מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

מדוע תחליפי חלב עם שמן דקל עדיין נמכרים בישראל?

מאת: פרופ' שמואל אדלשטיין | פורסם: 23/12/2014
מדוע תחליפי חלב עם שמן דקל עדיין נמכרים בישראל?

השימוש בשמן דקל נאסר במדינות מסוימות - מהו בעצם שמן הדקל? למה אנו צריכים להיזהר ממנו? וכיצד נדע לזהות אותו?

מאת: שמואל אדלשטיין, פרופ' לביוכימיה ותזונה
 
שמן דקל (Palm Olein) נמצא ברוב התרכובות לתינוקות ומטרתו לחקות את החומצה הפלמיטית, שמהווה כרבע מהרכב חומצות השומן בחלב אם. אולם בעוד שהחומצה המקורית חיונית מאוד לתינוק, היא לא דומה בכל הרכיבים שלה לשמן הדקל שאנו צורכים: החומצה ושמן הדקל ממוקמת בנקודות שונות על השומן, עובדה שמביאה לתופעות לוואי לתינוקות הצורכים את הפורמולות המכילות את שמן הדקל. 
 
ממחקרים גדולים שנעשו בארץ ובעולם, עולה כי לתחליף חלב ללא שמן דקל יש יתרונות מוכחים בתחומי העיכול, יציאות רכות יותר, ספיגת סידן וצפיפות מסת עצם גבוהות יותר.
 
שמן דקל הוא שומן רווי צמחי המופק מעצי דקל שגדלים באזורים טרופיים. הפקה של שמן הדקל נחשבת לזולה יחסית, ולכן עם השנים הוא הפך לאחד השמנים הנפוצים ביותר והוא מצוי כעת גם בסבונים, שמפו לשיער, שפתונים, חומרי ניקוי, דלק ביולוגי ובמוצרי מזון. 
 
על פי סקר של ארגון המזון הבינלאומי, בכל אחד מעשרה מוצרים הנמכרים במרכולים יש שמן דקל, כאשר מחצית ממוצרי המזון המעובדים על המדפים מכילים שמן זה, כדוגמת ביסקוויטים, מאפים ובורקסים, פיצות ועוגות תעשייתיות, גלידות, רטבים, ממרחים, כגון ממרח שוקולד וברוב מזון התינוקות. תחליפי החלב של סימילאק, לעומת זאת, אינם מכילים שמן דקל. 
 
לכן אף שהוא זול ונוח להפקה, שמן דקל נמצא בשנים האחרונות בלבם של שני וויכוחים – סביבתי ובריאותי. בפן הבריאותי, שמן עץ הדקל עמד במרכזם של מחקרים רבים. שמן דקל הוא כאמור שומן רווי, ושומן רווי עלול לגרום לעלייה ברמות הכולסטרול הרע בדם. בנוסף, צריכה גבוהה של שומן זה עלולה לעודד התפתחות של השמנה, מחלות לב וכלי דם.
 
במחקר קליני שהשווה את השפעת שמן הדקל ושמן זית על שומני הדם בקרב גברים, נמצאה עליה משמעותית ברמות הכולסטרול והכולסטרול הרע באלו שצרכו את שמן הדקל בהשוואה לשמן הזית. השפעה זו על פרופיל שומני הדם מהווה גורם סיכון לנזקים של כלי דם ומחלות לב.
 
כתוצאה מנזקים אלה, בצרפת למשל מטילים קנס על יצרני מזון העושים שימוש בשמן דקל, בשנת 2012 הסנט בצרפת אישר הטלת מס בשיעור של 300% על מוצרי מזון המכילים שמן דקל במטרה להקטין את נזקיו הבריאותיים לאזרחי צרפת.
 
כעת השאלה המתבקשת היא כיצד נדע שמסתירים מאיתנו מזונות המכילים שמן הדקל.
 
כיום נמצא כי ישנם עשרות שמות אחרים לשמן דקל המופיעים על גבי מוצרי מזון אשר בעצם מסתירים את עובדת קיומו של שמן מזיק זה במוצר.
 
לכן ברב המקרים בהם מצוין על גבי האריזה שמן-צמחי, שומן-צמחי וכדומה, דעו שאלו מוצרי מזון המכילים את שמן הדקל הלא בריא.
 
אם נסכם את הסכנות והדרכים להימנע מצריכה לא בריאה של שמן דקל, אנו מוכרחים לקרוא בעיון את תוויות המזון אותו אנו אוכלים. אך כאמור, לעיתים לא די בכך כיוון ששמן הדקל לא מצויין מפורשות, לכן רצוי לבדוק זאת מול היצרנים עצמם ולוודא כי אנו מכניסים לגוף שלנו מזון שאנו יודעים ממה הוא מורכב ולהיערך בהתאם. 
 
אז למה לא מוציאים את שמן הדקל מחוץ לחוק בכל העולם?
 
חשוב לדעת כי שמן דקל קל לשימוש מההיבט הטכנולוגי וזו הסיבה כי חברות המזון ממהרות להשתמש בו. השימוש הרחב כל כך בשמן הדקל, נובע מהעובדה שבניגוד לכל השמנים הצמחיים המצויים במצב צבירה נוזלי בטמפרטורת החדר, שמן הדקל מתמצק בטמפרטורת החדר. זה עושה אותו מאד נוח מההיבט הטכנולוגי לשילוב במוצרי מזון רבים. למשל כמו מרגרינה וממרחים נוספים.  
 
רונית דוייב, מנהלת מדעית אבוט, יצרנית סימילאק
 
בעקבות השימוש הנוח והיעיל, כיום חלק מהחברות אפילו לא מציינות את השימוש בשמן דקלים אלא מציינות "שומנים ושמנים מהצומח", "שמן צמחי", "שומן צמחי", פאלמיטאט ועוד רבים, כאשר אתם הלקוחות לא בהכרח מודעים לאיזה סוגים של שומנים אתם מקבלים.
 
הרכבו הייחודי של סימילאק אדבנס פלוס, המכיל פרה-ביוטיקה וללא שמן דקל, מסייע לתדירות יציאות בדומה לאלו של תינוקות יונקים, ותומך בעיכול קל המוביל ליציאות רכות. במחקר קליני שכלל כ-7000 תינוקות ב-17 מדינות עלה, שהרכב השמנים בסימילאק ללא שמן דקל, מסייע למרקם צואה רך יותר ולתדירות יציאות גבוהה יותר בהשוואה לתרכובות מזון אחרות.
 
תינוקות הניזונים מתחליף חלב המכיל שמן דקל יסבלו מזמינות ביולוגית נמוכה של סידן, אשר עשוי לפגום בהתפתחות השלד שלהם דווקא בשלב ההתפתחותי החשוב ביותר בחייהם. במחקר קליני בתינוקות בו השוו את ספיגת הסידן בין כאלו שניזונו מתחליף חלב המכיל שמן דקל לבין אחר שלא הכיל שמן דקל, נמצאה ספיגת סידן הגבוהה ב-50% בתינוקות אשר ניזונו מתחליף חלב שלא הכיל שמן דקל.
 
תגובת משרד הבריאות היא שאין להם העדפות או המלצות לתמ״ל מסוים, אך בהחלט קיימת העדפה להזנת התינוק בחלב אם. שמן דקל מותר להוספה בכל סוגי תחליפי החלב על פי החקיקה הבינלאומית.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן