המלצות תזונה, מספר שעות שינה מומלצות ביממה ועוד

 

שינה
 
אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב אימהות לתינוקות היא, כמה שעות התינוק שלי צריך לישון?
 
השינה היא צורך פיזיולוגי בדיוק כמו חמצן ומזון. השינה חיונית להתפתחות ולגדילה. לכן חשוב לוודא שהילדים שלנו ישנים מספיק ולא עייפים מדי במהלך היום.
 
בגיל זה אמור התינוק לישון כ-14 וחצי שעות ביממה, מתוכן 11 שעות בלילה ועוד 3 וחצי שעות במהלך היום, המחולקות ל-2 פרקי זמן שונים.
 
חלק מהתינוקות עוברים בשלב זה לשינה אחת במהלך היום בשעות הצהריים ומוותרים על שנת הבוקר.
 
תזונה
 
במידה והתינוק שלכם אוכל ארוחות מוצקים מלאות אשר מחליפות ארוחות בקבוק – יש להציע לו מים לאחר הארוחות וגם בין הארוחות בימים חמים או כאשר אתם שוהים מחוץ לבית. חשוב לשים לב שהמים לא באים על חשבון הארוחות עצמן. כמות המים בשלב זה אמורה להיות כ-10% מכמות הנוזלים היומית. יש להרתיח את המים עד לגיל שנה (גם אם מדובר במים מינרלים).
 
חישוב הכמות היומית של הנוזלים היא 150-100 סמ"ק נוזלים לכל ק"ג (הכמות כוללת בתוכה מים, מרק, חלב אם או הנקה).
 

תפריט לתינוק בן 12 חודשים כולל שלוש ארוחות מוצקות ושתי ארוחות הנקה/תחליף חלב ביממה. לפניכם תפריט לדוגמה:
 

 - כאשר מתעורר בבוקר עליו לקבל בקבוק או הנקה.
 
 - ארוחה מוצקה ראשונה בבוקר: פירות - מלון, אבטיח, אגס, בננה, לא חובה לערבב אפשר לתת שלושה סוגי פירות בנפרד או פרי אחד שאוהב.
 
 ארוחה מוצקה שניה בצהריים:  ניתן להציע מרק ירקות עם עוף, אפשר אורז וקציצות ברוטב וירק מבושל. אפשר כל ארוחה שיש בה פחמימות - פסטה, אורז, תפוחי אדמה, קוסקוס ועוד. ארוחה זו צריכה להכיל גם חלבונים - בשר, עוף וירקות – שעועית, ברוקולי, גזר גמדי ועוד.
 
 ארוחה מוצקה שלישית בערב: ארוחה הכוללת מגוון מאכלים כמו: ביצה, גבינה, זיתים חתוכים, עגבנייה מגוררת, טחינה ועוד. ניתן גם להציע ארוחה חמה מבושלת, כמו בצהריים.
 
החשוב הוא לתת לילד את הארוחה במרקם שהוא אוהב ולגוון כל הזמן. אם מסרב לאכול עם כפית ניתן לאפשר לו גם לאכול עם האצבעות, ילדים רבים משתפים פעולה עם שיטה זו.
 לפני השינה יש להציע בקבוק או הנקה.

התפתחות
 
התינוק נע בחופשיות בבית, זוחל, מתיישב, נעמד. מסוגל ללכת סביב שולחן, לעבור ממקום למקום באמצעות רהיטים (משולחן לספה). צריך לאפשר לתינוק חופש תנועה ומרחב. הוא זקוק בעיקר לרצפה, או שטח שיהיה לשימושו המתמיד. השטח צריך להיות פנוי מחפצים שבירים, או מרהיטים קלים, שהוא עלול להפוך אותם.
 

התפתחות השפה
 

הוא מבטא את כל טווח העיצורים והתנועות הקיימות בשפה. מסוגל לבטא "אבא"ו-"אימא" ללא התייחסות להוריו.
 
התינוק מזהה צלילים שונים ומקשר בין הצליל לחפץ. עודדו אותו לחזור אחריכם על הברות ומילים. עודדו את ניסיונותיו לבחון את קולו בעוצמות שונות. תנו לו ספרים עם תמונות פשוטות (1-2 בעמוד) והסבירו לו מה יש בתמונה, כגון חתול. הראו לו את התמונה ושאלו אותו איפה החפץ שרואים בתמונה (כגון איפה חתול?). חכו מספר שניות כדי שלא יתרגל שאתם עונים במקומו, וענו על השאלה תוך כדי הצבעה על התמונה (הנה חתול!). לאחר פעמים אחדות כאלה, יתחיל התינוק לענות לכם ע"י הצבעה. למדו אותו חלקי גוף.
 
מעקב טיפת חלב
 
בפגישה זו מבצעים בעקב גדילה ובדיקת התפתחות בין גיל שנה לשנה וחצי. בבדיקה זו תרצה האחות לראות עמידה והליכה בעזרה, התחלת רכישת שפה (סביב 2-3 מילים בגיל שנה וגם חלקי מילים), משחק עם כדור והתחלה של הכרות עם חלקי גוף.
 
יש להביא לפגישה  זו תשובה של ספירת הדם.
 
בפגישה זו יתבצע גם מתן חיסונים - מחומשת אחרונה, פרבנר שלישי ואחרון ו-MMRV  (חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח).
 
מומלץ לבצע בגיל זה בדיקת ראייה לבדיקת פזילה ועין עצלה אצל רופא עיניים. בגיל שנה ואילך
מומלצת בדיקת אורתופד, זאת בשלב כאשר התינוק הולך לבד ויציב.
 

 

 

עד מתי זה בסדר להרדים תינוק על הידיים? לכתבה לחצו כאן
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן