מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

אז למה בעצם כל כך מומלץ להניק?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/8/2019
אז למה בעצם כל כך מומלץ להניק?

מה הן אותן סיבות שקובעות כי ההנקה הנה הדרך הבריאה והטובה ביותר להזין את תינוק בחודשי חייו הראשונים

ההנקה הנה הדרך הבריאה והטובה ביותר להזין את התינוק בחודשי חייו הראשונים. חלב אם מכיל את כל מרכיבי המזון ומשנה את הרכבו בהתאם לצרכיי התינוק בגילאים השונים. לדוגמא, רמת החלבונים בחלב יורדת לאחר כחודש. להנקה יתרונות רבים נוספים אשר יפורטו בהמשך. ההנקה הנה בדרך כלל חוויה נוחה ונעימה.
    
אישה אשר איננה מסוגלת להניק, או בחרה שלא להניק, יש באפשרותה להשתמש בתחליפי חלב אם, והתינוק יקבל את כל המרכיבים הדרושים לו לגדילה והתפתחות תקינים.
    
הרבה נשים בהריון יודעות ובטוחות שהן הולכות להניק את תינוקם מיד לאחר הלידה ולהמשיך בכך מספר חודשים ולעומתן נשים רבות בטוחות שהן לא תנקנה, או שהן מתלבטות. הטבלה להלן סוקרת את היתרונות מול החסרונות בהנקה ואלו יעזרו לך להחליט מה כדאי או מה עדיף.    
        
    
הערות ושיקולים נוספים

    
1. קולוסטרום - זהו נוזל טרום חלב המצוי בשדי האישה, המספק את התינוק בשלושת הימים הראשונים שלאחר הלידה. הוא נוצר בכמות קטנה, בעל ערך תזונתי גבוה ועשיר בנוגדנים. לאחר 3-6 ימים מופיע החלב בשדיים. לאור ערכו התזונתי הרב של הקולוסטרום, מומלץ שגם נשים הבוחרות בהזנה מבקבוק, בכל זאת יניקו בימים הראשונים שלאחר הלידה, ורק לאחר מכן יעברו להזנה בבקבוק, או לפחות ישלבו הנקה עם הזנה בבקבוק בימים הראשנים.
    
2. כאשר מתעייפים מהנקה ניתן לעבור לבקבוק. אך הרבה יותר קשה לעבור מבקבוק להנקה ולכן כל מי שמתלבטת לגבי הנקה, כדאי לתת לזה צ'אנס, כי אולי זה ילך בקלות ותיהני כמו הרבה אמהות אחרות שנהנות מהנקה. אך אם תתחילי עם בקבוק קלושים הסיכויים שתעברי  אחר כך להנקה.
    
3. הנקה דורשת מיומנות. לא כל אחת מצליחה להניק באופן טבעי כמו שזה נראה, קיימים מצבים של אי נוחות לאם, כאב, גודש, ופצעים בפטמה. אולם יש להדגיש שאם טכניקת ההנקה תהיה נכונה, אז ניתן להימנע ולהתגבר גם על בעיות אלו. הדרכה מתאימה ניתן לקבל ע"י אחות ההנקה בבי"ח, אחות טיפת חלב, או על ידי מתנדבות של ארגון לה-לצ'ה (La Leche League). כולן תשמחנה ללמד אותך ולהראות לך טכניקות שונות להצלחה בהנקה. ניתן לפנות גם ליועצות הנקה בתשלום.
    
4. ניתן להתגבר גם על הבעיה לכאורה של תלות התינוק באם וחופשיותה לנוע בלעדיו. קיימות מספר דרכים לעשות זאת, ע"י שילוב הנקה עם הזנה בבקבוק כמוסבר להלן:


לאחר תקופת הנקה של 3-4 שבועות, ארוחה אחת פעם ביומיים/ שלושה ע"י הזנה מבקבוק לא יפגמו ביכולתך להניק. יש באפשרותך לשאוב חלב ולתת לתינוק לשתות אותו בבקבוק. וכן לשמור במקרר לזמן מאוחר יותר (בקירור עד ארבעה ימים, תא ההקפאה במקרר עד ארבעה חדשים ובמקפיא עד שישה חדשים).


יש באפשרותך גם לתת תחליפי חלב. כך שאם ברצונך לצאת לבלות, או לקניות, אינך צריכה להיות לחוצה שתינוקך יתעורר ולא יהיה לו מה לאכול. מי ששומר עליו באותו רגע יוכל להציע לו את הבקבוק.


יתרון נלווה לשימוש בבקבוק מדי פעם הוא שבשלב מאוחר יותר התינוק יוכל ביתר קלות להיגמל  מההנקה.

    
הדרכה
    

יום לאחר השחרור מבית החולים שלך ושל תינוקך, כדאי שתגיעו לטיפת חלב לצורך שקילה, כדי לבדוק את קצב העלייה במשקל ואיך את ותינוקך מסתדרים עם ההנקה.
    
אם את נתקלת בקושי כל שהוא בהנקה, ובעיקר בימים הראשונים, צרי קשר מיידי עם אחות טיפת חלב, או מתנדבת מארגון לה לצ'ה, שידריכו אותך, ויעזרו לך להצליח בהנקה.
    
    
תוספות תזונתיות
    
לגבי תוספות ברזל, ויטמין A+D, ופלואור, וכן תזונה מגיל חמישה חודשים ראי פרק תזונת התינוק.  

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן