מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

לשמור על בריאות תינוקך גם בחורף

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 2/2/2015
לשמור על בריאות תינוקך גם בחורף

האם יש משהו שיכול לעזור לתינוק לחזק את מערכת החיסון ולהתגונן בפני מחלות? בפניכם מידע אודות השפעת פרוביוטיקה בתחליף החלב על תחלואה בקרב תינוקות

לפני כשבוע פנתה אלי בשאלה אמא לתינוק שזה עתה נולד,מה ניתן לעשות כדי לחזק את מערכת החיסון של התינוק, בעיקר עכשיו בחודשי החורף? היא חששה מאוד מכל המחלות והחיידקים שהוא יהיה חשוף אליהם.
 
כאשר אנו מביאים הביתה תינוק, אנחנו עושים הכל כדי לשמור על ההגיינה שלו: מעקרים בקבוקים, מרתיחים מוצצים, שוטפים ידיים בכל הזדמנות. המטרה אינה שהתינוק יגדל בסביבה סטרילית, אלא למזער ככל האפשר את כמות החיידקים והוירוסים שהוא בא איתם במגע.
 
השאלה - האם יש משהו שיכול לעזור לו לחזק את מערכת החיסון ולהתגונן בפני מחלות?
 
לפני שאספר לכם מה ייעצתי לה, הנה כמה דברים שכדאי לדעת:
 
המשקה הראשון של התינוק הוא...
 
התינוק נחשף לראשונה לחיידקים כבר ברגע לידתו, תוך כדי המעבר בתעלת הלידה ובליעת הנוזלים בה הוא מקבל חיידקים פרוביוטים!1 טעים או לא, אין לנו כל-כך את מי לשאול, אבל מה שבטוח - את החיזוק הראשון למערכת החיסון התינוק כבר קיבל.
 
אכן, מחקרים מצאו שלתינוקות שנולדו בלידה רגילה יש יותר חיידקים פרוביוטיים מסוג ביפידובקטריה  בהשוואה לתינוקות שנולדו בלידה קיסרית.2,3
 
חיידק הביפידובקטריה הוא למעשה החיידק הראשון שמתיישב במעי התינוק ומסייע ביצירת הגנה חיסונית על גופו.
 
יש חיידקים בחלב אם?
 
בעבר, הלא רחוק כל-כך, חשבו כי חלב אם הוא סטרילי. ההבנה היתה כי יש חיידקים פרוביוטיים על העור המועברים לתינוק במהלך ההנקה. לכן מומלץ שלא לשטוף את הפטמה לפני ההנקה. היום כבר ידוע כי חיידקים פרוביוטיים קיימים בצינורות החלב כך שהתינוק, כבר מרגע הלידה, מקבל בכל הנקה והנקה מנה של פרוביוטיקה, לחיזוק מערכת החיסון.
 
אז מהי פרוביוטיקה?
 
ההגדרה של פרוביוטיקה היא "חיידקים חיים, מקנים יתרון בריאותי למארח". הפרוביוטיקה היא משפחה גדולה של זני חיידקים שונים, מתוכם נזכיר את המרכזיים במעיים של תינוקות יונקים והם הביפידובקטריה והלקטובצילוס. מחקרים הוכיחו שחיידקים פרוביוטים תורמים לחיזוק מערכת החיסון, להפחתת השכיחות של מחלות חום ומחלות בדרכי העיכול.
 
אחד המחקרים המוכרים בתחום, נעשה בארץ ופורסם בכתב העת הרפואי 4PEDIATRICS, המחקר בדק את השפעת פרוביוטיקה בתחליף החלב על תחלואה בקרב תינוקות השוהים במעונות יום.
 
ואכן הוכח כי תינוקות שקיבלו את תחליף חלב עם פרוביוטיקה מסוג ביפידוס לקטיס פיתחו פחות מחלות חום ומחלות בדרכי העיכול וסבלו פחות משלשולים. בנוסף ראו גם פחות ביקורים אצל הרופא ופחות היעדרות מהמעון, שזהו נתון חשוב ומשמח לא פחות עבור ההורים.
 
אז כיצד ניתן לחזק את מערכת החיסון של התינוק?
 
ההמלצות שלי הן:
 
לאם המניקה, במידה ומשתמשת במשחה לפטמות, להשתמש בכזו שאין צורך לשטוף. במידה ולא משתמשת במשחה לא לשטוף כלל וכן להשתדל לא להניק ישר לאחר המקלחת (במידת האפשר כמובן) וזאת כדי לא לשטוף את החיידקים הפרוביוטיים מסביב לפטמה.
 
לאם שתינוקה אינו יונק. לתת תחליף חלב המכיל פרוביוטיקה כבר מגיל לידה. 
 
תינוק שנולד בניתוח קיסרי ושאינו יונק, לתת תחליף חלב המכיל פרוביוטיקה כבר מגיל לידה. 
 
החיידקים הפרוביוטיים, כשמם כן הם, הם ה"החיידקים הטובים" והם אחת הדרכים היעילות המוכחות כיום לחיזוק מערכת החיסון ולמניעת תחלואה אצל תינוקות כבר מגיל לידה.
 
ולזכור, שכמה שהיינו רוצים, לא נוכל להגן על ילדנו מכל הסכנות, הזיהומים והדברים הרעים מסביבם, נוכל רק לעזור להם להיות חזקים , לבנות להם בסיס איתן ואז לראות אותם מנצחים בעצמם.
 
הכתבה מאת: שירה לוי דיאטנית קלינית לאמהות, תינוקות וילדים
 

_____________________________________________________________________________1. Roderick I MackieAbdelghani Sghir, and H Rex Gaskins.Developmental microbial ecology of the neonatal gastrointestinal tract.AJCN 1999:69.
 

2.Maria G. Dominguez-BelloElizabeth K. CostelloMonica Contreras,c Magda MagrisGlida HidalgoNoah Fierer, and Rob Knight .Delivery mode shapes the acquisition and structure of the initial microbiota across multiple body habitats in newborns. Proc Natl Acad Sci U S A. Jun 29, 2010; 107(26): 11971–11975


3. Gronlund, M. M., Lehtonen, O. P., Eerola, E., and Kero, P. Fecal microflora in healthy infants born by different methods of delivery: Permanent changes in intestinal flora after cesarean delivery. J Pediatr Gastroenterol Nutr 1999; 28: 19-25.
 
4. Zvi Weizman, MD; Ghaleb Asli, MD; and Ahmed Alsheikh, MD
 
4.Infant formula supplemented with probiotics affects morbidity in day care infants.PED 2005 ;115 (1):5-9.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן