מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

איך מרגילים ילדים לשמור על היגיינת הפה מגיל צעיר?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 4/2/2015
איך מרגילים ילדים לשמור על היגיינת הפה מגיל צעיר?

הפכו את צחצוח השיניים לטקס משפחתי קבוע, צרו קשר ברור בין אכילת ממתקים לצחצוח וטיפים נוספים שילמדו את הקטנים אודות חשיבותה של פעולת צחצוח השיניים מהרגע הראשון

בניגוד למה שרבים סבורים, שמירה על היגיינת הפה מתחילה בגיל צעיר במיוחד, עם בקיעתה של השן הראשונה. הקפדה על בריאות הפה כבר בשלב ראשוני זה חשובה ביותר, וכבר בגיל זה ניתן ואף רצוי לשתף את הילדים בתהליך. הקניית הרגלים הופכת קלה ויעילה יותר כאשר היא נעשית בדרך חווייתית ופעילה, המשתפת את הילד ומאפשרת לו להיות חלק מן החוויה. על כן, ריכזנו עבורכם מספר עצות להקניית הרגלים לשמירה על היגיינת הפה באופן מהנה, תוך שיתופם הפעיל של הילדים.
 
הפכו את צחצוח השיניים לטקס משפחתי קבוע
 
עשו לעצמכם הרגל – מדי בוקר וערב, צחצחו שיניים יחד, בהרכב משפחתי מלא. עמדו מול המראה בחדר האמבטיה, הראו לילדיכם כיצד אתם מצחצחים שיניים והסבירו להם מה אתם עושים. לאחר מכן, צחצחו את שיניהם ואפשרו להם לסייע בצחצוח – לאחוז במברשת ולהניע אותה בחלל הפה. שיתוף הילדים בפעולת הצחצוח ויצירת טקס משפחתי סביבה ייצרו אצלם ציפייה לקראת הצחצוח והם ייגשו אליו בשמחה.
 
עצה קטנה אך משמעותית: תוכלו להפוך את טקס הצחצוח המשפחתי לקליל וחוויתי יותר, ע"י המצאת שיר צחצוח משפחתי, שילוב הבובה האהובה על הילד בטקס או ריקוד ייחודי משלכם שיחתום את הטקס בכל פעם. 
 
צרו קשר ברור בין אכילת ממתקים לצחצוח
 
נוסף על הצחצוח בבוקר ובערב, הקפידו על צחצוח גם בסמוך לאכילת ממתקים או שתיית משקאות עתירי סוכר. הרגילו את ילדיכם לכך שלצריכת משקאות ומאכלים מתוקים נלווית פעולת הצחצוח, כחלק בלתי נפרד.
 
עצה קטנה אך משמעותית: הניחו את מברשת ומשחת השיניים במקום הנגיש לילדיכם (בהתאם לגילם, כמובן, ותוך שמירה על בטיחות), על מנת שבתום צריכת המתוקים יוכלו לגשת אליהן באופן עצמאי. הילדים ייהנו להראות לכם כי הם זוכרים שיש צורך בצחצוח ויתענגו על היכולת ליזום בעצמם את פעולת הצחצוח. 
 
קחו את הילדים לביקור אצל הרופא עוד בטרם יזדקקו לטיפול
 
לילדים, ולעיתים אף למבוגרים, רתיעה מטיפולי שיניים, ואחת הסיבות לכך, היא שטיפול שיניים מקושר לעיתים קרובות עם אי נעימות ואפילו כאב. אם המפגש הראשון של ילדיכם עם רפואת השיניים יהיה שלא לצורך טיפול, אלא לשם בדיקה ותדרוך בנוגע לשמירה על היגיינת הפה, הרתיעה הזו לא תיווצר, וביקור אצל רופא השיניים יקושר לבריאות ויעורר בהם אסוציאציות חיוביות.
 
עצה קטנה אך משמעותית: הימנעו מן ההקדמה הרווחת לביקור אצל רופא השיניים, בנוסח "הרופא לא יעשה כלום, רק יסתכל ויבדוק שהכל בסדר", משום שהיא מעוררת בקרב הילדים תהיות מדוע יש צורך בניסיון להרגיע, ודווקא היא זו המעוררת בהם חשש. 
 
בקרו אצל השיננית לשם הדרכה בנושא צחצוח שיניים נכון
 
הגיעו עם ילדיכם לביקור אצל השיננית מדי חצי שנה, לריענון ההסבר אודות צחצוח נכון. אפשרו לילדיכם להתכונן מראש לביקור אצל השיננית ולהכין רשימת שאלות שברצונם להציג בפניה. כך, תעודדו אותם להביע עניין בשמירה על היגיינת הפה ולקחת בה חלק פעיל ומעורב. 
 
עצה קטנה אך משמעותית: הפכו את הביקור אצל השיננית ליום חגיגי, המיוחסת לו חשיבות רבה. דברו על כך בציפייה, הכינו את הילד מראש ונסו לעורר בו עניין. 
 
שלבו את העיסוק בהיגיינת הפה במשחק ובפעילות 
 
יש שלל דרכים לשלב את העיסוק בהיגיינת הפה בפעילות היומיומית עם הילדים, במשחק, בשירים ובקריאת ספרים. כדאי לקרוא לילדים ספרים העוסקים בהיגיינת הפה, לשחק איתם משחקי דמיון עם הבובות, בהם יוכלו לשמש כרופאי שיניים ולבדוק את שיני הכלב, הדינוזאור או הארנב ולהמציא יחד שירים מצחיקים בנושא.
 
עצה קטנה אך משמעותית: אמנם רצוי, כאמור, להציג את השמירה על היגיינת הפה כדבר מהנה וחשוב, המקושר לבריאות ולתחושה טובה, אך בהחלט כדאי להציג באופן מעודן ובלתי מאיים את ההשלכות השליליות הנלוות להזנחת הטיפול בשיניים. מותר בהחלט לדבר על חיידקים ועל הנזק שהם גורמים לשיניים, על הרצון להימנע מעששת ועל כך שלא נעים כאשר יש חור בשן. כל זאת, כאמור, באופן שאינו מעורר חשש, אלא מעורר רצון לשמור על היגיינת הפה. 
 
אנו מאחלים לכם ולילדיכם הנאה רבה בשמירה על היגיינת הפה, ויצירת הרגלים נכונים שישמשו אתכם במשך שנים רבות. 
 
המאמר באדיבות בינת השן - מרפאת שיניים בקיבוץ גליל ים, המתמחה בטיפולי שיניים לילדים ומבוגרים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן