מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

ארוחה משפחתית: על זמן איכות משפחתי, נחת והרגלים בריאים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/10/2016
ארוחה משפחתית: על זמן איכות משפחתי, נחת והרגלים בריאים

הרגלי אכילה טובים שנרכשו בילדות, ימשיכו ללוות את הילדים שלכם גם בבגרותם. לפניכם טיפים לתזונה מאוזנת ובריאה מרגע הלידה

אחד האירועים המרגשים והמכוננים במשפחה הוא לידה של תינוק המלווה בשטף רגשות אליהן מתלוות גם הרבה שאלות ותהיות לגבי התינוק והטיפול בו. ההמלצה הראשונה שלי לתקופה מרגשת זו היא הקשבה! קודם כל הקשבה לעצמך ולאינטואיציה האימהית שלך, הקשבה לתינוק ולמידת הרצונות שלו גם ללא מילים וכן כן הקשבה גם למשפחה, לחברות ולמומחים בתחום אשר יכולים לתרום מניסיונם ומהידע אשר צברו. 
 
כל תינוק במשפחה משנה את האיזון בה ופעמים רבות לוקח זמן מה להסתגל למשפחה שהתרחבה. לכן, כדי להקל עליך נצלי כל אפשרות למנוחה, קבלי עזרה המוצעת לך מבני משפחה, מחברים ומכל מי שמוכן לעזור (ואת סומכת עליו) הן בטיפול בתינוק והן בכל מטלה אחרת שתאפשר להקל עלייך בעת הזו. אם יש כבר ילדים גדולים בבית תני להם הזדמנות להיות שותפים לטיפול באוצר הקטנטן.
 
מבחינת תזונת התינוק חלב אם הינו המזון הטוב ביותר עבורו. הרכבו מותאם בדיוק לתינוקך, לצרכיו המשתנים ותרומתו לבריאותו וגם לבריאותך הוכחה במחקרים רבים. אם את מניקה, עשי זאת על פי דרישת התינוק כיוון שבשבועות הראשונים לחיים עדיין אין סדר יום ומרווחים קבועים בין ההנקות. הקפידי על שתיה מרובה, מנוחה (נצלי את הזמן שהתינוק ישן למנוחה גם עבורך) ותהיי מודעת גם לתזונה שלך על מנת לתת לעצמך את הכח להעניק לתינוקך.
 
בשלב בו תחליטי לשלב בתזונת התינוק גם תחליף חלב, חשוב שתבחרי את זה המתאים לתינוקך ואשר מכיל רכיבים חשובים כמו:
 
פרוביוטיקה המסייעת להבשלת המעי, לעיכול קל ולהפעלה וחיזוק של המערכת החיסונית.
 
חומצות שומן LC-PUFA ממשפחת אומגה 3 ו-6 במינון גבוה שהוכחו במחקרים כבעלות השפעה חשובה על התפתחות המח וחדות הראייה שהתפתחותם מואצת בחודשי החיים הראשונים.
 
שמן בטאפלמיטט שהוכח מחקרית כתורם לעיכול קל וספיגת סידן.
 
עם תחילת השימוש בתחליף חלב ניתן לרכוש אריזת TO GO המכילה 5 מנות מדודות וארוזות בנפרד של תחליף חלב, המתאימה במיוחד לשלב הראשוני של התנסות בשילוב עם הנקה.
 
למשפחה עם ילדים מעט גדולים יותר אשר כבר אוכלים מגוון מזונות, יום המשפחה הוא הזדמנות נהדרת להפוך את הארוחה המשפחתית להרגל של קבע לא רק בסופי השבוע אלא גם במהלכו. ארוחה כזו היא מפגש של סוף היום בו בני המשפחה חולקים חוויות ומאכלים מזינים ואהובים המתובלים בערכים ונורמות התנהגות שההורים מעבירים לילדיהם. לנו ההורים תפקיד מרכזי בעיצוב הרגליהם של ילדנו בכך שאנו משמשים מודל לחיקוי עבורם. ההכנות לארוחה כמו גם הארוחה המשפחתית עצמה הן הזדמנות לחיקוי הרגלי אכילה נכונים כך שאם תשלבו את הילדים בהכנת המזון ותגישו מזון בריא, מגוון וטעים, תשפיעו במעשים יותר מאשר במילים.
 
מחקרים מראים שלהתנהגויות הקשורות לאכילה הנרכשות בתא המשפחתי יש השפעה חזקה על הילדים גם בהמשך חייהם והרגלי אכילה טובים שנרכשו בילדות, ימשיכו ללוות אותם גם בבגרותם. יתירה על כך, השיחות המשפחתיות במהלך הארוחה תורמות להגדלת אוצר המילים ולרכישת השפה אצל הקטנטנים ובנוסף, תורמות להגברת מוטיבציה, העלאת רמת ההישגים בלימודים והשתלבות טובה יותר בחברה אצל הילדים הגדולים יותר.
 
 
רננה מזרחי, דיאטנית קלינית, מנהלת מדעית מטרנה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן