מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

כשאת מעשנת - את פוגעת בילד שלך

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/5/2019
כשאת מעשנת - את פוגעת בילד שלך

עישון במהלך ההיריון ולאחר הלידה פוגע בבריאותך, מסכן את ההריון היקר לך והופך את הילדים שלך למעשנים פסיביים. האגודה למלחמה בסרטן משתפת אתכן במידע שיכול להציל חיים

המאמר באדיבות האגודה למלחמה בסרטן
 

מזל טוב! את בהריון! כמו רוב האמהות, היית רוצה להבטיח שבתשעת החודשים הקרובים יתרחשו שני דברים: הריון קל ומוצלח ותינוק או תינוקת בריאים.
 

במשך תקופת ההיריון שלך, ולאחר הלידה את מקבלת המלצות שיעזרו לך לשמור על בריאותו של תינוקך: תזונה נכונה, הגיינה אישית, אורח חיים ודרכי הטיפול בתינוק.
 
 
ההימנעות מעישון היא אחת ההמלצות החשובות ביותר עבורך כאישה, בוודאי כאישה הרה, ולאחר מכן כאם.
 
מחקרים מוכיחים כיום מעל לכל ספק, שאישה המעשנת בתקופת ההיריון פוגעת הן בבריאותה והן בבריאות תינוקה, ואף מסכנת את חייה.
 
נשים המעשנות במהלך הריונן מעלות את הסיכון להפלות טבעיות, להיפרדות מוקדמת של השלייה, לשלייה המכסה את פתח צוואר הרחם (מצב שעלול לגרום לדימום במהלך ההיריון, בנוסף לדימומים מסיבות אחרות.
   
מה הקשר בין העישון שלך ובריאות תינוקך?
בעשן הסיגריות קיימים כ-4,000 כימיקלים, כ-43 מביניהם הוכחו כמסרטנים. בכל פעם שאת שואפת את עשן הסיגריה לריאותייך, את מחדירה את החומרים הרעילים שבו, וביניהם ניקוטין וחד תחמוצת הפחמן, לתוך זרם הדם שלך ושל תינוקך. רעלים אלה פוגעים בהתפתחות התקינה של התינוק ברחם.
 
השפעות העישון על העובר במהלך ההיריון ולאחריו
 העישון גורם לפגיעה בתפקודים חיוניים של העובר, כגון: עלייה בקצב פעימות הלב ולחץ הדם, הפחתה בתנועות הנשימה.
 
 נשים המעשנות בתקופת הריונן יולדות לרוב תינוקות שמשקלם בזמן הלידה נמוך מאשר היה לו לא היו מעשנות. למשקל לידה נמוך, עלולה להיות השפעה שלילית על מידת ההתפתחות הכללית של התינוק ועל מצב בריאותו.
 
 נצפתה שכיחות גבוהה יחסית של מומים שמקורם בפגם במערכת העצבים, שפה וחיך שסועים ועל פי מחקרים מסוימים, גם מומי לב ומומים במערכת העיכול.
 
בקרב נשים הרות שמעשנות, יש יותר מקרים של הריון מחוץ לרחם, מקרים של לידת תינוק מת ומקרי מוות של תינוקות זמן קצר אחרי הלידה. כמו כן נמצא קשר בין עישון האם ותסמונת של מוות בעריסה.
 
 שיעורי הלידות בטרם עת (לידת פג) גדול פי שניים עד שלושה בקרב נשים מעשנות מאשר אצל אלה שאינן מעשנות.
 
 מחקרים שנערכו לאחרונה, מצאו שהסיכוי שילדים של נשים שעישנו במהלך הריונן יהפכו למעשנים בעצמם, גבוה יותר מאלו שאימותיהן לא עישנו במהלך הריונן.
 
 מחקרים חדשים אף מראים, כי קיים קשר בין עישון האם להגברת הסיכון של ילדיה לחלות במחלות דרכי הנשימה, ופגיעה בהישגיהם בלימודים בעתיד, בהשוואה לילדים שאימותיהן לא עישנו במהלך הריונן.
 
מסיבות אלה נשים הרות מעשנות נמנות עם קבוצת הסיכון הגבוה בזמן ההיריון.
 
רצוי להפסיק את העישון עוד בתקופת תכנון ההיריון, אך גם אם תפסיקי לעשן בזמן ההיריון, תמנעי מתינוקך סיכונים מיותרים.
 
 
 
עישון בזמן ההנקה גם הוא מזיק לבריאות תינוקך
הוכח כי כמויות קטנות של ניקוטין חודרות לחלב האם של האישה המעשנת, ובכל יום של הנקה עלול התינוק לספוג כמות של ניקוטין שיש בה כדי לפגוע בבריאותו.
 
 
השפעות העישון של ההורים על ילדיהם
כיום ידוע שלפחות שני-שלישים מהחומרים הרעילים שבעשן הסיגריה, ובהם חומרים גורמי סרטן, נפלטים על ידי המעשן, והסובבים אותו נושמים את העשן. בכך הם הופכים למעשנים סבילים (פסיביים).
 
 המעשן הסביל מסתכן במחלות האופייניות למעשן הפעיל: סרטן הריאות ומחלות לב.
 
כאשר את או בעלך מעשנים בבית, אתם חושפים את ילדיכם לסיכונים רבים מראשית דרכם בחיים: נמצא, כי ילדים הנחשפים לעשן טבק סובלים מתחלואת-יתר בשנים הראשונות לחייהם, ואף מאושפזים יותר בבית חולים. הם לוקים, כמעט פי-שנים מילדים אחרים, במחלות דרכי הנשימה, כמו: דלקת הסמפונות, אסטמה, דלקת-הריאות, וכן זיהומים בדרכי הנשימה העליונים ובדלקת אוזניים.
 
אם בריאותו של ילדך, עתה ובהמשך חייו, חשובה לך - שמרי על זכותו לנשום אוויר נקי מעשן.
 
הימנעותך מעישון - תהווה דוגמא טובה לילדך
ילדים לומדים מהוריהם ונוטים לחקות את התנהגותם. כשם שאת משמשת לו לדוגמא בנושאים אחרים, הוא לומד ממך גם כיצד להתייחס לעישון. לילדים להורים מעשנים סיכוי רב יותר להפוך למעשנים בעצמם, וזו סיבה טובה נוספת לחדול מן העישון כבר עכשיו.
 
עתה, כאשר העובדות ידועות לך, שאלי את עצמך: האם העישון כדאי, בהתחשב בסיכונים בהם הוא כרוך? ההחלטה למנוע סיכונים אלו היא בידייך.
 
כיצד להפסיק לעשן? 
ההחלטה להפסיק לעשן אינה החלטה קלה, וחלק מהאנשים מתקשים לבצעה. אולם אנשים רבים מפסיקים לעשן מידי יום ועוזרים בכך לעצמם ולבני משפחתם. היכולת לחדול מן העישון טמונה בהכרה שהעישון הוא הרגל ממכר ומזיק, וברצון כן ואמיתי להשתחרר ממנו. חלק ניכר מבין המעשנים מפסיקים לעשן בעצמם, וחלק נזקקים לעזרה מקצועית ולתמיכה מהסביבה.
 
 
אם ברצונך לקבל חוברת הדרכה בנושא הפסקת עישון, או להצטרף לחוגי גמילה מעישון של האגודה למלחמה בסרטן, התקשרי ל"טלמידע" של האגודה למלחמה בסרטן:
1-800-599-995
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן